Artykuł sponsorowany

USG jąder – jak wygląda badanie USG moszny i gruczołów płciowych?

Wielu panów obawia się badań swoich okolic intymnych. Tymczasem USG jąder stanowi całkowicie bezpieczną procedurę, która pozwala szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości struktur anatomicznych, które znajdują się w worku mosznowym. Przekonaj się, że strach przed pójściem na badania jest kompletnie nieuzasadniony!

  • USG worka mosznowego nie boli i nie zaburza funkcjonowania jąder.
  • Badanie ultrasonograficzne pomaga m.in. w diagnostyce niepłodności, nowotworów, stanów zapalnych i innych nieprawidłowości.
  • USG jąder trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a wyniki lekarz ocenia na bieżąco, już w trakcie badania.

Ultrasonografia to jedna z nieinwazyjnych metod diagnostyki obrazowej. Dokładna wizualizacja jąder, najądrzy, nasieniowodów, powrózka nasiennego powstaje za sprawą fal ultradźwiękowych, które odbijają się od tkanek. Dzięki temu urolog może ocenić rzeczywisty stan oraz funkcjonowanie gonad, naczyń krwionośnych, unerwienia etc. Czasami ultrasonografia jąder jest wykonywana przez innych specjalistów, np. chirurga albo radiologa.

Każda wizyta u urologa zaczyna się od zebrania rzetelnego wywiadu medycznego

Wskazaniami do wykonania badania ultrasonograficznego jąder są m.in. wyczuwalne zgrubienia w okolicach worka mosznowego, problemy z płodnością, zmiana wagi i/lub rozmiaru gonad, dolegliwości bólowe w obrębie moszny i pachwin, trudności z oddawaniem moczu, ból jąder. Niektóre schorzenia długo nie dają odczuwalnych objawów, a pewne problemy zdrowotne wymagają pilnej interwencji. Badania USG jąder pomagają wykryć i potwierdzić takie stany i choroby, jak:

  • skręt jąder;
  • żylaki powrózka nasiennego;
  • zapalenie jąder i najądrzy;
  • uszkodzenia pourazowe;
  • wodniak jądra;
  • rak jądra.

Do wykonania USG jąder nie musisz specjalnie się przygotowywać – z wyjątkiem zadbania o higienę oraz poinformowania lekarza o wcześniejszych zabiegach czy schorzeniach w obrębie worka mosznowego. Kwestia owłosienia nie ma znaczenia. W placówkach publicznych potrzebne jest skierowanie, w prywatnych wniesienie opłaty. Przykładowo cena konsultacji urologicznej i USG jąder w Warszawie wynosi ok. 300 zł.

Badanie USG jąder trwa 15–30 minut i nie powoduje żadnych dodatkowych dolegliwości

Po zdjęciu bielizny pacjent zwykle przyjmuje pozycję leżącą na plecach, z rozchylonymi nogami i odsuniętym prąciem. Czasami pod mosznę podkłada się wałek, by lepiej wyeksponować jądra. Najpierw lekarz wykonuje badanie palpacyjne, potem nakłada specjalny żel na głowicę aparatu USG i przesuwa ją po badanym obszarze. W niektórych przypadkach konieczne może być szybkie uzyskanie obrazu jamy brzusznej albo dróg moczowych.

Niektórzy pacjenci dostają wzwodu podczas badania jąder – to naturalna reakcja na dotyk, której nie możesz kontrolować, więc nie ma powodów do wstydu. Lekarz może normalnie kontynuować, chyba że odczuwasz dyskomfort i poprosisz o chwilowe przerwanie USG. Na koniec pozostaje wytarcie żelu, ubranie się (warto zabrać zapasową bieliznę na zmianę) i rozmowa o wynikach.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze