Lgota Wolbromska

W ostatnią sobotę, 17 czerwca symboliczny jubileusz 700-lecia lokacji wsi obchodziła niewielka miejscowość w gminie Wolbrom, malowniczo rozłożona pośród pagórków Bramy Wolbromskiej, rozciągnięta wzdłuż drogi powiatowej, zwanej Bydlinką – Lgota Wolbromska. Uroczystości rocznicowe zgromadziły liczne grono mieszkańców i gości.

Choć w Lgocie Wolbromskiej mieszka obecnie niewiele ponad 300 mieszkańców, nie ma tu ani szkoły (pozostał po niej tylko dobrze zagospodarowany dziś na inne cele budynek), ani OSP, a mieszkańcy należą do dwóch różnych parafii (w Dłużcu i Wolbromiu), to lokalną społeczność starają się scalać we wspólnych działaniach aktywne panie: radne, sołtyska i członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. One też, na czele z przewodniczącą KGW Lidią Malinowską oraz sołtyską Teresą Pasich, zadbały, by dostojny jubileusz nie przeszedł bez echa.

Operatywne kobiety poprosiły o współpracę władze gminy, napisały też projekt pn. „Czas wspomnień – obchody 700-lecia wsi Lgoty Wolbromskiej”, który uzyskał wsparcie finansowe z budżetu samorządu województwa małopolskiego, zaprosiły grono znamienitych gości, a nawet udało się im „zamówić” znakomitą pogodę, dzięki czemu jubileuszowy festyn można zaliczyć do wyjątkowo udanych.

Przy budynku po byłej szkole, w którym obecnie funkcjonuje WTZ oraz mieści się siedziba KGW, gdzie odbyły się uroczystości, zaprezentowane zostały: rys historyczny oraz okolicznościowa wystawa, które z wielką starannością i ogromnym nakładem pracy opracował pasjonat, mieszkaniec Lgoty Wolbromskiej Jerzy Pałka, a bogaty program artystyczny zaprezentowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zarzeczu, do której obecnie uczęszczają dzieci z Lgoty Wolbromskiej. Nie zabrakło wielu ciepłych słów, gratulacji i najlepszych życzeń, które przekazali mieszkańcom wsi-jubilatki przybyli dostojni goście – przedstawiciele posłów, wojewody małopolskiego, starosta olkuski Bogumił Sobczyk, burmistrz MiG Wolbrom Radosław Kuś, radni wojewódzcy, powiatowi i gminni – a wśród nich rodowite lgocianki: była posłanka, obecnie radna wojewódzka Lidia Gądek i wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Olkuskiego Barbara Haberka.

Zabawa była znakomita: był urodzinowy tort, pracowite i niezwykle uzdolnione gospodynie nakarmiły gości znakomitym domowym jadłem, dzieciaki zabawiał zespól animatorski, a na koniec mieszkańcy mogli potańczyć przy wtórze muzyki serwowanej przez DJ-a.

W organizację pikniku włączyli się też, na zaproszenie organizatorek, niezwykle aktywni i chętni do pracy oraz dobrej zabawy członkowie Stowarzyszenia Motocykliści Wolbromscy, którzy jak zwykle serwowali swoje popisowe dania: regionalne duszaki oraz kiełbaski i popcorn.

Wszyscy uczestnicy zgodnie chwalili organizację i niezwykle rodzinną atmosferę spotkania, które stało się okazją do miłych wspomnień oraz snucia planów na dalszy rozwój miejscowości. Pojawiła się nawet obietnica, że praca historyka-pasjonata, poświęcona na zgromadzenie trudno dostępnych materiałów o maleńkiej Lgocie Wolbromskiej, zostanie zwieńczona okolicznościowym wydawnictwem, za co trzymamy kciuki!

« 1 z 5 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze