Powiat

W miniony czwartek wybrzmiał pierwszy dzwonek nowego roku szkolnego. Absolwenci szkół podstawowych rozpoczęli naukę w szkołach średnich. W naszej okolicy jest to grono liczące 1580 osób. Są to uczniowie, którzy w 2014 roku poszli do podstawówek w wieku siedmiu lat i część dzieci, które naukę rozpoczęły jako sześciolatkowie. Sprawdziliśmy, jakie placówki z terenu powiatu olkuskiego cieszą się wśród nich największą popularnością.

To, co dobre, szybko się kończy.  To stare powiedzenie idealnie sprawdza się w przypadku letnich wakacji. W miniony czwartek, po dwumiesięcznej przerwie, do szkolnych ław wrócili uczniowie. Dla wielu z nich, za sprawą rozpoczęcia nauki w szkole średniej, dzień ten przyniósł sporą zmianę w dotychczasowym życiu. Przed nimi nowe cele, przygody i wyzwania. Nowy rok szkolny to także wyzwanie dla samych szkół, które muszą zmierzyć się z kolejną kumulacją roczników.

Więcej uczniów niż zwykle

W tym roku w placówkach, dla których organem prowadzącym jest powiat olkuski, postanowiło kontynuować swoją edukację aż 1580 osób. To prawie o 600 uczniów więcej niż rok temu. Jest to efekt wprowadzonej w 2014 r. tzw. reformy sześciolatkowej. Do klas pierwszych musiały wtedy pójść dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 r. Razem z nimi naukę zaczął rocznik siedmiolatków, czyli dzieci, które urodziły się w 2007 r. Jak informuje Starostwo Powiatowe w Olkuszu, łącznie we wszystkich podległych mu jednostkach powstało 50 nowych oddziałów szkolnych. Gdzie było najwięcej chętnych?

Wśród liceów ogólnokształcących największym zainteresowaniem po raz kolejny cieszyło się IV LO im. K.K. Baczyńskiego w Olkuszu. Od 1 września naukę w tej szkole rozpoczęło 279 uczniów, co skutkowało utworzeniem w tej placówce 8 nowych oddziałów. Niezmiennie dużą popularnością cieszy się także I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego. W „Kaziku” powstało 6 klas pierwszych, w których naukę pobierają 203 osoby. W II LO im. Ziemi Olkuskiej utworzono 5 pierwszych klas. Swoją edukację kontynuować będzie tam 156 uczniów.

W przypadku szkół technicznych przysłowiowy „łeb w łeb” idą Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica oraz Zespołu Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej. W obydwu placówkach utworzono po 10 nowych oddziałów. W „Mechaniku od 1 września uruchomiono 7 klas technikum oraz 3 klasy branżowej szkoły I stopnia. Łącznie naukę rozpoczęło 300 osób. Na terenie „Budowlanki” od września pojawiło się 297 nowych podopiecznych. Rozpoczęli oni naukę w 6 klasach technikum oraz 4 klasach szkoły branżowej I stopnia. W szkolnych ławach Zespołu Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana zasiadło 191 nowych uczniów. W „Ekonomiku” utworzono dla nich 6 klas technikum.

Zespół Szkół im. Romualda Traugutta w Wolbromiu może w tym roku pochwalić się rekrutacją na poziomie 151 osób. W szkole uruchomiono 2 klasy liceum (66 uczniów), jedną klasę technikum (33 uczniów) oraz dwie klasy szkoły branżowej I stopnia (52 uczniów).

Zmiany w szkołach

W tym roku szkolnym na uczniów czeka również kilka nowości. W szkołach ponadpodstawowych wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym zastąpi przedmiot historia i teraźniejszość. Do szkół powracają elementy przysposobienia obronnego. Nauka strzelania czy szkolenie z pierwszej pomocy ma się odbywać w ramach przedmiotu o nazwie edukacja dla bezpieczeństwa. Ponadto od nowego roku obowiązują zmienione zasady dotyczące zwolnień z zajęć wychowania fizycznego. Zwolnienia z wf obejmujące cały semestr lub rok mają być respektowane jedynie, gdy zostaną wystawione przez lekarza specjalistę.

W nowej formule odbywać będzie się matura, do której przystąpią uczniowie będący absolwentami ośmioletniej szkoły podstawowej. Egzaminy pisemne, oprócz części dotyczącej języka obcego, będą trwać dłużej niż dotychczas. Egzamin ustny z języka polskiego będzie zaś trwał 30 minut. Jego uczestnicy otrzymają dwa pytania: jedno z jawnej puli, mające na celu sprawdzanie znajomości treści i problematyki lektury obowiązkowej, oraz drugie, które będzie polegało na omówieniu danego zagadnienia na podstawie dołączonego do polecenia materiału. Z pulą zadań na maturę 2023 będzie można zapoznać się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze