Powiat

Ogromnym sukcesem zakończył się 38. Rajd Pieszy Szlakami Walk Oddziału „Hardego”. 125 uczestników, 16 drużyn z 6 powiatów, 15 rekonstruktorów, retro-samochód, wierzchowce, zabytkowy rower, dziesiątki innych rekwizytów i niezliczone uśmiechy zadowolonych rajdowiczów: to krótkie podsumowanie tej inicjatywy.

Rajd „Hardego” to jeden z najstarszych rajdów historycznych w Polsce. Uczestnikami wydarzenia są młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji pozarządowych oraz po prostu rodziny i znajomi. Czekają na nich przygotowane przez rekonstruktorów zadania związane z działalnością AK na ziemi olkuskiej, wymagające sprawności fizycznej, sprytu oraz decyzyjności. Dodatkowym walorem są możliwość odwiedzenia historycznych miejsc – tytułowych „Szlaków Walk Oddziału” – oraz spotkania ze świadkami historii. Tegoroczny Rajd odbył się w sobotę 28 września.

„Doceniamy ogrom pracy włożony w organizację tego wydarzenia. Rajd „Hardego” jest dla nas nie tylko okazją do rywalizacji, ale przede wszystkim wspaniałą lekcją historii, której nie znajdziemy w podręcznikach. Dzięki Waszemu zaangażowaniu mogliśmy wczuć się w atmosferę tamtych lat, co szczególnie wzbogaciło naszą wiedzę i rozbudziło zainteresowanie historią.” – mówi opiekun jednej z drużyn rajdowych i zarazem dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ogrodzieńcu Renata Dusza.

Zakończenie liczącej ok. 9 km trasy miało miejsce w Rodakach. Gościem specjalnym był 95-letni weteran AK por. Czesław Grzanka. Drużyny odbierały z jego rąk pamiątkowe dyplomy oraz życzenia. Zainteresowani rajdowicze korzystali z niepowtarzalnej okazji do wysłuchania wspomnień uczestnika wydarzeń sprzed 80 lat.

Każda z drużyn obierała sobie za patrona żołnierza AK z ziemi olkuskiej. Rajdowe wyzwanie podjęły zespoły: Mieczysława Rosoła „Wąsika” ze Szkoły Podstawowej w Chechle, Edwarda Nowaka „Jodły” i Stanisława Szreniawy „Groma” z SP w Rodakach, Stefana Piątka „Stali” z SP w Ryczówku, Gerarda Woźnicy „Hardego” z SP w Bydlinie, Mieczysława Rosoła „Wąsika” z SP w Ogrodzieńcu, Edwarda Kaziora „Lota” z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. św. Faustyny w Krakowie, Józefa Lipy „Sewera” z Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu, Gerarda Woźnicy „Hardego” z I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu, Brunona Piekarskiego „Babinicza” z Hufca ZHP w Olkuszu oraz drużyny rodzinne i znajomych, pod patronatem: Piotra Przemyskiego „Aresa”, Eleonory Gałki „Syreny”, Lucjana Kity „Skiby”, Witolda Orczyka „Lipskiego”, Mieczysława Karcza „Sokoła”, Adama Kani „Siekiery” i Edwarda Nowaka „Jodły”. Nie mogło zabraknąć grupy członków PTTK w Olkuszu na czele z prezes Barbarą Stanek. Łącznie z rekonstruktorami, wolontariuszami, zaproszonymi gośćmi i rodzicami najmłodszych uczniów, którzy przybyli na zakończenie Rajdu, liczba aktywnych uczestników wydarzenia zamknęła się w dwustu.

W kategorii szkół podstawowych najlepiej zadania rajdowe wykonywała drużyna z SP w Bydlinie. W kategorii „open” zwyciężył zespół znajomych pod patronatem Adama Kani „Siekiery”. Zakończenie Rajdu uświetniło wręczenie Medalu „Pro Patria” wiceprezesowi Koła Olkusz ŚZŻAK Mateuszowi Radomskiemu. Odznaczenie, w imieniu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wręczył członek Zarządu Powiatu Olkuskiego radny Kamil Wołek.

Patronat honorowy nad Rajdem sprawowali Dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie oraz Dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach. Cenne materiały promocyjne, w tym znakomite mapy turystyczno-przyrodnicze, sprezentowało dla uczestników Rajdu także Nadleśnictwo Olkusz.

„Z ogromnym uznaniem przyjmujemy Państwa inicjatywę, która kultywuje pamięć o bohaterach ziemi olkuskiej oraz promuje postawy patriotyczne wśród młodzieży i lokalnej społeczności.” – zaznaczył w liście do organizatorów Rajdu dyrektor Muzeum AK w Krakowie dr Jarosław Szarek.

Organizatorem Rajdu był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, a partnerem olkuski oddział PTTK. Rajd dofinansowano ponadto ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Konrad Kulig

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze