Chrząstowice

O ciekawych inicjatywach społeczności wsi Chrząstowice pisaliśmy już wielokrotnie. Wspólnota zadbała o wygląd miejsc publicznych w swojej miejscowości, zmieniając otoczenie nie do poznania, realizując wiele projektów ekologicznych, ucząc pierwszej pomocy, sprzątając okolicę, hodując pszczoły i dbając, by miały co jeść. 

– W ramach realizacji naszego projektu „EKOChrząstowice RAZEM”, wspólnie ze strażakami z lokalnej jednostki OSP przeprowadziliśmy akcję „Budka dla jerzyka w zamian za nakrętki”. Jak zawsze mogliśmy liczyć na zaangażowanie i wsparcie mieszkańców – nasz piękny pojemnik w kształcie serca w ekspresowym tempie wypełnił się plastikowymi nakrętkami, które zostały oddane specjalistycznej firmie receyclingowej, płacącej za cenny materiał, wykorzystywany do powtórnej obróbki. Podobne zbiórki są dość powszechne i korzystają z nich osoby potrzebujące drogiego specjalistycznego sprzętu. W ten sposób zbiórka nakrętek ma wymierne korzyści – wyjaśnia Agnieszka Tabor, społeczniczka z Chrząstowic, dodając, że w przypadku ich zbiórki cel był jeszcze jeden. – W ramach naszego projektu, przy okazji selektywnej zbiórki chcemy „zaprosić” do naszego sołectwa pożyteczne ptaki – jerzyki,  rozdając mieszkańcom, którzy włączyli się w zbiórkę nakrętek, budki lęgowe dla tych ptaków. Jerzyki to najwięksi sprzymierzeńcy człowieka w walce z uciążliwymi muchami i komarami – w ciągu doby jeden ptak jest w stanie zjeść nawet 20 tysięcy owadów. Ekolodzy przekonują, że jerzyki są dużo skuteczniejsze niż chemiczne opryski. Potrafią znacząco ograniczyć populację uciążliwych dla człowieka owadów. Osoby mieszkające w pobliżu gniazd jerzyków na ogół nie narzekają na komary. Jeżeli uda nam się sprowadzić te pracowite jaskółki do naszych gospodarstw, jest ogromna szansa, że zostaną z nami na zawsze. Jerzyki łączą się w pary na całe życie i bardzo przywiązują się do miejsca gniazdowania. W kolejnych sezonach wracają do tych samych miejsc, gdzie rok wcześniej odbyły lęgi – przekonuje pani Agnieszka.

Aby otrzymać drewnianą, specjalistyczną budkę lęgową dla jerzyków, wystarczyło przynieść co najmniej 3 kg nakrętek i wsypać je do kosza-serduszka przy remizie. Dzięki takiej inicjatywie chrząstowiczanie znów pomagają wielowymiarowo: segregując odpady i wieszając domki dla ptaków dbają o przyrodę, a dodatkowo dochód ze zbiórki wartościowego plastiku wspiera kosztowne leczenie i rehabilitację osób potrzebujących wsparcia finansowego.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze