Starostwo Powiatowe zdecydowało się na zaciągnięcie kolejnego kredytu długoterminowego. Tym razem będzie to 20 milionów złotych. Pieniądze mają być przeznaczone na sfinansowanie planowanego deficytu budżetowego i spłaty kredytów zaciągniętych w poprzednich latach. Nowy kredyt będzie spłacany do 2020 roku. Radni powiatowi, co prawda, przegłosowali projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu, ale nie obyło się bez dyskusji. Tylko dwóch radnych opozycyjnych kategorycznie sprzeciwiało się temu pomysłowi. – Jeżeli będziemy brać kredyty na spłatę starych kredytów, to istnieje ryzyko, że wpadniemy w spiralę kredytową – argumentuje Marek Dąbek, radny powiatowy. Przeciwny braniu kolejnych kredytów jest też Jan Orkisz. – Być może nie trzeba brać aż tak wysokiego kredytu. Są oszczędności na niektórych inwestycjach, część przesunęła się w czasie. Nie możemy zostawiać kolejnym rządzącym kredytów do spłacenia – dodaje Orkisz. Obaj radni domagali się przełożenia głosowania nad projektem uchwały, bo nie przekonało ich uzasadnienie co do takiego kroku.

Zostali zbojkotowani przez resztę radnych, starostę i skarbnika, którzy powyższe argumenty ocenili jako bezzasadne. – Przy uchwalaniu budżetu wszyscy wiedzieli, ile jest zaplanowanych inwestycji na najbliższy rok i że nie damy rady zapłacić za nie w całości ze środków własnych. Było z góry powiedziane, że kredyt jest potrzebny. Dlatego uważam, że głosowanie teraz przeciwko temu kredytowi jest nieodpowiedzialne – denerwował się na sesji starosta. Zaplanowane na ten rok inwestycje będą kosztowały 45,3 miliona złotych, z czego 32 miliony to pieniądze przeznaczone na inwestycje drogowe. Łączne wydatki z budżetu na ten rok to 120 milionów, zatem suma przeznaczona na inwestycje jest rekordowo wysoka.

– Budżet jest prorozwojowy. Żeby się rozwijać, musimy inwestować – dodaje starosta. Na znaczną część inwestycji udało się zdobyć dofinansowanie ze środków unijnych. – Jeżeli dostaliśmy tyle milionów dofinansowania, to jak można było nie zdecydować się na te inwestycje? One wszystkie są mieszkańcom potrzebne i czekali na nie latami – przekonuje Jan Kucharzyk, dyrektor Wydziału drogowego i inwestycji olkuskiego Starostwa. Zarzuty co do niebezpieczeństwa brania kredytu w całości obala skarbnik  Bogdan Polak. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, łączna kwota rat, kredytów i obligacji wraz z odsetkami nie może przekroczyć 15% planowanych na dany rok budżetowy dochodów danej jednostki samorządowej, w tym przypadku powiatu. Natomiast łączna kwota kredytów i pożyczek danej jednostki na koniec roku budżetowego nie może przekroczyć 60% dochodów ogółem w danym roku budżetowym. W tym roku pierwszy wskaźnik wynosi 5,71%, a drugi 34,4%, więc o wiele mniej niż dopuszczalny pułap. W ciągu kolejnych trzech lat będzie on odpowiednio malał. – Wszystkie raty płacimy zawsze w terminach. Mamy pozytywne opinie z Regionalnej Izby Obrachunkowej. Nie ma się czego obawiać. Jeżeli zrobimy kompleksowo wszystkie zaplanowane inwestycje drogowe, to nie będziemy musieli wydawać pieniędzy na ich doraźne naprawy – przekonuje Bogdan Polak. Jego zdaniem, podjęta decyzja była jedynym rozsądnym rozwiązaniem w obecnej chwili. Powiat ma łącznie 11 kredytów i pożyczek na sumę prawie 19 milionów złotych. Z nowym kredytem ta suma będzie wynosiła 39 milionów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Adaś
Adaś
12 lat temu

Ja proponuję wybudowac nowe muzeum 🙂 głopoty i lenistwa olkuskiego magistratu.
Wyremontowanie drogi międzygminnej lub miejskiej nie można nazwać inwestycją bo za 5 lat znowu będzie dziurawa tylko trzeba nazwac bierzącym utrzymaniem dróg po remoncie tej drogi nawet 10gr wiecej nie wpłynie do kasy powiatu.
Inwestować powinno się w nowe miejsca pracy i ściągnięcie nowych inwestorów do Olkusza.
Trzeba otworzyć Biznesparki, przeznaczyć jak najwięcej terenów pod budownictwo jednorodzinne. Ruszyc tyłek z magistartu w celu znalezienia nowych inwestorów.
Strategicznym celem powinna być 2 pasmowa droga E94 do Krakowa. Śląsk i Zagłębie już nie jest motorem gospodarki jedyna szansa dla Olkusza to Krakow.

kazio
kazio
12 lat temu

Niech pan wreszcie przestanie wpowadzac ludzi w blad! Pana tez rozlicza wyborcy za plecenie farmazonow! Rzodwojenia jazni pan jeszcze nie dostal?

były pracownik zoz
były pracownik zoz
12 lat temu

mietek” napisał :
„Szlag mnie trafia kiedy czytam że radni zaciągają kredyt 20 milionów zł na obsługe długu zamiast remontować dziurawe drogi…aleja Tysiąclecia, ul. Powstańców Śląskich, ul.Jana Pawła II , ul. F. Nullo ,Kruszcowa to dziura na dziurze…niedługo wybory…my was rozliczymy „.

„Mietek” zaciągnięty kredyt jest na spłacenie kredytu i odsetek zaciągnietego na remont szpitala powiatowego. Przecież spółka ze Szczecina musiała dostać wyremontowany i oddłużony szpital. Starosta o to zadbał. Wszelkie zobowiązania wobec pracowników szpitala z tytułu 13 pensji, odsetek od 13 pensji, odpraw z powodu zwolnień grupowych nie ponosi spółka ze Szczecina, chociaz kodeks pracy mówi że nowy i stary zakład winni ponosić solidarnie.
Powiat Olkuski to ma gest. Szkoda ,że tylko wobec obcych. Swoich pracowników Szpitala pozwał do sądu, gdyż uważa, że odsetki od niewypłaconych w terminie 13 im się nie należą.

mietek
mietek
12 lat temu

Szlag mnie trafia kiedy czytam że radni zaciągają kredyt 20 milionów zł na obsługe długu zamiast remontować dziurawe drogi…aleja Tysiąclecia, ul. Powstańców Śląskich, ul.Jana Pawła II , ul. F. Nullo ,Kruszcowa to dziura na dziurze…niedługo wybory…my was rozliczymy !!!

uczestnik sesji
uczestnik sesji
12 lat temu

A jakby nie wziac kredytow i machnac reka na unijne dotacje, to by znowu wszyscy gadali,, ze co to za rzady, jak nic nie robia. Oj oj oj tak zle i tak niedobrze. Kto nigdy nie bral kredytu niech pierwszy rzuci kamien 🙂

.
.
12 lat temu

Panie starosto i Panowie radni tak ładnie miało być ze szpitalem to dlaczego nie wykonują wszystkich badań tylko odsyłają do prywatnych lab. Z kredytami wiadomo Panowie Radni nie będzie ich spłacał „niech się martwią inni”. zachowujecie się jak kukułka.

uczestniczka sesji
uczestniczka sesji
12 lat temu

Z wypowiedzi radnego Orkisza na sesji wynikało , że powiat do konca 2020 roku musi splacic 56 mln. zł należnych rat kredytów i odsetek, zaś w latach 2011 do 2014 kwota ta wynosi ponad 36 mln. zł. To jest efekt 8 lat rzadów starosty Konarskiego, tworzenia stanowisk dla kolegow.