Zabytkowe kapliczki stanowią ważny element lokalnego dziedzictwa kulturowego. Obiekty te często były fundowane jako dziękczynne lub przebłagalne wota, dla upamiętnienia znaczących dla danej wspólnoty wydarzeń. Niejednokrotnie są one także czynnikiem budowania lokalnej tożsamości, łącząc przeszłość z teraźniejszością. Dlatego tak ważna jest dbałość o nie.
O dofinansowanie renowacji dwóch zabytkowych kapliczek, w ramach ogłoszonego przez samorząd Województwa Małopolskiego konkursu pn. KAPLICZKA, skierowanego do jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa małopolskiego, które w 2015 roku planują podjąć prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowych kapliczkach starała się w tym roku gmina Wolbrom. Po pozytywnej ocenie wniosków udało się pozyskać dotacje w łącznej kwocie 13 000 zł, dzięki którym przywrócony zostanie dawny blask dwóm kapliczkom: św. Rocha oraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.
Po uwzględnieniu opinii i rekomendacji Komisji konkursowej oceniającej wnioski oraz wniosków Zarządu Województwa Małopolskiego, Sejmik Województwa Małopolskiego podjął decyzję o udzieleniu dotacji w kwocie ogółem 250 000 zł na realizację 40 zadań na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowych kapliczkach z terenu Małopolski. Dofinansowania nie uzyskało 50 złożonych w tym roku wniosków, a 16 odrzucono ze względów formalnych. Dotacji niestety nie dostały gmina Klucze, która zabiegała o środki na remont przydrożnej kapliczki na „Borach” w Kwaśniowie Górnym, ani gmina Trzyciąż, która chciała remontować dwie kapliczki w Sułoszowej.
Na terenie gminy Wolbrom znajduje się wiele zabytkowych obiektów, szczególnie z przełomu XIX i XX w. Są to m.in. kamienice, domy mieszkalne, kapliczki oraz nagrobki. Niestety często zdarza się tak, iż wykonując przy nich prace remontowe nie zastanawiamy się nad ich historyczna wartością, wskutek czego tracą one, często bezpowrotnie, swój pierwotny i unikatowy charakter lub są po prostu niszczone. Choć odnawianie zabytków wiąże się często ze zwiększonymi kosztami zawsze warto prowadzić prace renowacyjne ze szczególną uwagą i odpowiedzialnie. Raz zniszczone, bardzo trudno, o ile to w ogóle możliwe, doprowadzić do pierwotnej świetności.
Jak podkreśla Radosław Kuś z Zespołu ds. Dziedzictwa i Aktywności Kulturalnej Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie – podejmując prace remontowe lub konserwatorskie przy obiektach zabytkowych, będących materialnym świadectwem dawnych czasów, warto zwrócić szczególną uwagę, iż należy je wykonywać z dbałością o zachowanie ich pierwotnej i zabytkowej substancji oraz przez osoby posiadające do tego typu prac stosowne kwalifikacje i z użyciem odpowiednich materiałów.