Bukowno
To tytuł publikacji wydanej przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”, której promocja odbyła się pod koniec roku na „Skałce” w Bukownie.
Wydawnictwo stanowi zwieńczenie projektu pod tą samą nazwą. Stowarzyszenie chciało w ten sposób upowszechnić role, postawy i zasługi mieszkańców Olkusza i ziemi olkuskiej, którzy działali w okresie Solidarności. W wydanej właśnie publikacji upamiętnione zostały najważniejsze wydarzenia tego czasu i opowieści działaczy „Solidarności”. Projekt był współfinansowany przez Województwo Małopolskie.
Ważną częścią spotkania było uhonorowanie Krzyżem Małopolski koordynatorki projektu, działaczki opozycyjnej i współzałożycielki „Res Sacra Miser” Marii Jędrysik. – Gratuluję bardzo zasłużonego wyróżnienia. Droga życiowa pani Marii jest naprawdę godna naśladowania. Kto dobro sieje, dobro do niego powraca – mówił radny Sejmiku Wojewódzkiego Andrzej Wójcik, wręczając Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego.
-Wiele lat temu mój tata powiedział mi: ”Marysiu, człowiek nie może żyć tylko dla siebie. Człowiek musi żyć przede wszystkim dla rodziny, a jeśli tej rodziny nie ma, to dla innych”. Kilka dni później tata zmarł. Dla mnie te jego słowa były pewnego rodzaju testamentem i tak staram się żyć. Od lat mówię, że mam wielkie szczęście do ludzi, począwszy od mojej kochającej rodziny i przyjaciół – mówiła Maria Jędrysik.
Wśród licznych gratulacji nie mogło zabraknąć wielu ciepłych słów od przyjaciół z „Res Sacra Miser”. – Marysia Jędrysik jest dla nas inspiracją w codziennej pracy. To, co cechuje Marysię, to niezgoda na rzeczywistość, która nie pozwala na swobodną aktywność społeczną czy obywatelską. Ten bunt stał u podstaw jej działalności w strukturach olkuskiej Solidarności. Stał się inspiracją do założenia naszego Stowarzyszenia, którego łacińska nazwa – „Nieszczęśliwy jest rzeczą świętą” – stale przypomina, że w naszym otoczeniu wciąż są osoby, które, choćby ze względu na niepełnosprawność, nie mogą w pełni korzystać z przysługujących im praw. To wreszcie ta niezgoda na zapomnienie doprowadziła do wydania w 40 rocznicę stanu wojennego publikacji zawierającej wspomnienia działaczy olkuskiej Solidarności. Marysiu, gratulujemy przyznanego odznaczenia i dziękujemy Ci za wieloletnie zaangażowanie i niezaprzeczalny wkład w rozwój Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” – gratulowała w imieniu Stowarzyszenia jego prezes Anna Dela.
Uczestnicy spotkania – działacze „Solidarności”, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, członkowie Stowarzyszenia i przyjaciele – mieli okazję wysłuchać m. in. prelekcji Michała Masłowskiego o działaniach olkuskiej „Solidarności”, a także wspomnień działaczy. Wśród nich był m. in. Włoch Francesco Casali. Elementem projektu jest również opracowana przez Jacka Sypienia gra miejska „Szlakiem Olkuskiej Solidarności” oraz spacer historyczny „Śladami Olkuskiej Solidarności”, który odbył się w grudniu. Spotkanie było znakomitą okazją do wspomnień i długich rozmów. A było co wspominać…
Zainteresowani publikacją „Olkuscy ludzie Solidarności – pamiętamy” znajdą ją w bibliotekach na terenie powiatu. Zostanie również przekazana do szkół. .