legionow polskich 14

Niedawno poruszaliśmy na naszych łamach temat kontroli czystości w Olkuszu. Problemów z utrzymaniem porządku nadal jest sporo, dlatego też działania magistratu przybrały na sile. Ostatnio ruszyły także kolejne kontrole dotyczące odprowadzania ścieków.

Kompleksowe sprawdzanie czystości na terenie miasta trwa od początku tego roku. Nie ma znaczenia, kto jest właścicielem lub zarządcą zaśmieconego terenu – posprzątać trzeba. W przypadku braku reakcji na wezwanie, nakładany jest mandat w wysokości do 500 złotych. Gdyby sprawa trafiła do sadu, wówczas grzywna może wynieść nawet 5 tys. złotych. Za każdym razem właściciel jest zobowiązany do uprzątnięcia terenu, co regularnie sprawdza straż miejska.

armii krajowej 4

Kontrolą zajmują się również miejscy urzędnicy. Jak informuje magistrat, od dłuższego czasu poważnym problemem są podrzucane pod kontenery meble, sprzęt rtv i agd oraz inne odpady, które nie tylko psują estetykę miasta, ale również utrudniają dostęp do kontenerów. Najpilniejszej interwencji wymagają okolice osiedli z zabudową wielorodzinną. Nie wszyscy wywiązują się z obowiązku utrzymania czystości, a naganne zachowania powtarzają się pomimo upomnień. Dlatego też urząd zdecydował się podjąć ostrzejsze działania wobec tych, których prawo zobowiązuje do utrzymania w porządku administrowanych przez siebie nieruchomości. Kontrole prowadzone są bardzo intensywnie.

armii krajowej 28

– Widoczne są zwiększone starania Gminy Olkusz o to, aby należące do niej tereny utrzymywać w czystości, co zostało zauważone i docenione przez mieszkańców. Czasem zdarzają się uchybienia, jednak – niestety – najczęściej wynikają one z lekceważenia obowiązku utrzymywania czystości przez innych. O ile urzędnicy mogą wpływać na rzetelność firm działających na ich zlecenie, tak na wyrzucane śmieci z samochodu, czy nienależyte zabezpieczenie miejsc do składowania odpadów na osiedlach wpływu już nie mają. W pierwszym przypadku sami sobie wyrządzamy krzywdę. Porzucone śmieci właściciel terenu ma obowiązek uprzątnąć – najczęściej za pieniądze publiczne – wyjaśnia rzecznik magistratu Michał Latos.

armii krajowej 30

Władze gminy apelują do mieszkańców o utrzymywanie czystości w swoim otoczeniu. Podkreślają przy tym, że ceny odbioru odpadów od lat nie uległy zmianie, a śmieci można bezpłatnie oddać do Punktu Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych, przy ul. Partyzantów 5 w Olkuszu. – Mimo faktu, że na terenie Gminy Olkusz system gospodarowania odpadami komunalnymi zapewnia każdemu mieszkańcowi odbiór dowolnej ilości odpadów komunalnych zmieszanych i segregowanych, mimo cyklicznie odbywających się zbiórek odpadów wielkogabarytowych oraz funkcjonującego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie za darmo można takie odpady oddawać, nadal nasze kontrole wykazują zaniedbania w tym zakresie. Niestety, najczęściej sprawcami są sami mieszkańcy – mówi Łukasz Rychlewski, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi  magistratu.

baczynskiego 3

Władze gminy przypominają, że za utrzymanie czystości na terenie zabudowy wielorodzinnej odpowiadają spółdzielnie mieszkaniowe. Zdjęcia z ostatniej kontroli, ilustrujące artykuł, pochodzą właśnie ze śmietników ulokowanych na olkuskich osiedlach. Wielkogabarytowe odpady można było po prostu za darmo oddać do PSZOK-u. – Obowiązkiem spółdzielni jest usunięcie porzuconych odpadów, do czego natychmiast ją wezwaliśmy. Musimy jednak wspólnie uczyć się odpowiedzialności za najbliższe otoczenie. W Olkuszu można wskazać wiele pozytywnych przykładów – mieszkańców, utylizujących odpady zgodnie z przepisami oraz zarządców terenów, natychmiastowo reagujących na ewentualne nieprawidłowości. W imieniu wszystkich mieszkańców dziękuję za rzetelne wywiązywanie się z tych obowiązków – komentuje burmistrz Roman Piaśnik.

bylicy

Magistrat apeluje o zgłaszanie przypadków wyrzucania śmieci w miejscach niedozwolonych do Straży Miejskiej (tel. 32 647 89 00; pn.– pt. 6:30-21:30, sob. 7:00-15:00) lub komendy policji.

osiecka

Na terenie miasta i gminy sprawdzana jest nie tylko czystość. Ruszył właśnie kolejny etap kontroli odprowadzania nieczystości ciekłych. Do tej pory, od początku roku, skontrolowano około 400 posesji. – W zdecydowanej większości właściciele udokumentowali rachunkiem odprowadzenie nieczystości ciekłych, w 17. przypadkach przyłączyli posesje do istniejącej kanalizacji sanitarnej. Nałożono też 5 mandatów karnych, sporządzono jeden wniosek o ukaranie do sądu – mówi komendant olkuskiej Straży Miejskiej Marek Lasek.

Strażnicy skrupulatnie sprawdzają rachunki oraz umowy na wywóz nieczystości. Wszystkie te działania podejmowane są na podstawie zapisów „Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie Olkusz”. Kontrole mają charakter rutynowy, ale nie tylko. – Odbywają się również na podstawie wykazów otrzymywanych z Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami UMiG w Olkuszu. Wykazy zawierają adresy właścicieli nieruchomości, którzy mogą uchylać się od obowiązków związanych z odprowadzaniem nieczystości ciekłych. Konsekwencją za uchylanie się od tego obowiązku może być grzywna w postaci mandatu karnego w wysokości do 500 złotych – dodaje komendant Lasek.

Strażnicy zapowiadają również rekontrole, w szczególności tam, gdzie stwierdzono zaniedbania w zakresie wywozu nieczystości.

Fot. UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ecik
Ecik
8 lat temu

Panie Otwinowski. Odejdź na emeryturę, bo Pan w tej spółdzielni nic nie poprawi. Każdy z Was zna grzeszki drugiego i nic tego klanu nie ruszy za wyjątkiem Pana odejścia. Jeden trzyma haki na drugiego.

Młody
Młody
8 lat temu

[quote name=”MEGI”]Panie Prezesie Otwinowski kiedy wreszcie wyegzekwuje pan od podległych służb porządku wokół kontenerów przy blokach-wywóz odpadów wielkogabarytowych.[/quote]

49……… – pesel jego jest odpowiedzią dlaczego …

MEGI
MEGI
8 lat temu

Panie Prezesie Otwinowski kiedy wreszcie wyegzekwuje pan od podległych służb porządku wokół kontenerów przy blokach-wywóz odpadów wielkogabarytowych.

Ernest
Ernest
8 lat temu

Kiedy w magistrali wodociągowej mieliśmy skażoną wodę, usiłowałem zwrócić uwagę również na bombę z późnym zapłonem, którą jest odprowadzanie ścieków do starych studni, których w Olkuszu i w pobliskich okolicach jest multum. Temat wszyscy odpuścili. Co sztaby antykryzysowe, wydz. ochrony środowiska, zrobił w tym temacie. W latach 50-ych studnie wszystkie były wyznaczone na mapach i stanowiły dobro prawie militarne. Do tych map urzędnicy koniecznie muszą dotrzeć i sprawdzić stan faktyczny.

magic
magic
8 lat temu

Pani Wioletto czy co jest artykuł sponsorowany UMiG Olkusz i naszego miłościwie nam panującego, bo chyba tak, więc trzeba dodatkowy napis umieścić „Artykuł sponsorowany”. A jeżeli tak nie jest, to rzetelność Pani pisania jest marna. Artykuł w sprawie o jakiej Pani pisze powinien ganić i pokazywać te sytuacje, które szkodzą naszemu środowisku, a dopiero gdzieś tam wspomnieć, że są i tacy co o porządek i środowisko dbają. Pani pisze, że kontrole były przeprowadzane i jest wszystko w jak najlepszym porządku, kto pani artykuł przygotowywał, bo z dziennikarstwem i rzetelnym artykułem ma to nie wiele wspólnego.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
8 lat temu

Kiedy wreszcie zgodnie ze swoimi kompetencjami Spółdzielnia Mieszkaniowa w Olkuszu zacznie porządnie sprzątać teren wokół koszy i wywozić odpady wielkogabarytowe na składowisko.

Garażowicz
Garażowicz
8 lat temu

Przywrócić kosze na segregowanie plastiku i szkła na garażach przy Osieckiej —PILNIE!!!

Sąsiad Żurady
Sąsiad Żurady
8 lat temu

[quote name=”klaudio”]Bzdury pani pisze o przeprowadzanych kontrolach opróżniania szamb. W Żuradzie takich kontroli nie stwierdzono , a jest co kontrolować a przede wszystkim trzeba wiedzieć jak to robić. 80 % szamb nie posiada dna , w tak zwanych szambach ekologicznych nie używa się bakterii , rolnicy którzy prowadzą gospodarstwa składają obornik i gnojowice w ziemnych dołach bez jakichkolwiek zabezpieczeń. Są tacy którzy sami wypompowują szamba na pola i różnych dołów.Pisanie że kontrole odbywają się na zasadzie wykazów z Wydz. Ochr. Środowiska to oszustwo albowiem oni zupełnie nie maja takiego rozeznania , chyba tylko na podstawie sporadycznych donosów sąsiedzkich. Jak Pani bierze się za pisanie artykułu to proszę dokładnie rozeznać temat a pisać bzdur na czyjeś zlecenie.[/quote]
Najbardziej upierdliwy sąsiad z Kruczej Góry zrobił donos na mieszkańców. Kontrola była. Nie wiem jak się skończyła dla wszystkich ale strażnicy jeździli po domach a sąsiada jak wszyscy nie lubili tak nie lubią jeszcze bardziej :P.

kolo
kolo
8 lat temu

Lepiej niech się wezmą za zabudowanie i przykrycie śmietników.

klaudio
klaudio
8 lat temu

Bzdury pani pisze o przeprowadzanych kontrolach opróżniania szamb. W Żuradzie takich kontroli nie stwierdzono , a jest co kontrolować a przede wszystkim trzeba wiedzieć jak to robić. 80 % szamb nie posiada dna , w tak zwanych szambach ekologicznych nie używa się bakterii , rolnicy którzy prowadzą gospodarstwa składają obornik i gnojowice w ziemnych dołach bez jakichkolwiek zabezpieczeń. Są tacy którzy sami wypompowują szamba na pola i różnych dołów.Pisanie że kontrole odbywają się na zasadzie wykazów z Wydz. Ochr. Środowiska to oszustwo albowiem oni zupełnie nie maja takiego rozeznania , chyba tylko na podstawie sporadycznych donosów sąsiedzkich. Jak Pani bierze się za pisanie artykułu to proszę dokładnie rozeznać temat a pisać bzdur na czyjeś zlecenie.