22. kwietnia minęło 150 lat od bitwy pod Golczowicami, jednej z walk Powstania Styczniowego. Obchody tej okrągłej rocznicy wpisane zostały w ogłoszony przez parlament i Prezydenta RP Rok Powstania Styczniowego. Uroczystości upamiętniające bohaterów odbyły się w Godawicy i Golczowicach.
Mogiły poległych powstańców znajdują się w Godawicy. Tam właśnie wójt gminy Klucze Kazimierz Ściążko oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz Romuald Jurzykowski odsłonili tablicę pamięci. Wydarzeniu towarzyszyli uczestnicy dwóch rajdów: pieszego i nordic walking, a także reprezentacje szkół i koła PTTK w Kluczach. Po prelekcji wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej Piotra Cechy dla uczniów zorganizowano plenerowy konkurs historyczny. Najlepszą wiedzą na temat lokalnych wątków Powstania Styczniowego wykazali się: Szymon Żak, Aleksandra Macek, Jakub Czerwiński, Piotr Dudek, Katarzyna Czerwińska i Julia Borowiecka. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
Druga część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Powstańców Styczniowych w Golczowicach, postawionym w hołdzie bohaterskim żołnierzom przez mieszkańców Golczowic dokładnie 25 lat temu, 22. czerwca 1988 roku. – To na tym terenie siły powstańcze starły się z wojskami Imperium Rosyjskiego. Ponad 300 – osobowy oddział powstańczy pod dowództwem kpt. Anastazego Mossakowskiego, po przekroczeniu granicy zaboru rosyjskiego w okolicach Gorenic, ominął Olkusz i zatrzymał się przy nieistniejącej obecnie karczmie Pazurek koło Golczowic. Tam został zaatakowany przez Rosjan zmuszając ich do ucieczki w wyniku kontrataku. Moskale – jak opisywano w „Czasie Krakowskim” z 30 kwietnia 1863 roku – ponieśli znaczne straty i zmuszeni byli wycofać się z Golczowic. Na terenie naszej gminy mamy jeszcze inne miejsca upamiętniające powstańców styczniowych takie jak mogiły powstańcze w Godawicy oraz kapliczka na Borach, którą wznieśli w 1864 roku Katarzyna i Franciszek Jurczykowie, mieszkańcy Kwaśniowa Górnego – mówił wójt gminy Klucze.
Na wniosek włodarza gminy medalami Pro Memoria uhonorowano Franciszka Żmudzkiego i Andrzeja Żmudzkiego – członków Stowarzyszenia Szwadron Niepołomice w Barwach 8. Pułku Ułanów Ks. Józefa Poniatowskiego. Medale wręczył ppłk. Marcin Wasiński, przedstawiciel Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Po złożeniu kwiatów pod obeliskiem mszę św. w intencji Ojczyzny i Powstańców Styczniowych odprawił ks. Leszek Kapela, proboszcz parafii w Cieślinie. Na zakończenie obchodów uczestnicy mieli okazję obejrzeć rekonstrukcję obozu powstańczego oraz inscenizację bitwy pod Golczowicami.
Obchody zorganizowali: Wójt Gminy Klucze Kazimierz Ściążko, Starosta Olkuski Jerzy Antoni Kwaśniewski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz Romuald Jurzykowski, Stowarzyszenie LGD “Nad Białą Przemszą”, Sołectwo Golczowice, PTTK Oddział w Kluczach przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach, Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluczach oraz Polskiego Towarzystwa Leśnego.
Zobacz naszą fotogalerię: