Już trzynaście lat trwa współpraca wolbromskiego gimnazjum ze szkołą w Kaczyce, miasteczku na rumuńskiej Bukowinie, gdzie przed laty trafiło wielu Polaków i do dziś kultywowane są polskie tradycje. W każde wakacje od roku 2003 realizowany jest projekt „Wakacyjna szkoła”, dzięki któremu na przemian dzieci – potomkowie polskich emigrantów z Rumunii – są zapraszane do Wolbromia, a nasza młodzież gimnazjalna jeździ do Kaczyki.
Tym razem przedstawiciele Polonii rumuńskiej podejmowani byli w gościnnych murach wolbromskiego Gimnazjum nr 4. Na wypoczynek, który jest możliwy dzięki finansowemu wsparciu sosnowieckiej Caritas i pomocy Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, przyjechało w tym roku 23 uczniów pod opieką trójki nauczycieli i inicjatorki partnerstwa, pani Krystyny Cehaniuk, prezes Związku Polaków w Kaczyce.
Każdorazowo podczas pobytu w Wolbromiu przedstawiciele Polonii rumuńskiej mają przygotowany bardzo bogaty program, w którym bardzo ważnym elementem są zajęcia z języka polskiego i kontakt z polskimi rówieśnikami. Nad realizacją projektu czuwają jego lokalne koordynatorki, nauczycielki Małgorzata Krężel i Magdalena Kołdras wraz z grupą wolontariuszy – kolegów i koleżanek z pracy. Nauczyciele z Wolbromia nie tylko chętnie poświęcają wolny czas młodzieży podczas wycieczek po okolicy, ale także prowadzą różnorodne zajęcia z uczestnikami wymiany z obu krajów.
Podobnie jak w latach ubiegłych młodzież zwiedziła kopalnię soli w Wieliczce, Wawel i podziemia krakowskiego Rynku, pojechały także do Ojcowa i Pieskowej Skały. Był też wyjazd na ciekawe zajęcia plastyczne do pracowni rzeźbiarskiej w Woli Libertowskiej i wiele innych atrakcji. Pomiędzy wyjazdami nauczyciele Gimnazjum nr 4 prowadzili zajęcia w murach szkoły, gdzie goście z Rumunii mieli także zapewniony nocleg. Znalazł się też czas na relaks nad wolbromską Nerką, gdzie na zaproszenie Stowarzyszenia Wędkarskiego grupa bawiła się przy ognisku z kiełbaskami.
Dla gości pobyt w Polsce jest nie tylko atrakcyjną formą spędzenia wolnego czasu, ale przede wszystkim szansą na powrót do korzeni, bowiem głównym celem projektu jest możliwość nauki języka polskiego i obcowania z nim, w połączeniu z integracją z dziećmi polskimi. Wielu rumuńskich uczestników wymiany to potomkowie Polaków, którzy dbają o utrzymanie znajomości języka polskiego w swoich rodzinach, w kolejnych pokoleniach dzieci, wnuków i prawnuków. W czasie zajęć prowadzonych wspólnie dla gości z zagranicy i wolbromskich gimnazjalistów zawiązują się znajomości i przyjaźnie, podtrzymywane w ciągu kolejnych miesięcy i lat. Uczestnicy spotkań poznają wzajemnie kulturę swoich krajów, zwyczaje i tradycje, a także wymieniają informacje o swoim codziennym życiu.
Jak zapewniali przy pożegnaniu uczestnicy tegorocznej „Wakacyjnej szkoły” była to wspaniała przygoda. Za rok polskie dzieci pojadą na rumuńską Bukowinę. Tam poznają warunki życia swoich rówieśników i ich kraj. Już dziś wszyscy cieszą się na kontynuację projektu i kolejne spotkania.
I może w końcu zrozumiecie,że Rumuni to nie Romowie,czyli Cyganie!