W Kluczach rozpoczyna działalność Klub Dziecięcy „Chatka Puchatka”. Miejsce przeznaczone jest dla dzieci przede wszystkim w wieku od dwóch do czterech lat. Klucze to pierwsza gmina w powiecie, która postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców małych dzieci i wykorzystać pozyskaną w ramach ministerialnego programu „Maluch” dotację na otwarcie klubu dla najmłodszych. W drugiej edycji programu o dofinansowanie na podobną działalność ubiega się Bukowno.
Kluczewscy radni ustalili, że zapisy do „Chatki” prowadzone będą od 15 marca do 15 kwietnia. Klub ma być utrzymywany przez gminę oraz z opłat uiszczanych przez rodziców. Miesięczna stawka to 56 złotych, a dzienna opłata za wyżywienie wyniesie 5 złotych. Zgodnie z założeniami, dzieci będą mogły korzystać z klubu przez pięć godzin dziennie.
Początkowo klub miał mieścić się w budynku komisariatu policji. – Zdecydowaliśmy się jednak na lokalizację w osiedlowym przedszkolu. Wyremontowaliśmy całe skrzydło, pomieszczenia są pięknie wyposażone. Czas będzie spędzać tam 30. dzieci. U nas pierwszeństwo w przyjęciu do klubu mają maluchy w wieku od 2 do 4 lat, bo skoro sześciolatki na razie nie idą do szkół, w przedszkolu zabraknie miejsc dla najmłodszych. W ten sposób wychodzimy naprzeciw potrzebom mieszkańców. Wiedzieliśmy, że jest zapotrzebowanie na utworzenie miejsca dla tak małych dzieci. Po trwających zapisach widać, że gdyby był jeszcze jeden klub nawet dla młodszych dzieci, zainteresowanie byłoby duże – mówi wicewójt gminy Klucze, Ilona Szczęch.
Obecnie trwa druga edycja resortowego programu. Do połowy czerwca samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie na stworzenie nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych w konkursie „Maluch 2012”, ogłoszonym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Łączna kwota dotacji wynosi 40 mln złotych. Wachlarz wykorzystania dofinansowania jest szeroki, uzyskane środki można przeznaczyć m. in. na wyposażenie placówek dla dzieci do lat trzech, adaptację czy zakupu budynków, w których mieściłyby się żłobki lub kluby dziecięce. Jak podaje Małopolski Urząd Wojewódzki, na razie złożono 15 wniosków z 7 gmin. Wśród nich jest Bukowno. – Idziemy w tym kierunku, bo od dwóch lat mamy w przedszkolu grupę dzieci w wieku od 1,5 roku do trzech lat. Nowe przepisy nie będą pozwalać na funkcjonowanie grup tak małych dzieci w przedszkolach, a u nas jest duże zapotrzebowanie na takie usługi. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Klub Dziecięcy. Dla rodziców i ich pociech w zasadzie nic się nie zmieni, bo klub funkcjonowałby w budynku przedszkola – mówi burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski.
,,W ubiegłym roku w ramach programu „Maluch” samorządom województwa małopolskiego przekazano 1,2 mln zł, co pozwoliło na uruchomienie 136 nowych miejsc w żłobkach, 30 w klubach dziecięcych oraz 10 u opiekunów dziennych” – czytamy na stronie Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. W skali kraju niewiele samorządów decyduje się na ubieganie o dotacje dla najmłodszych mieszkańców, co oznacza większe szanse dla gmin, które składają wnioski. Czy w naszym powiecie więcej samorządów zdecyduje się w ten sposób zapewnić opiekę swoim najmłodszym mieszkańcom?
najlepsze jest to, że Gmina już od czerwca ubiegłego roku chwaliła się, że :” Klub Dziecięcy będzie czynny w godzinach od 8 do 16, a dziecko będzie mogło przebywać w Klubie nie dłużej niż 5 godzin.” ( informacja ze strony gminy Klucze). Nagle się pozmieniało… z kolei kolejnym niedociągnięciem jest fakt, iż na stronie internetowej Przedszkola w Kluczach, pojawiło się ogłoszenie na temat rozpoczęcia rekrutacji do Chatki Puchatka, które rozpoczęło się z dniem dzisiejszym tj. 20.04, a nie jak podaje powyższy artykuł, bowiem powyższa data tj od 15.marca-14 kwietnia dotyczy rekrutacji do przedszkola….
hahaha, parodia! Klub Malucha w Kluczach będzie działał od 13-18. Jaki to ma sens, dla rodziców maluchów, którzy zazwyczaj pracują od rana? Nie wielki.. ale to jeszcze nic…. Dzieci , które dostały się do przedszkola do grupy smerfy ( czyli zgodnie z regulaminem – lecz nie wiadomo czy zgodnie z prawdą-dzieci w wieku od 3 lat….) mają prawo dodatkowo skorzystąc za dopłata z chatki puchatka, tj. przedłużyć za pieniążki pobyt w przedszkolu. Koniec konców chatka puchatka, stała się tylko miejscem zarabiania na dzieciach, które już i tak osiągnęły wiek przedszkolny, a nie miejscem dla maluchów w wieku od 1-2 lat, którzych rodzice pracują od rana.- a takie chyba miało być jej przesłanie prawda? Przykre, że na takie przekręty idą pieniądze z unii….
Zastanawia mnie fakt dlaczego nie można otworzyć oddziałów „0” w szkołach. Wiem, że nie wszystkim rodzicom to odpowiada, ale większość posyła i tak dzieci zerówkowe na 5 bezpłatnych godzin więc dlaczego nie zrobić miejsc dla maluszków, które w pełni korzystały by z przedszkola? powinno pozostawić się np. 1 grupę „0” w przedszkolu a pozostałe przenieść do SZKOŁY.
w Olkuszu nic sie nie da, bo nie ma bezrobotnych nauczycielek ,pielęgniarek i wychowawczyn przedszkolnych, które zalożylyby pkt przedszkolny.
W czym Bukowno i Klucze są lepsze od Olkusza – tam się da stworzyć miejsca dla najmłodszych dzieci – w Olkuszu już nie ! Tym bardziej, że w Olkuszu są puste budynki Gminy mogące temu celowi służyć. Lepiej żeby popadały w ruinę. A rodzice aby płacili ciężkie pieniądze za zatrudnienie niani.
super sprawa może kiedyś w Olkuszu takie coś będzie
W Olkuszu w roku szkolnym 2012/2013 setki dzieci nie zostaną przyjęte do przedszkoli panie Jacku.
[quote name=”Jacek S.”]W Kluczach i w Bukownie się da, ale w Olkuszu już nie.
Ciekawe dlaczego?[/quote]
też mnie to ciekawi, od jakiegoś czasu zauważyłam, że w Olkuszu to nic się nie da … 🙁
Brawo!!! przynajmniej inne miasta dbają o swoich małych mieszkańców i ich rodziców. Ja od pewnego czasu mam wrażenie, że przedszkola powinny zmienić nazwę na ZERÓWKI, bo przecież uczęszczają ta głównie dzieci 5 i 6 letnie, a dla młodszych już nie ma miejsc… co wy na to 🙂
W Kluczach i w Bukownie się da, ale w Olkuszu już nie.
Ciekawe dlaczego?