kardynal dziwisz1

W piątek, 20 października parafię pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu nawiedził ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Obecność hierarchy w murach bazyliki nie była przypadkowa, bowiem przewodniczył on głównym obchodom uroczystości odpustowych ku czci Jana Kantego – wybitnego duchownego i profesora, który przed laty jako duchowny pracował w Srebrnym Mieście.

To było jedno z ważniejszych wydarzeń parafii w ostatnich latach. Poprzednim razem kardynał Dziwisz gościł w olkuskiej bazylice pół wieku temu u boku metropolity Karola Wojtyły, który jedenaście lat później został wybrany na papieża. Wtedy to obaj przybyli do parafii z okazji dwustulecia kanonizacji św. Jana z Kęt.

Kardynał Dziwisz podczas piątkowej homilii nie omieszkał wrócić pamięcią do tamtych wydarzeń. – Towarzyszyłem mu jako osobisty sekretarz, którym zostałem rok wcześniej. Nie mogliśmy wtedy przypuszczać, że niedługo później Metropolita Krakowski zostanie Biskupem Rzymu i pasterzem całego Kościoła powszechnego – mówił wieloletni sekretarz i zarazem serdeczny przyjaciel św. Jana Pawła II.

Kaznodzieja przedstawił również duchową sylwetkę wyniesionego 250 lat temu na ołtarze profesora Jana Kantego. Swoje przemyślenia oparł na trzech cechach, które charakteryzowały świętego – modlitwie, nauce oraz dziele miłosierdzia. W centrum życia Kantego była Eucharystia, jednak jego dorobek naukowy sprawił, że za życia, a przede wszystkim w czasie pracy na Akademii Krakowskiej, był niezrównanym mistrzem dla swoich studentów i słuchaczy.

Postać Jana Kantego była głównym punktem obchodów uroczystości odpustowych. Udział w nich wzięły setki mieszkańców, księża oraz władze samorządowe. Jubileuszowa msza święta miała podniosły charakter i świąteczną asystę. W końcu takie odwiedziny i taka rocznica nie zdarzają się często.

Sylwetka patrona

Święty Jan Kanty urodził się w Kętach w 1390 roku. Po ukończeniu studiów przyjął święcenia kapłańskie. Od 1421 roku przez osiem kolejnych lat prowadził szkołę klasztorną w Miechowie. W 1429 r. zaczął wykładać na Akademii Krakowskiej, co nie przeszkodziło mu w studiowaniu na tej samej uczelni teologii, którą skończył z tytułem magistra w 1443 r. W tym czasie został również kanonikiem i kustoszem w Olkuszu. Zmarł w roku 1473. Beatyfikacji Jana Kantego dokładnie 27 września 1680 r. dokonał bł. Innocenty XI, natomiast pochodzący z Kęt profesor ponad wszystko miłujący prawdę, został kanonizowany przez papieża Klemensa XIII 16 lipca 1767 r.

Od tego czasu św. Jan Kanty patronuje młodzieży akademickiej i ludziom nauki, a także licznym placówkom oświatowym i instytucjom charytatywnym. W Olkuszu imię świętego profesora nosi kaplica znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki. Została wybudowana przy kościele w 1738 roku. Prawdopodobnie w miejscu jej powstania, w pierwszej połowie XV wieku znajdował się dom św. Jana Kantego, byłego proboszcza parafii.

kardynal dziwisz2

Fot. bazylika.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze