pwik

66 km nowej kanalizacji sanitarnej, 47 km przebudowanej sieci wodociągowej, modernizacja oczyszczalni ścieków, budowa systemu zaopatrzenia w wodę – to efekty ogromnego projektu, zrealizowanego przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Olkuszu. O inwestycji opowiadali szefowie „Wodociągów” na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej.

Projekt o wartości ponad 205 mln złotych pod nazwą „Porządkowanie gospodarki ściekowej w zlewni Białej Przemszy na terenach czterech gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław, Klucze – etap I” został zrealizowany w wyniku unijnych dyrektyw.  – Ponad 121 mln złotych wartości inwestycji to unijne dofinansowanie. Nie mogliśmy tego zmarnować. Nasz projekt różni się od innych – przede wszystkim w stu procentach zmieniamy system zaopatrzenia w wodę dla 84 tys. mieszkańców czterech gmin. Magistrala już funkcjonuje, kończymy ostatnią ze studni – opowiada prezes zarządu PWiK – Alfred Szylko. System ten zapewni mieszkańcom wodę po likwidacji Kopalni „Pomorzany”. Opiera się na pozyskiwaniu wody z ujęć głębinowych w Kolbarku, Cieślinie i Bydlinie.

Głównym celem projektu jest osiągnięcie tzw. efektu ekologicznego. Aby go osiągnąć, mieszkańcy powinni podłączyć się do kanalizacji. Jak twierdzą władze „Wodociągów”, na razie z planowanych 2 760 posesji podłączonych jest 56 proc. Początkowo zakładano, że wspomniany efekt ekologiczny ma być osiągnięty do końca tego roku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyraził zgodę na wydłużenie terminu do września 2016 roku. Prezesi PWiK – przyznają, że w kwestii przyłączeń do sieci są opory społeczne, ale na pewno pomagają dofinansowania od gmin czy możliwość rozłożenia opłat na raty. – Opory będą tam, gdzie mówiąc wprost – ścieki idą do rowu, przede wszystkim na terenach wiejskich. Jeśli ktoś nigdy nie płacił za wywóz nieczystości, to nie przekona go do tego żadna kalkulacja – uważa prezes Szylko.

– Unijne przepisy jasno mówią, że ścieki z aglomeracji muszą trafić do oczyszczalni. Niewywiązanie się z tego obowiązku  ściągnie na Polskę kary. Gdy ścieków będzie więcej, ich cena naturalnie będzie niższa – dodaje wiceprezes Marek Kajda.

Unijny projekt to nie tylko nowe sieci czy system zaopatrzenia w wodę. Z jego funduszy zakupiono również specjalistyczny sprzęt, niezbędny do zapewnienia odpowiedniej eksploatacji kanalizacyjno – wodociągowej infrastruktury. W „stajni” PWiK – u pojawiły się auta do: wysokociśnieniowego czyszczenia sieci kanalizacyjnej, wywozu nieczystości ciekłych o pojemności 10 m3, inspekcji sieci kanalizacyjnej z miejscowym systemem naprawczym rur, kontroli pracy sieci wodociągowej ( m. in. z georadarem czy lokalizatorami podziemnej infrastruktury) oraz agregat prądotwórczy. Szefowie PWiK – u podkreślają, że w ramach projektu na terenie czterech gmin odtworzono 50 km dróg, za kwotę 40 mln złotych. – Oczywiście było to naszym obowiązkiem, w niektórych miejscach jednak drogi są teraz w lepszym stanie, niż przed pracami kanalizacyjnymi – zauważa wiceprezes Kajda.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
lol
lol
8 lat temu

[quote name=”Qwertek”]
Jestem ku-wa dumny tylko czemu taka woda droga. Nie wiem czy srać czy płakać.[/quote]
Oczywiście – sr*ć, bo to oczywista potrzeba fizjologiczna, ale nie spłukiwać! Spłukiwanie kupy wodą w cenie mineralnej z lodowców, to skandaliczne marnotrawstwo. Wystarczy solidnie olać albo użyć resztek po kąpieli. Garów nie myć – skrobać, podłogi wyłącznie zamiatać, roślinki doniczkowe wywalić, albo ofiarować prezesowi wodociągów, psa nauczyć pić Tymbark, ręce przed posiłkiem przecierać chusteczkami nawilżanymi z Rossmana w bardzo przystępnej cenie. I nie płakać! Będzie dobrze! Nie płakać!

Qwertek
Qwertek
8 lat temu

[quote name=”frankiewicz”]o waszych komentarzach to w tym kraju nic nie warto robić….. zawsze źle……Wasza wiedza na temat inwestycji jest na poziomie 5%, czyli tego co w gazecie przeczytacie…. Jeszcze ani jeden artykuł nie powstał który byłby prawdą i opisywał w miarę w szczegółach na czym to polegało. Tylko ciągle że woda droga, że prezesi i pracownicy okradają wodociągi…..że sitwa, że sie nikt na niczym nie zna……ludziska jesteście tragiczni z wielkimi kompleksami, większość z Was w życiu nic nie osiągnęła, żyjecie w tym kraju jak pasożyty i głównym Waszym celem jest narzekanie….[/quote]
Jestem ku-wa dumny tylko czemu taka woda droga. Nie wiem czy srać czy płakać.

Online
Online
8 lat temu

[quote name=”Mieszkaniec”]Obserwator przecież Radni, którzy byli przeciw taryfie na wodę i ścieki od początku mówili, że poprą dopłatę do wody aby nie spowodowało to podniesienia rachunków wody dla mieszkańców.
Radzę zapoznać się z interpelacją o przeprowadzeniu audytu w wodociągach.

Więc nie zaklinaj rzeczywistości obserwatorze.[/quote]

Durna interpelacja i pod publiczkę aby zrobić szum.

kleofas
kleofas
8 lat temu

[quote name=”miki”]Mieszkam na wsi pod Olkuszem gdzie nie ma kanalizacji. To jest horror.70% mieszkańców w ogóle nie opróżnia szamb przydomowych lub opróżnia je sporadycznie. Większość szamb nie posiada dna , lub wykorzystując ukształtowanie terenu odpompowuje się nieczystości w krzaki lub wywozi się beczkowozami w pole. Potem to wsiąka w grunt i do kopalni do ujęcia wody dla Olkusza.Służby Burmistrza znają ten problem lecz udają że nic się nie dzieje – oczywiście dla poprawności politycznej aby nie utracić elektoratu. A kontrola w tym wypadku jest bardzo łatwa – wystarczy sprawdzić rachunki za opróżnianie szamba w danym gospodarstwie.Oczywiście ci co nie opróżniają szamb będą przeciwni budowie kanalizacji bo po co płacić jak można do ziemi. a i wodociągi cieszą się z tego faktu bo nie muszą się spieszyć z budową kanalizacji. Ale terminy unijne dobiegają końca i chyba będę zmuszony napisać skargę do Brukseli.[/quote]

w takiej wsi na południe od Olkusza u kresu powiatu olkuskiego, szamba lądują na ulicy, ewentualnie w nocy wypuszcza się w pole. część wsi chce kanalizacji (Ci co nie mogą robić w/w czyności), większość nie chce (bo mieszkaja tak że ukształtowanie terenu pozwala im na wypuszczanie zanieczyszczeń w pole).

miki
miki
8 lat temu

Mieszkam na wsi pod Olkuszem gdzie nie ma kanalizacji. To jest horror.70% mieszkańców w ogóle nie opróżnia szamb przydomowych lub opróżnia je sporadycznie. Większość szamb nie posiada dna , lub wykorzystując ukształtowanie terenu odpompowuje się nieczystości w krzaki lub wywozi się beczkowozami w pole. Potem to wsiąka w grunt i do kopalni do ujęcia wody dla Olkusza.Służby Burmistrza znają ten problem lecz udają że nic się nie dzieje – oczywiście dla poprawności politycznej aby nie utracić elektoratu. A kontrola w tym wypadku jest bardzo łatwa – wystarczy sprawdzić rachunki za opróżnianie szamba w danym gospodarstwie.Oczywiście ci co nie opróżniają szamb będą przeciwni budowie kanalizacji bo po co płacić jak można do ziemi. a i wodociągi cieszą się z tego faktu bo nie muszą się spieszyć z budową kanalizacji. Ale terminy unijne dobiegają końca i chyba będę zmuszony napisać skargę do Brukseli.

observer
observer
8 lat temu

[quote name=”Mieszkaniec”]Obserwator przecież Radni, którzy byli przeciw taryfie na wodę i ścieki od początku mówili, że poprą dopłatę do wody aby nie spowodowało to podniesienia rachunków wody dla mieszkańców.
Radzę zapoznać się z interpelacją o przeprowadzeniu audytu w wodociągach.

Więc nie zaklinaj rzeczywistości obserwatorze.[/quote]

Rzeczywistość zaklinają redaktorzyny bez nazwiska z zanikającego Pulsiku. To już agonia.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
8 lat temu

Obserwator przecież Radni, którzy byli przeciw taryfie na wodę i ścieki od początku mówili, że poprą dopłatę do wody aby nie spowodowało to podniesienia rachunków wody dla mieszkańców.
Radzę zapoznać się z interpelacją o przeprowadzeniu audytu w wodociągach.

Więc nie zaklinaj rzeczywistości obserwatorze.

observer
observer
8 lat temu

Zachęcam wszystkich do zapoznania się z wynikami głosowania jak się ukarzą na stronie UMiG z ostatniej sesji. W punkcie 25-podjecie uchwały w sprawie-ustalenia dopłat do taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków. Tylko pani Kiełtyka była przeciw i jeden się wstrzymał. A populiści najbardziej krytykujący wcześniejszą uchwałę zagłosowali za dopłatami przez Gminę, ale wcześniej rozpisywali się, że to podwyżki. Wróćcie sobie do wcześniejszego artykułu i zdemaskujcie tych populistów i krzykaczy. Prawda jest taka, że 2016 roku dopłatę do wody i ścieków całą kwotę pokryje gmina.

Hemingway
Hemingway
8 lat temu

Ernest takie pytania to dziecko można zadawać. Zadajesz bo nic na ten temat nie wiesz. A, tak naprawdę to ci chodzi o to aby wykonać innych a ty sam ze swoją sitwą dobierzesz się do miodu jakim jest PWiK.

Ernest
Ernest
8 lat temu

Panie Frankiewicz! Jeżeli tak bardzo jest Pan w kursie, to bardzo proszę przybliżyć wszystkim:
-jak ta inwestycja (głównie amortyzacja ) będzie miała wpływ na cenę wody i odprowadzanych
ścieków i przez ile lat ?
-ile w ramach w/wym projektu wykonanych zostało prac niekoniecznie potrzebnych?
-czy osoby zatrudnione wyłącznie do nadzorowania prac w zakresie „Porządkowanie
gospodarki ściekowej w zlewni Białej Przemszy na terenach czterech gmin: Olkusz, Bukowno,
Bolesław, Klucze – etap I” po całkowitym rozliczeniu tej inwestycji poszerzą grono i tak już
licznych urzędników w tej f-mie?
-Jakie kroki zamierza poczynić PWiK, aby przynajmniej w części obniżyć tak wysokie ceny
swoich usług. Dobrze byłoby, aby Pan przybliżył, jak się te ceny kształtują gdzie indziej.

frankiewicz
frankiewicz
8 lat temu

o waszych komentarzach to w tym kraju nic nie warto robić….. zawsze źle……Wasza wiedza na temat inwestycji jest na poziomie 5%, czyli tego co w gazecie przeczytacie…. Jeszcze ani jeden artykuł nie powstał który byłby prawdą i opisywał w miarę w szczegółach na czym to polegało. Tylko ciągle że woda droga, że prezesi i pracownicy okradają wodociągi…..że sitwa, że sie nikt na niczym nie zna……ludziska jesteście tragiczni z wielkimi kompleksami, większość z Was w życiu nic nie osiągnęła, żyjecie w tym kraju jak pasożyty i głównym Waszym celem jest narzekanie….

ixik
ixik
8 lat temu

cenami wody i ścieków się prezesy nie chwalą? hmmm może to zasługa burmistrza i okolicznych wójtów?

haha
haha
8 lat temu

Całe olkuskie wodociągi to jedna sitwa. Wystarczy przejrzeć nazwiska. Stanowiska dziedziczone ze starych na młodych, dożywotnio. Kompetencje się nie liczą.

Młody
Młody
8 lat temu

„Prawo Unii Europejskiej regulujące odprowadzanie i oczyszczanie ścieków komunalnych określa dyrektywa Rady 91/271/EWG z 21 maja 1991 r. Skierowana jest do państw członkowskich, które mają obowiązek osiągnięcia zawartego w niej celu. Dla Polski ustalenia negocjacyjne z Unią Europejską dotyczące środowiska naturalnego przeniesione zostały do traktatu o akcesji. Dokument ten obliguje rząd do wybudowania, rozbudowania lub zmodernizowania oczyszczalni ścieków komunalnych i systemów kanalizacji zbiorczej w aglomeracjach do 2015 r., aby zbierały one wszystkie nieczystości. Do tego czasu powinniśmy też mieć wodę w kranach nadającą się do picia bez gotowania. Jeśli tak się nie stanie, Polska będzie płacić kary.”

Czy wodociągi zrealizowały powyższe ustalenia w pełni ?

Theon
Theon
8 lat temu

No dobra, to jak ten wasz projekt się zakończy, to może panowie prezesi zechcą odejść i zrobią miejsce młodszym, lepiej wykształconym, nie spętanym siecią olkuskich geszefcików, którzy zajmą się racjonalizacją kosztów firmy a tym samym cen wody i ścieków w Olkuszu ?