Wolbrom

213 zawodników z 33 klubów wystartowało w 65. Indywidualnych Mistrzostwach Polski Seniorek i Seniorów w Judo oraz Drużynowych Mistrzostwach Polski Seniorek i Seniorów w Judo w Opolu. W zawodach uczestniczyło również sześcioro reprezentantów UKS Judo Wolbrom, wychowanków trenera Czesława Łaksy. Dwie zawodniczki wróciły z medalami.

W Indywidualnych Mistrzostwach Polski przez dwa dni wolbromscy judocy rywalizowali z zawodnikami z całego kraju, jednak końcówka tych zawodów obfitowała w niespodzianki. Pierwszą było to, że w półfinale na macie spotkały się dwie reprezentantki… UKS Judo Wolbrom. Drugą – że w tych zawodach nie do zatrzymania była Marta Kuraś, która pokonała bardziej utytułowaną koleżankę klubową, Aleksandrę Kaletę. Mimo tego, że Ola posiada dużo większe doświadczenie na arenie krajowej i przede wszystkim międzynarodowej, w tej walce musiała uznać wyższość Marty.

W decydującym starciu o złoto zawodniczka z Wolbromia spotkała się Karoliną Pieńkowską z AZS UW Warszawa, której niestety uległa i tym samym zajęła drugie miejsce. Brąz w tej samej kategorii wywalczyła Ola Kaleta, członkini narodowej kadry w judo, przygotowująca się obecnie do startu na olimpiadzie w Paryżu. W zawodach wystąpili również Anna Kaleta, Natalia Kozłowska, Dominik Król oraz Sławomir Skocz, którzy co prawda nie zdobyli medali, ale nabyli kolejne cenne zawodnicze doświadczenia.

Trener Czesław Łaksa podkreśla, że zawodniczy sukces jest zazwyczaj sumą talentu, ciężkiej systematycznej i wieloletniej pracy ze szkoleniowcami, dyscypliny i samozaparcia już od najmłodszych lat. Zawodnicy, a także ich rodzice doskonale wiedzą, że aby dojść na szczyt, muszą wiele poświęcić i wciąż dokonywać wyborów. Rekompensatą za lata pracy i wyrzeczeń jest satysfakcja z wygranych oraz sukcesy na kolejnych turniejach. Warto jednak pamiętać, że uprawianie judo jest nie tylko znakomitą szansą na osiągnięcie zawodniczych szczytów. To także codzienna możliwość zdrowego spędzania wolnego czasu w ruchu, dobrym towarzystwie rówieśników i trenerów, okazja do uczenia się konsekwentnego dążenia do celu, wytrwałości, radości ze zwycięstw, ale także umiejętności przyjmowania porażek.

Uczniowski Klub Sportowy UKS Judo Wolbrom z siedzibą w hali przy wolbromskim Domu Kultury prowadzi całkowicie bezpłatne treningi, które obywają się od poniedziałku do soboty w godzinach 16:00 – 20:00 i zaprasza wszystkich chętnych do spróbowania swoich sił w japońskim sporcie.