Powiat

W ostatnim czasie olkuska policja odnotowała kilka przypadków kradzież portfeli z pieniędzmi i dokumentami. Jak temu zaradzić? Na szczęście są sposoby, by zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Do kradzieży najczęściej dochodzi, tam gdzie występuję „sztuczny tłok”. Łupem złodziei padają zarówno dokumenty, jak i pieniądze oraz telefony. Często nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy obserwowani przez kieszonkowców, którzy czekają tylko na naszą nieuwagę.

Jak uniknąć takich sytuacji? Oto kilka porad prewencyjnych.

– Nie noś dokumentów lub telefonu w tylnej kieszeni spodni, czy w plecaku, bo tym samym ułatwiasz pracę złodziejowi.

– Unikaj pokazywania zawartości portfela innym.

– Nie pozostawiaj torebki, w której przechowujesz portfel czy telefon bez nadzoru. Trzymaj ją zawsze przy sobie. Jak jesteś na targowisku i robisz zakupy, czy korzystasz z komunikacji miejskiej miej ją zawsze na „oku”.

– Nie zostawiaj torebki, dokumentów, telefonu czy plecaka w samochodzie.

– Nigdy nie zostawiaj bagażu bez opieki w czasie podróżowania środkami komunikacji publicznej.

-Nie sprawdzaj co chwilę miejsca przechowywania portfela itp., takim zachowaniem można zwrócić uwagę kieszonkowca.

– Podczas podróży, pieniądze przechowuj w różnych miejscach np. część w portfelu, część w torebce, część w podręcznym plecaku, etc.

– Jeśli dojdzie już do kradzieży, natychmiast powiadom o tym fakcie Policję. Zastrzeż dokumenty (www.dokumentyzastrzeżone.pl), powiadom operatora o kradzieży telefonu on zablokuje twoje konto.

Przed nami długi weekend, warto więc pamiętać o zabezpieczeniu swojego mienia. Jest kilka sposobów, jak można zminimalizować ryzyko włamania podczas nieobecności.

Przed planowanym wyjazdem pomyślmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zastanówmy się, czy gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będzie bardziej bezpieczna na koncie, czy w skrytce bankowej niż w domu.

Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

KPP Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze