Bukowno

„To, co zbudowałeś wysiłkiem wielu lat, może przez jedną noc lec w gruzach. Bądź dobry mimo to. Daj światu z siebie wszystko – wiersz umieszczony przez Matkę Teresę na ścianie prowadzonego przez nią domu dziecka w Kalkucie stał się hasłem przewodnim tegorocznej edycji Targów Wolontariatu. Odbyły się one już po raz trzynasty – tym razem z uwagi na pandemię online. Imprezie patronował „Przegląd Olkuski”.

 Każdego dnia zmieniają świat na lepsze. Wiele osób może liczyć na ich codzienną pomoc. Poświęcają bezinteresownie swój czas potrzebującym. Koniec roku to czas podsumowań działań wolontariuszy działających na co dzień w szkolnych kołach wolontariatu. Do grona uczniów szkół średnich coraz częściej dołączają ich młodsi koledzy z podstawówek. Wszyscy zgodnie przyznają, że wolontariat to ich pasja.  

Chociaż tegoroczna edycja Targów ze względów bezpieczeństwa odbyła się w sieci, organizatorzy – Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” i centrum Wolontariatu – zadbali o to, aby widzowie poczuli jak się na poprzednich edycjach. Nie zabrakło zatem występów „na żywo”. Powitalny wiersz i piosenkę podsumowującą swoje działania przygotowała grupa „Kawiarenka Pod Parasolem”. Widzowie podziwiali także Maksa Kijaka z olkuskiej „Budowlanki” oraz dzieci z Przedszkola Terapeutycznego „Smykałka”. Wiele ciepłych słów pod adresem wolontariuszy padło od samorządowców: starosty olkuskiego Bogumiła Sobczyka, olkuskiego wiceburmistrza Łukasza Rychlewskiego, wiceburmistrza Bukowna Marcina Cockiewicza.

Wolontariusze udowodnili, że pomagają wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Pandemia postawiła przed nimi nowe wyzwania, ale i w tym trudnym czasie świetnie sobie radzą. Widzowie mogli się o tym przekonać, oglądając  prezentacje przygotowane przez partnerskie szkoły: I Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, II Liceum Ogólnokształcące w Olkusz, IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu, Zespół Szkół nr 3 w Olkuszu, Zespół Szkół nr 4 w Olkuszu oraz Szkołę Podstawową w Chechle i Szkołę Podstawowa w Zedermanie.

– Hasło tegorocznych Targów Wolontariatu pokazuje, że dobro nie ma granic. Dlatego niezwykle cieszę się, że uczniowie szkół średnich tak szybko i bezinteresownie przyszli z pomocą potrzebującym w dobie pandemii. Jedno jest pewne – dobro powraca – mówił starosta Bogumił Sobczyk.

  Podczas transmisji nagrodzeni wolontariusze, zaproszeni goście oraz widzowie tworzyli wirtualny mural, składający się z haseł dotyczących wolontariatu. Bezinteresowność, ludzie, dobra wola, pomoc, zaangażowanie – to najczęstsze skojarzenia, jakie pojawiły się na muralu. 

 Nieodłączną częścią Targów jest rozstrzygniecie konkursu „Wolontariusz Roku”. Tym razem oceniając zgłoszenia szczególny nacisk kładziono na działania podejmowanie w związku z epidemią COVID-19. Nagrodę w nowej kategorii „Najlepszy wolontariusz – uczeń szkoły podstawowej” ufundowała firma Sumiriko Poland prowadząca od wielu lat działania w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu.

A oto nagrodzeni:

Dominik Zwoliński w kategorii „Najlepszy wolontariusz w mojej organizacji”

Uczeń II LO w Olkuszu i wolontariusz w nieformalnej grupie rodziców dzieci z niepełnosprawnościami „Kawiarenka pod Parasolem” działającej przy stowarzyszeniu Dobroczynnym RES SACRA MISER, oraz w placówce wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży z terenu powiatu olkuskiego pod tą samą nazwą. Przygoda Dominika z „Kawiarenką” rozpoczęła się w połowie lipca 2020r. Jak mało który wolontariusz od razu zaskarbił sobie sympatię dzieci, pedagogów prowadzących zajęcia, innych wolontariuszy i kawiarenkowych mam. Jest życzliwy, otwarty, wrażliwy, bardzo uczynny i pracowity, a przy tym wszystkim skromny. Odkąd trafił do „Kawiarenki” jest obecny na każdym spotkaniu, które odbywają się cyklicznie w każdą środę. Pomagał w zajęciach świetlicowych, które odbywały się codziennie od poniedziałku do piątku przez 5 godzin w okresie wakacyjnym. Mogliśmy liczyć na jego pomoc przy organizowaniu spotkań integracyjnych plenerowych skierowanych do rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością oraz do lokalnej społeczności. Dominik zawsze pierwszy wychodzi z inicjatywą pomocy. Dzieli się z nami nie tylko swoim czasem ale także swoją pasją którą jest ASG (repliki broni palnej). W okresie pandemii Dominik cały czas uczestniczył w zajęciach świetlicowych, przypominał dzieciom o obowiązku mycia i dezynfekcji rąk. Bez Dominika nie byłoby wakacyjnej akcji letniej dla dzieciaków.

Wiktoria Wiercioch w kategorii „Najlepszy wolontariusz – uczeń szkoły podstawowej”

Uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej im Tadeusza Kościuszki w Chechle, od trzech lat należy do Szkolnego Koła Wolontariusza, gdzie podejmuje pracę wolontariacką. Początek jej pracy sięga jeszcze wcześniej, zaczynając już od klas najmłodszych, gdzie jako mała dziewczynka zawsze była gotowa do pomocy każdemu, kto jej potrzebował. Jest wrażliwa na potrzeby ludzi- zarówno małych dzieci, rówieśników jak i starszych osób. Wiktoria jest też wielbicielką i przyjaciółką zwierząt, więc i one są przez nią otaczane miłością i opieką. Wiktorii nie trzeba prosić o wykonywanie działań, bo to Ona często wychodzi z inicjatywą, podpowiada, kogo można by objąć pomocą i jaką akcję wolontariacką podjąć.

Wiktoria w czasie trwającej pandemii COVID-19 w łączności z Samorządem Uczniowskim propagowała i brała udział w konkursie plastycznym i literackim mającym na celu przeciwdziałanie zachorowalności na Covid -19 i zapobieganie jego skutkom. W czasie edukacji zdalnej Wiktoria służyła pomocą wychowawcy, nauczycielom i rówieśnikom. Porządkowała grób Partyzantów oraz groby zmarłych nauczycieli, dyrektorów i kapłanów na parafialnym cmentarzu.

Aleksandra Pietras w kategorii „Najlepszy wolontariusz w szkole średniej”

Ola – drobniutka osoba o wielkim sercu i uśmiechu na twarzy. Uczennica Zespołu Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu. Pracuje w wolontariacie od 4 lat. Pełna zapału i empatii, podejmuje się szeregu inicjatyw: pomaga seniorom w olkuskim Domu Pomocy Społecznej i ośrodku Senior+ prowadzonym przez Caritas. Uczestniczy w zbiórkach żywności. Kwestuje na rzecz osób potrzebujących, włącza się w zbiórki zakrętek, udziela się przy obchodach Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych , aktywnie uczestniczyła również w akcji Dzień Dobrych Uczynków. Kilka tygodni temu pomagała dzieciom niepełnosprawnym w czasie wizyty w pracowni fryzjerskiej w Zespole Szkół nr 4, wykonując dzieciakom wymarzone fryzury.

W czasie epidemii pomagała w organizacji zbiórki żywności na potrzeby Jadłodajni Caritas w Olkuszu, zajmowała się wyprowadzaniem psa rodziny przebywającej na kwarantannie. Jest młodą osobą, ale o sercu otwartym na pomoc dla innych, solidną i godną zaufania. Jej cechą jest również życzliwość dla drugiego człowieka. Ola to wolontariuszka , która swoją postawą zachęca innych do działania .

Magdalena Palska w kategorii „Najlepszy wolontariusz – pedagog – propagator idei wolontariatu”

Wolontariatem w szkole zajmuje się od czternastu lat. Jest inicjatorem powstania w 2014 roku Klubu Wolontariusza w szkole Podstawowej w Chechle. Wraz z wolontariuszami zorganizowała i przeprowadziła szereg licznych i różnorodnych działań mających na celu pomoc potrzebującym. Cechuje ją duża wrażliwość na potrzeby innych, empatia, odpowiedzialność. Przykładem zaraża swoich podopiecznych niosąc pomoc i dobro potrzebującym.

Uczniowie tak opisują panią Magdę: „…emanuje pozytywną energią, zaraża optymizmem i czaruje uśmiechem. Jest zawsze tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy”.

Uroczystość była także okazją do podsumowania projektu „Lider młodzieżowy na rzecz lokalnego środowiska. Program kształtowania kompetencji społecznych uczniów szkół średnich, dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020”. Czego nauczyli się uczestnicy programu? O tym rozmawiała z nimi prezes Stowarzyszenia Anna Dela.

– Biorąc przykład z osób nagrodzonych, ale także z wszystkich przedstawionych prezentacji, wiemy że działać i czynić dobro, możemy także teraz w czasie pandemii. A może zwłaszcza teraz… Bądźmy dobrzy mimo to. Do zobaczenia za rok – miejmy nadzieję, że już w tradycyjnej formie – zapraszają na kolejne, XIV Targi Wolontariatu organizatorzy: Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” oraz działające w jego strukturach Centrum Wolontariatu. Targi jak co roku odbyły się w ramach projektu „Potrzebujesz mnie, wiec jestem” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

fot. Dominika Furman

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze