Olkusz
Ponad 47 milionów złotych na inwestycje przeznaczono w tegorocznym budżecie Olkusza. Jakie dokładnie przedsięwzięcia zaplanowano?
Niektóre zadania realizowane będą przy wsparciu środków zewnętrznych. Większość z nich powinna być gotowa w tym roku, są jednak takie, których realizację przewidziano na najbliższe dwa lata.
– To będzie bardzo intensywny rok pod kątem prowadzonych przez nas inwestycji. Zakończymy budowy dwóch przedszkoli oraz trybun w Parku Czarna Góra. Wszyscy wiemy, jak ważna jest troska o zdrowie, dlatego z myślą o zdrowiu Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz rozpoczniemy budowę tężni solankowej, w której każdy będzie mógł skorzystać z pozytywnych właściwości jodu. Ponadto ogłoszony jest już przetarg na przebudowę 13 dróg, budowę oświetlenia i modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej w różnych częściach naszej gminy. Tak wiele zadań możemy realizować dzięki skutecznemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.
Drogi i oświetlenie
Tradycyjnie zaczynamy od dróg. Podobnie jak w innych gminach, tak i w Olkuszu nasi Czytelnicy najczęściej pytają właśnie o planowane modernizacje większych i mniejszych traktów.
Niewątpliwie do najważniejszych zadań w tym roku należy modernizacja kilkunastu ulic, na którą to gmina pozyskała dofinansowanie z Polskiego Ładu. W gminie trwa przetarg na przedsięwzięcie, a o jego szczegółach przeczytacie w osobnym artykule. Chodzi o następujące ulice: Baczyńskiego, Orzeszkowej na ostatnim odcinku, Nullo (od ul. Słowackiego do ul. Polnej), Armii Krajowej, Kolberga, Pomorską (na odcinku od ul. Długiej do ul. Gwarków), Gwarków, Dąbrowskiego, Rabsztyńską i Sikorka, ul Leśną w Osieku, drogę w Olewinie, Akacjową w Żuradzie. Na kilku ulicach pojawi się oświetlenie: ul. Leśnej w Osieku, ul. Gwarków i ul. Krucza Góra w Olkuszu, a także na odcinkach ulic: Jurajskiej, Polne Wzgórze, Spacerowej, Widokowej, Zamkowej, Na Skraju i Skalistej. Remont sieci wodociągowej lub kanalizacji sanitarnej zaplanowano na odcinkach ulic: Pomorskiej-Gwarków-Stary Olkusz, Baczyńskiego, Orzeszkowej, Nullo, Armii Krajowej, Kolberga, Rabsztyńskiej, Sikorka oraz w Olewinie.
Dla naszych Czytelników, którzy w ubiegłym roku interweniowali w redakcji w sprawie konieczności budowy ciągu pieszo – rowerowego od ronda na osiedlu Młodych na tzw. drodze chrzanowskiej do Żurady, która jest drogą wojewódzką, mamy dobrą wiadomość. W budżecie gminy, w formie dotacji dla Województwa Małopolskiego, zapisano środki na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji administracyjnych na to przedsięwzięcie.
Wśród drogowych zadań jest również wykonanie dokumentacji projektowej na przebudowę ulic: Buchowieckiego, Jasnej i Żeromskiego w Olkuszu.
Drogi to nie tylko sam Olkusz. Szereg modernizacji zaplanowano w sołectwach. I tak w Niesułowicach powstanie dokumentacja projektowa drogi dojazdowej w południowo – zachodniej części miejscowości. W Troksie na części dróg dojazdowych pojawi się nakładka asfaltowa, w Witeradowie kontynuowana będzie budowa chodnika od szkoły do pętli autobusowej, modernizacji ulegną gminne drogi w Zimnodole, a w Braciejówce zaplanowana została budowa chodnika przy drodze od pętli autobusowej do szkoły. Jak co roku, w budżecie ujęto także budowę dróg transportu rolnego.
Na terenie miasta i gminy w ciągu najbliższych miesięcy będzie wymieniane oświetlenie uliczne na ledowe.
Tężnia, trybuny, korty…
Sport i rekreacja – w tym zakresie największą inwestycją jest dokończenie dwukondygnacyjnego budynku zaplecza sportowego z trybunami oraz budynku zaplecza sędziowskiego. Przypomnijmy, że na trybunach (z wydzieloną częścią dla kibiców gości) będzie mogło zasiąść łącznie prawie 600 osób. W budynku zaplanowano także salę konferencyjną, szatnie dla zawodników, stanowisko spikera, nowoczesną kotłownię, toalety oraz pomieszczenia do magazynowania sprzętu sportowego. Obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz będzie spełniał wymagania określone przez Polski Związek Piłki Nożnej dla infrastruktury niezbędnej do przeprowadzania rozgrywek III ligi piłki nożnej. Część sportową uzupełni mniejszy, wkomponowany w całość inwestycji, budynek zaplecza sędziowskiego. W tej części parku powstanie jeszcze droga wewnętrzna z placem manewrowym, a także parking dla samochodów osobowych i autobusów. Całości dopełni ledowe oświetlenie.
W tym roku rozpocznie się kolejna spora inwestycja na Czarnej Górze, której realizację zaplanowano na dwa lata. Chodzi o budowę całorocznego obiektu wielofunkcyjnego na terenie zrewitalizowanego parku. Drugą częścią przedsięwzięcia jest modernizacja krytego basenu w Szkole Podstawowej nr 2 w Olkuszu.
Trzecia inwestycja dotycząca Czarnej Góry to budowa tężni wraz z zagospodarowaniem terenu. Jak informowaliśmy kilka miesięcy temu, głównym elementem tego zadania jest tężnia z gradiernią wypełnioną tarniną, ułożoną „(…) pod kątem ok. 85°, tak aby spływające grawitacyjnie krople solanki ulegały rozbiciu, tworząc tzw. mgłę wodną”. W atrium, centralnej części obiektu, będą siedziska dla kuracjuszy. Z kolei, od strony zachodniej, do tężni przylegać ma drewniana konstrukcja w formie pergoli, „(…)która pełnić będzie funkcję wydzielonej przestrzeni rekreacyjnej z ławkami przeznaczonymi dla sesji inhalacyjnych”.
W tym roku rozpocznie się również przebudowa kortów tenisowych wraz z budową oświetlenia, o czym szerzej wkrótce przeczytacie na naszych łamach.
Sportowo – rekreacyjne przedsięwzięcia zaplanowano również w Dolince na osiedlu Młodych, gdzie zostanie doposażony plac zabaw, a przy Szkole Podstawowej nr 10 powstanie strefa gier. Z kolei na osiedlu Słowiki boiska będą ogrodzone. W Osieku przewidziano prace ziemne przy przebudowie głównej płyty boiska sportowego.
Dla uczniów i przedszkolaków
W gminnym budżecie kilka inwestycji dotyczy placówek oświatowych. Największe z nich dotyczą zakończenia budowy przedszkola w Osieku i Zedermanie. Jak już pisaliśmy, placówka w Osieku ma dwie kondygnacje: poza sześcioma salami dla 25-osobowych grup, zaplanowano dwie sale do zajęć indywidualnych, salę wielofunkcyjną, jadalnię, pokój nauczycielski czy pokój pielęgniarski. W budynku znajdzie się również kotłownia, wentylatorownia, pomieszczenie porządkowe, szatnie, pralnia, archiwum oraz plac zabaw z urządzeniami zabawowymi. Docelowo będzie mogło tam uczęszczać 150 dzieci.
W grudniu informowaliśmy, że w Zedermanie nowe przedszkole mieścić się będzie w dwukondygnacyjnym obiekcie dobudowanym do budynku szkoły. Trzy sale dla najmłodszych mieszkańców, trzy pomieszczenia z toaletami dla dzieci, pomieszczenia z toaletami dla pracowników, pomieszczenie socjalne czy szatnia – tak będzie wyglądać placówka. W projekcie założono także wykonanie placu manewrowego, drogi pożarowej, chodnika, miejsc postojowych i podjazdu dla niepełnosprawnych. Przedszkole będzie ogrzewanie ze szkolnej kotłowni.
Wśród oświatowych inwestycji znajdują się przedsięwzięcia realizowane w ramach funduszy sołeckich czy zadań z budżetu obywatelskiego: modernizacja łazienki w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu, pomieszczeń w Szkole Podstawowej w Zawadzie, placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 4 w Olkuszu. W najbliższych miesiącach rewitalizacji ulegnie ogród Przedszkola nr 5 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Olkuszu, a plac zabaw przy Przedszkolu nr 3 w Olkuszu zyska nową, bezpieczną nawierzchnię.
Co poza tym?
W tegorocznym budżecie zapisano także środki na zakup materiałów do remontu łazienki w świetlicy w Podlesiu Rabsztyńskim oraz zakup materiałów budowlanych niezbędnych do modernizacji świetlicy MOK w Bogucinie Małym. Na Osiedlu Słowiki zaplanowano oświetlenie toru rolkowego. Lista zadań obejmuje także wykonanie toalet na parterze budynku OSP Braciejówka, modernizację garaży i szatni w remizie OSP Zederman, modernizację pomieszczeń starej części remizy na piętrze w OSP Gorenice, modernizację sali szkoleniowej w remizie OSP w Osieku oraz zakup lekkiego samochodu ratownictwa technicznego dla OSP w Gorenicach.
Gmina planuje też dalszą realizację programu wymiany starych kotłów na ekologiczne.
Do poszczególnych inwestycji na pewno będziemy wracać na naszych łamach.
Jak oceniacie tegoroczny budżet? Czekamy na Wasze opinie!
fot. pixabay.com
Trzymajcie namiary – http://inteligentnebudownictwo.com.pl/
I na takich źródłach warto bazować, można wyciągać wnioski, a nie stać w miejscu. Takie właśnie podejście polecam. A co wy na to?