Od 2008 roku w Olkuszu działa Szkoła Suzuki, założona i prowadzona do dzisiaj przez Elżbietę Pałkę. W szkole tej dzieci uczą się gry na skrzypcach oryginalną metodą stworzoną przez Japończyka Shinichi Suzuki. Aktywność placówki nie ogranicza się tylko do nauczania. Kilka razy w roku mali podopieczni Elżbiety Pałki występują na rozmaitych uroczystościach, bądź po prostu prezentują muzyczne swe talenty organizowanych przez Szkołę Suzuki koncertach. Ostatnio zagrali w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury koncert zadedykowany rodzicom.
Zanim na scenie pojawili się pierwsi soliści dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan podziękowała Elżbiecie Pałce za udział w koncercie „Santo Subito”, który odbył się 27 kwietnia w Bazylice św. Andrzeja z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Mile zaskoczona tym dowodem uznania założycielka Szkoły Suzuki wyraziła wdzięczność za życzliwość i owocną współpracę z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu.
Podopieczni Elżbiety Pałki każdorazowo zaskakują swych słuchaczy. Choć dla każdego oczywistym jest, że kilkuletnie maluchy dopiero uczą się grać, to i tak trudno wręcz uwierzyć jak radzą sobie z niełatwym przecież instrumentem. Koncerty te nie tylko dają dzieciom okazję do pochwalenia się swymi postępami na drodze ku wirtuozerii Kaji Danczowskiej i Konstantego Andrzeja Kulki, nie tylko oswajają najmłodszych wiolinistów ze sceną, pozwalają skonfrontować umiejętności z rówieśnikami, ale też… edukują początkujących melomanów.
Repertuar Szkoły Suzuki, obok najsłynniejszych kompozycji muzyki poważnej i przebojów muzyki rozrywkowej, zawiera również mało znane dzieła autorów wybitnych, a także pozostających w cieniu i zapomnianych. Wśród nich są kompozycje Japończyka Shinichi Suzuki, twórcy oryginalnej metody nauczania stosowanej w Szkołach Suzuki. Metoda ta polega na słuchaniu i naśladowaniu. W ten sam sposób dzieci na całym świecie uczą się ojczystego języka, jest to zatem sposób naturalny i bez wątpienia skuteczny. Poznawanie nut wprowadzane jest na dalszych etapach edukacji.
Dobór utworów nie pozwala nudzić się publiczności na koncertach olkuskiej Szkoły Suzuki. Dla rodziców występujących maluchów są to zawsze wydarzenia emocjonujące. Twarze siedzących w pierwszych rzędach osób, przy których leżą miniaturowe futerały na skrzypce, zdradzają przeżycia i tremę zdecydowanie intensywniejsze niż te, które towarzyszą ich pociechom na scenie. Mamy ściskają kciuki, ojcowie fotografują i filmują, dziadkowie i rodzeństwo szepczą sobie komentarze, a gdy tylko skrzypce milkną wszyscy z całych sił oklaskują najmłodszych muzyków.
Wiedzą to z własnego doświadczenia najbliżsi dzieci rozwijających swe talenty artystyczne oraz sportowe. Ci, którzy do grona tego nie należą mogą jedynie domyślać się, jak przebiegają w domach wieczory po każdym koncercie, konkursie, turnieju, czy meczu. Bez wątpienia wypełniają je rozmowy o występie, prośby o opowiedzenie wrażeń, a i słodkich nagród z pewnością przy takich okazjach nie brakuje. Elżbieta Pałka wychodzi naprzeciw i tej potrzebie, a jednocześnie integruje dzieci ze swej szkoły i ich najbliższych. Gdy umilkły ostatnie brawa i wygłoszone zostały oficjalne podziękowania w foyer Miejskiego Domu Kultury czekał na wszystkich słodki poczęstunek, przy którym mali i duzi uczestnicy mieli sposobność podzielić się swymi przeżyciami i pokrzepić po emocjonującym popołudniu.
MOK Olkusz