Powiat

Każdego roku przed świętami policjanci przyjmują więcej zgłoszeń o kradzieżach i oszustwach internetowych. Nie trudno się temu dziwić. W tym czasie jesteśmy zaabsorbowani gorączką świątecznych wyjazdów i zakupów. Często tracimy czujność, co może doprowadzić do wielu przykrych zdarzeń. Zadbajmy więc o bezpieczeństwo swoje i bliskich.

Policjanci zwracają szczególną uwagę na kieszonkowców. Nie  brakuje ich w sklepach, na targowiskach, na ulicy, czy w autobusach. Tłok, który panuje w takich miejscach, jest wielką okazją dla przestępców.  Uważajmy na osoby podejrzanie zachowujące się. Często nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy obserwowani przez złodziei, którzy czekają tylko na naszą nieuwagę. Pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:

– Sprawdzajmy, czy nie jesteśmy obserwowani w trakcie robienia zakupów, a w szczególności podczas wyjmowania i wkładania portfela.

– Wsiadając do autobusu lub do minibusu przede wszystkim zachowajmy uwagę i czujność, zwłaszcza gdy jest tłoczno.

– Nie wkładajmy wartościowych rzeczy do zewnętrznej kieszeni marynarki lub kurtki.

– Nie sprawdzajmy co chwilę miejsca przechowywania portfela itp., takim zachowaniem można zwrócić uwagę kieszonkowca.

– Gotówkę nośmy w kilku różnych miejscach. Dzięki temu nie stracimy wszystkich pieniędzy.

– Kobietom odradzamy przechowywania dużej ilości gotówki w torebkach. Złodziej może przeciąć pasek lub torebkę, a potem spenetrować jej zawartość.

– Nie nośmy portfela ani wartościowych rzeczy w tylnej kieszeni spodni, ani w reklamówce, gdyż łatwo ją przeciąć.

Ofiarą przestępstwa często stajemy się ze względu na naszą łatwowierność, lekkomyślność i pośpiech. Podczas gorączki świątecznych zakupów pozostawiamy w samochodzie cenne przedmioty. Mogą to być drogie prezenty, telefon, nawigacja,  czy dokumenty.  Taka okazja czyni złodzieja.

Jeżeli zdecydujemy się na zakupy przez Internet, unikajmy korzystania z komputera w kafejce internetowej lub z otwartej sieci publicznej. Najbezpieczniejsze będzie użycie komputera domowego, z zainstalowanym programem antywirusowym. W ten sposób zmniejszymy ryzyko dostania się naszych danych (w tym np. haseł logowania) w niepowołane ręce. Uważajmy na nieuczciwych sprzedawców, których nie brakuje w serwisach aukcyjnych  i na portalach ogłoszeniowych. Osoby te w szybki i łatwy sposób osiągają zyski. Często oferują bezwartościowe towary lub pochodzące z przestępstwa. Podczas internetowych transakcji należy być ostrożnym.  Tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym kierujmy  się zasadą ograniczonego zaufania. Zanim dojdzie do zakupu, najpierw sprawdźmy, jak długo prowadzona jest działalność sprzedawcy,  czy osoba ta jest zarejestrowana i czy odbiera telefony i odpowiada na maile. Czytaj  komentarze o sprzedawcy i o oferowanych przez niego produktach. Najlepiej korzystaj ze sprawdzonych i znanych portali, które zapewnią ubezpieczenie od dokonywanych transakcji. Sprawdzaj, czy sprzedawca daje możliwość zapłaty przy odbiorze. Zawsze zwracaj uwagę na cenę oferowanego produktu. Jeśli jest ona „wyjątkowo” korzystna, w porównaniu do cen, jakie podają sklepy lub inni sprzedawcy, to powinno wzbudzić Twoją czujność. Zachodzi duże prawdopodobieństwo, że możesz stać się ofiarą oszustwa, a oferowany towar może być bezużyteczny albo w  ogóle nie otrzymasz zamówionego produktu.

Policjanci ostrzegają również przed włamaniami do mieszkań i domów jednorodzinnych. Pamiętajmy o ich zabezpieczeniu, czy też dodatkowym wzmocnieniu, np. poprzez zamocowanie dodatkowych zamków, rolet antywłamaniowych. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników np. korespondencji w skrzynce pocztowej itp. Jeśli wyjeżdżamy na dłuższy okres, przekażmy swój najcenniejszy dobytek na przechowanie komuś godnemu zaufania.

Pamiętaj, że najlepszy sposób ochrony mieszkania, to czujni sąsiedzi, współdziałajmy z nimi, świadczmy sobie wzajemne usługi przy pilnowaniu mieszkania.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze