Powiat

Lepiej dmuchać na zimne. – Tym kolokwialnym stwierdzeniem można streścić działania władz w kwestii przygotowań ludności na ewentualność wystąpienia zdarzenia radiacyjnego. Samorządy otrzymały właśnie zapasy jodku potasu i opracowują plan dystrybucji tabletek, gdyby zaszła taka konieczność.

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do samorządów trafiły tabletki jodku potasu, które w razie wystąpienia zagrożenia radiacyjnego, będą rozdawane mieszkańcom. Jeśli zajdzie taka potrzeba, ich dystrybucja będzie odbywać się w specjalnych punktach zlokalizowanych w obiektach użyteczności publicznej. Jak podkreślają przedstawiciele MSWiA, przekazanie tabletek do samorządów terytorialnych ma charakter prewencyjny. Zagrożenie skażeniem radiacyjnym jest bowiem bardzo mało prawdopodobne.

Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki, do tej pory jodek potasu znajdował się w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Pierwszym etapem dystrybucji tabletek jodku potasu było ich przetransportowanie do jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Takimi głównymi punktami w Małopolsce były magazyny Komedy Wojewódzkiej PSP w Krakowie (Wojewódzki Ośrodek Szkolenia PSP w Krakowie) oraz Komendy Powiatowej PSP w Dąbrowie Tarnowskiej. Do pierwszego z wymienionych punktów trafiło 3,4 mln sztuk tabletek jodku potasu, zaś do drugiego 1,8 mln sztuk.

Następnie tabletki zostały rozdzielone ilościowo na poszczególne powiaty i rozwiezione transportem PSP do Komend Powiatowych/ Miejskich PSP. W Komendach Powiatowych PSP zasoby powiatów zostały rozdzielone na poszczególne gminy. Będą one przechowywane w magazynach należących do wójtów i burmistrzów. Obowiązkiem gmin jest organizacja na swoim terenie punktów wydawania tabletek jodku potasu. Mogą to być m.in.: przychodnie, szpitale, szkoły, bursy i internaty.

Władze centralne i samorządowe zgodnie podkreślają, że obecnie na terenie naszego kraju nie występuje żadne zagrożenie radiacyjne. Przyjmowanie jodku potasu w sytuacji, gdy nie występuje taka konieczność, jest odradzane przez lekarzy i specjalistów, a także może prowadzić do powikłań w przyszłości. Przyjmowanie tabletek jodku potasu na własną rękę w sytuacji, gdy nie występuje zagrożenie radiacyjne, w żaden sposób nie chroni przed ewentualnymi skutkami katastrofy nuklearnej w przyszłości.

W przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego samorządy będą informować o konieczności udania się do punktów dystrybucyjnych za pomocą miejskich mediów oraz dźwiękowych sygnałów alarmowych emitowanych przez pojazdy jednostek OSP. Na naszych telefonach rozlegną się również alerty RCB.

Fot.: pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
2 lat temu

Już po Czernobylu ludziom podawali jod zupełnie niepotrzebnie bo cała chmura poszła na północ ZSRR.