Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu jest partnerem w projekcie „Zabawa w zabawki”, realizowanym w ramach tegorocznego Tygodnia Edukacji Globalnej przez Fundację Kultury Chrześcijańskiej ZNAK. 15 listopada w olkuskiej bibliotece odbyły się warsztaty samodzielnego tworzenia zabawek z rozmaitych produktów, które można wykorzystać wtórnie. Impreza adresowana była do dzieci szkół podstawowych, ich rodziców i rodzeństwa. Celem stało się przybliżenie tematyki związanej ze sprawiedliwym handlem.
– W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, który odbywa się w dniach 12 – 20 listopada na terenie całej Polski organizowane są inicjatywy podejmujące tą tematykę. Podczas dzisiejszego spotkania, postanowiliśmy pokazać dzieciom drugą stronę zabawek – czyli jak są wykonywane, skąd pochodzą, jaki jest koszt ich produkcji. Podczas spotkania dzieciaki mogły wykazać się pomysłowością i samodzielnie wykonać zabawki z materiałów wtórnych. Inwencja była niesamowita, powstały piękne kotki, pieski, misie a nawet opakowania na telefony komórkowe. Poprzez takie właśnie spotkania chcemy ograniczyć bezmyślne kupowanie zabawek. Wiemy, że od razu nie zmienimy mentalności i przyzwyczajeń, jednak małymi kroczkami chcemy uświadomić zarówno dzieci jak i rodziców. Istotne jest, aby ten temat poruszać przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia i Mikołajem. Warto pomyśleć, że można zrobić coś samemu i podarować w prezencie bratu, siostrze czy mamie – mówi Sylwia Gajownik z Fundacji Znak.
Tydzień Edukacji Globalnej to międzynarodowa akcja, której ideą jest zwrócenie uwagi Europejczyków na kwestie związane z globalizacją, zapoznanie ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata. Celem jest kształtowanie postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu, respektujących różnorodność kulturową oraz umiejętność porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur. Wiele działań skierowanych jest do dzieci i młodzieży, jako przyszłych świadomych konsumentów.
Zajęcia edukacyjne dla nauczycieli i młodzieży realizowanego są przez Fundację Kultury Chrześcijańskiej Znak przy współpracy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Projekt Globalnie-Odpowiedzialnie, jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r.
FOT. PiMBP w Olkuszu
Nazwa stowarzyszenia sugeruje raczej wyszukiwanie pretekstów do indoktrynacji kościelnej. Szkoda tylko, że wykorzystuje się do tego celu miejską bibliotekę publiczną w mieście i państwie świeckim. Z tego co wiem chrześcijanie mają swoje liczne świetlice przykościelne, miejsca jak w sam raz dla takich rozrywek.
.
Tego rodzaju zajęcia są prowadzone we wszystkich szkołach na zajęciach plastycznych i praktycznych. Czy jest konieczne zakładanie stowarzyszeń tylko po to, aby POWIELAĆ takie zajęcia?
dlaczego jak coś ciekawego dzieje się w MDKu to nic na ten temat wcześniej nie piszecie, tylko dopiero jak jest już po. Na osiedlach nikt nawet nie ma pojęcia, że coś tam się dzieje. A jak zauważyłam – nie pierwszy raz – są organizowane fajne zajęcia dla dzieci – tylko my nic na ten temat nie wiemy.