Zakończył się, zorganizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych, XVI Międzynarodowy Plener Malarski „Srebrne Miasto” Olkusz 2020. Impreza odbywała się od 1 do 10 sierpnia i wzięło w niej udział 17 artystów z Polski, Białorusi i Słowenii.

Tegoroczny plener malarski był XVI z kolei w historii organizowanych przez olkuskie BWA plenerów. Z powodu pandemii koronawirusa przebiegał on inaczej niż dotychczasowe, głównie ze względu na obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne, ale cieszy fakt, że pomimo tego imprezę udało się przeprowadzić. W tym roku w gronie artystów uczestniczących w plenerze znaleźli się: Edward Gałustow, Dorota Waligóra, Adam Pociecha, Grzegorz Skrzypek, Krzysztof Grajczak, Agnieszka Czyżewska, Joanna Zając-Slapnicar, Paweł Olchawa, Jerzy Dmitruk, Marcin Korek, Aleksandra Zuba-Benn, Stanisław Dziubak, Anna Płachecka-Śniadach, Michał Kwarciak, Damian Pacha, Mariusz Połeć oraz Stanisław Stach.

Oficjalne otwarcie pleneru odbyło się 3 sierpnia w bursie szkolnej przy ul. Legionów Polskich, gdzie artyści mieszkali. Otwarcia imprezy dokonał dyrektor BWA Stanisław Stach, w towarzystwie radnego Rady Miejskiej i jednocześnie dyrektora bursy Arkadiusza Królewicza oraz Marcina Macka, prezesa Krajowego Zarządu Sołtysów RP. Przybyli goście życzyli artystom udanego pobytu na ziemi olkuskiej, wypełnionego przeżyciami artystycznymi i pracą twórczą.

Ponieważ tradycją plenerów, obok zajęć artystycznych, są także wycieczki, nie mogło ich zabraknąć także tym razem. Mimo że w tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, zrezygnowano z wyjazdu do Krakowa, plenerowicze odwiedzili Pustynię Błędowską, Rabsztyn, Pilicę i Wolbrom. Zwiedzono m.in. zamek w Pilicy, wolbromski kościół św. Katarzyny i kościółek szpitalny pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Malownicze zakątki olkuskiej ziemi miały stać się inspiracjami do powstających podczas pleneru prac.

Choć plener zakończył się 10 sierpnia, oficjalne pożegnanie z artystami odbyło się trzy dni wcześniej, w piątek, w Galerii BWA. Tego dnia odbył się także towarzyszący plenerowi wernisaż wystawy malarstwa częstochowskiej artystki Magdaleny Barczyk-Kurus, absolwentki wydziału artystycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Magdalena Barczyk-Kurus od 2010 r. działa w Stowarzyszeniu Historycznym Reduta Częstochowa, którego jest współzałożycielką. Oprócz sztuki interesuje się historią i zabytkami Częstochowy, nad którymi prowadzi badania. Jest laureatką kilku nagród i wyróżnień, brała też udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i pokonkursowych oraz kilkunastu indywidualnych.

Mówiąc o swojej twórczości, artystka wyjaśniła, iż tematem przewodnim jej malarstwa jest światło oraz jego wpływ na zmianę tonacji barwnej otoczenia i na wybrany obiekt. M. Barczyk-Kurus stosuje grubą fakturę stwarzającą pozory płaskorzeźby i trójwymiarowości, budując obrazy na zasadzie zestawień kontrastów kolorystycznych, światłocieniowych oraz fakturalnych.

Od 2009 roku główną inspiracją dla artystki są obiekty architektury militarnej – polskie schrony bojowe z okresu II wojny światowej (wszystkie obiekty istnieją do dziś). Jak twierdzi, proste, geometryczne, monumentalne sylwetki schronów stwarzają idealne możliwości do studiowania światła w każdym aspekcie.

– Dążę do tego, by niedotykalnemu promieniowi świetlnemu nadać pozór materialności, a otaczający świat pokazać poprzez moje indywidualne spojrzenie – mówi Magdalena Barczyk-Kurus. – Dla urozmaicenia kompozycji oraz uzmysłowienia widzowi prawdziwego ogromu tych budowli stosuję plany rzutów poziomych. Kolorystyka oraz sposób komponowania sprawiają, że obrazy nabierają tajemniczego, dramatycznego wydźwięku, czym szokują, ale jednocześnie zapraszają do oglądania – wyjaśnia artystka.

XVI Międzynarodowy Plener Malarski „Srebrne Miasto” Olkusz 2020 już za nami. Na efekty prac artystów będziemy musieli trochę poczekać – poplenerowa wystawa odbędzie się w Galerii BWA w listopadzie.

Galeria BWA w Olkuszu dziękuje sponsorom: ZGH Bolesław, BOLTECH Sp. z o.o., INTERMAG, Velvet Care, Drukarnia GrafPress, Artur Sokół, Restauracja Sorrento, LUKS, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu, CREATON, TDF AKCEPT S.C., Pan Marcin Macek – Zarząd Krajowy Sołtysów, Krajowy Delegat Sołtysów w RP.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
erty
erty
3 lat temu

asdfasdf