dzik

Inwentaryzacja pogłowia dzików odbyła się w zeszłym tygodniu w całej Polsce. W dniach 17 – 22 października liczono te zwierzęta na 10% powierzchni Lasów Państwowych. Akcja objęła również tereny podległe Nadleśnictwu Olkuskiemu, gdzie inwentaryzację prowadzono od 17 do 19 października. Przeprowadzenie takiej akcji wymogła zmiana ustawy Prawo Łowieckie. Dotychczas Koła Łowieckie wypłacały lokalnym gospodarstwom odszkodowania za szkody spowodowane przez dziki. Teraz rekompensaty takie wypłacać ma Urząd Marszałkowski, zaś Koła będą na ten cel opodatkowane w zależności od liczebności dzików na danym terenie.

Jak policzyć dziki? Okazuje się, że inwentaryzacja pod pewnymi względami przypomina… polowanie – z tą różnicą, że zamiast strzelców biorą w niej udział obserwatorzy. Wyznacza się tzw. powierzchnię próbną – obszar o kształcie zbliżonym do kwadratu o boku długości kilometra, czyli o powierzchni stu hektarów. Taki teren przeczesują naganiacze, którzy naganiają dziki obserwatorom, ci zaś mają za zadanie porachować zwierzęta. Również naganiacze liczą dziki wymykające się z naganki. Ponadto na odkrytych terenach dziki liczono z powietrza – przy użyciu dronów.

Oczywiście przeprowadzenie takiej inwentaryzacji na całej powierzchni Lasów Państwowych byłoby uciążliwe i kosztowne, dlatego metodą losową wybrano 10% ich powierzchni. Dane z takiego obszaru pozwolą oszacować faktyczną liczbę zwierząt z bardzo dużym prawdopodobieństwem.

Powierzchnie próbne rozrzucone były po całej powierzchni lasów znajdujących się pod jurysdykcją Nadleśnictwa Olkuskiego, a więc w lasach prawie całego Powiatu Olkuskiego i na skrawku Powiatu Zawierciańskiego. W akcji liczenia dzików uczestniczyli pracownicy Nadleśnictwa, dwaj pracownicy Starostwa Powiatowego oraz członkowie Kół Łowieckich i Straży Pożarnych. Wyniki liczenia wykazują około 327 dzików w lasach naszego powiatu.

SP w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Valdez76
Valdez76
5 lat temu

[quote name=”Valdez76″][quote name=”zając”]No to teraz można przystąpić do mordowania , a potem kotlety i wódeczka. Tylko nie zapomnijcie zanieść mięsa księdzu za odprawienie mszy świętej w tak szczytnym celu , oczywiście w waszym mniemaniu.[/quote]
Zmieniłbyś zdanie jakby Ci dziki uprawy zniszczyły.Pozdrawiam![/quote]
Myśliwi z Bożej Łaski się odezwali co nawet psa,niewiele większego od świnki morskiej zabili dla zabawy.I zabili w sadzie łamiąc wszystkie zasady łowiectwa.Już to widzę jak mnie z mojego prywatnego lasu wygonicie,bo polowanie!

zając
zając
5 lat temu

Liczenie dzików czy szkody to bzdury i tematy zastępcze.Prawdziwy problem to myśliwi. I aby się nie rozpisywać zachęcam do odwiedzania strony – https://www.facebook.com/325356154277382/photos/a.325360064276991.1073741828.325356154277382/988057858007205/?type=3&notif_t=notify_me_page&notif_id=1477499395256635

Valdez76
Valdez76
5 lat temu

[quote name=”zając”]No to teraz można przystąpić do mordowania , a potem kotlety i wódeczka. Tylko nie zapomnijcie zanieść mięsa księdzu za odprawienie mszy świętej w tak szczytnym celu , oczywiście w waszym mniemaniu.[/quote]
Zmieniłbyś zdanie jakby Ci dziki uprawy zniszczyły.Pozdrawiam!

zając
zając
5 lat temu

No to teraz można przystąpić do mordowania , a potem kotlety i wódeczka. Tylko nie zapomnijcie zanieść mięsa księdzu za odprawienie mszy świętej w tak szczytnym celu , oczywiście w waszym mniemaniu.