– U nas nie ma cenników za posługi. Nie pytamy skąd jesteś i kim byłeś. Potępiamy grzech, a nie ludzi. Jesteś moim ukochanym bratem i ukochaną siostrą i wraz z tobą chcę poznawać naukę Chrystusa – tymi słowami ksiądz Tadeusz Budacz zachęca olkuszan do udziału w duszpasterstwie parafii Polskokatolickiej. Na jakich zasadach będzie działać kierowana przez niego wspólnota?

O Polskim Narodowym Kościele Katolickim – bo tak brzmi oficjalna jego nazwa – zrobiło się ostatnio głośno za sprawą księdza z Elbląga, który przekazał zbiórkę z niedzielnej tacy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na terenie naszego kraju funkcjonują obecnie 74 parafie tego obrządku podzielone między 3 diecezje. Skupiają one łącznie około 20 tys. wiernych. Najbliższa z nich znajduje się w Krzykawie – Małobądzu a jej proboszczem jest ksiądz Tadeusz Budacz. Do Parafii należy 300 rodzin, czyli około 1000 osób. Ksiądz Tadeusz chce powiększyć to grono, rozpoczynając posługę również w Olkuszu.

Skąd wziął się  Kościół Polskokatolicki?

Kościół Polskokatolicki sięga swoją genezą lat dziewięćdziesiątych XIX wieku. – W tamtych czasach wśród Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych doszło do wystąpień w parafiach przeciwko dominacji duchownych innych narodowości. Domagali się oni m.in.: wglądu w sprawy finansowe wspólnoty oraz używania języka polskiego w liturgii – mówi ksiądz Tadeusz Budacz. Brak reakcji Stolicy Apostolskiej na te prośby doprowadził do buntu, który zaowocował utworzeniem Polskiego Narodowego Kościoła. Na tereny Rzeczpospolitej zawitał on wraz z odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości w 1918 r.

Konflikt pomiędzy wiernymi a Kurią był także bezpośrednią przyczyną powstania parafii Polskokatolickiej w Krzykawie-Małobądzu. W latach 50-tych ubiegłego wieku mieszkańcy Krzykawy, Krzykawki, Małobądza, Ujkowa Nowego, Kuźniczki, Krza i części Podlipia uczęszczali do kościoła w Bolesławiu. – Pewnego razu biskup, wbrew woli ludu, postanowił skierować młodego i lubianego przez wiernych wikariusza do innej parafii. Nie spodobało się to parafianom, którzy najpierw zamknęli świątynie, a po pewnym czasie procesjonalnie wprowadzili do jej środka kapłanów polskokatolickich –  opowiada ksiądz Tadeusz. Budynek ostatecznie wrócił w posiadanie kapłanów rzymskokatolickich. Obrządek narodowy na stałe zagościł jednak na bolesławskiej ziemi. W 1982 r. otwarta została świątynia w Krzykawie – Małobądzu.

Na czym polegają różnice?

Liturgia Polskokatolicka zbliżona jest do liturgii Kościoła Rzymskokatolickiego. Obowiązują w niej te same sakramenty i święta. Śluby, komunie dzieci, chrzty, liturgia – wszystko wygląda tak samo. Kapłani noszą nawet podobne szaty. Nie uznają jednak zwierzchnictwa Watykanu i dogmatu o nieomylności Papieża. – Nasz Kościół jest demokratyczny. Rządzi nim Synod ogólnopolski, zwoływany co 5 lat – podkreśla proboszcz parafii w Krzykawie – Małobądzu.

Kolejną istotną różnicą jest to, że kapłani mogą wstępować w związki małżeńskie. Przykładem jest ksiądz Tadeusz, będący szczęśliwym mężem i ojcem dwójki dzieci. W Kościele Polskokatolickim duże znaczenie mają takie wartości jak otwartość i tolerancja. – U nas w Parafii jest miejsce dla każdego: wierzącego i nie wierzącego, ateisty i agnostyka, Żyda i każdego z innego wyznania czy religii. Nie patrzymy nigdy na światopogląd i przekonania polityczne. Żaden Kościół nie ma monopolu na zbawienie i dlatego nie ma prawa nikogo odrzucać – przekonuje duszpasterz.

Na mocy zawartego porozumienia Kościoły Polskokatolicki i Rzymskokatolicki uznają wzajemnie udzielany przez siebie sakrament chrztu.  Co z pozostałymi sakramentami? – Kościół Polskokatolicki uznaje tradycyjne siedem sakramentów świętych a to, jak one są traktowane w Kościele Rzymskokatolickim w dużej mierze zależy od przychylności danego księdza – mówi nasz rozmówca.

W trakcie Mszy Świętej kapłani celebrują sakrament pokuty poprzez spowiedź ogólną. Zachęcają również do spowiedzi indywidualnej, ale nie uznają jej za niezbędną. Inaczej przedstawiają się także kwestie materialne. – Nigdy nie miałem, nie mam i nie będę miał cennika za jakąkolwiek posługę. Ja jako ksiądz mam być  dla ludzi, a nie ludzie dla mnie. Mam i chcę zawsze być sługą, a nie panem i Bogiem, który osądza bliźnich – podkreśla ksiądz z Krzykawy.

Inauguracja olkuskiej parafii

Duszpasterstwo Parafii Polskokatolickiej w Olkuszu zaczyna oficjalnie swoją działalność 16 lutego 2020 r. o godz. 14:00 w sali klubu osiedlowego „Przyjaźń” przy ul. Legionów Polskich 14. W tym samym miejscu i o tej samej godzinie będą odbywać się także coniedzielne Msze Święte. Inne nabożeństwa odprawiane będą po ustaleniu odpowiadających wiernym godzin. Pogrzeby, wraz z Mszą Świętą, sprawowane będą zaś na Cmentarzu Komunalnym.

– Już od wielu lat bardzo dużo osób z Olkusza pytało o możliwość posługi w tym mieście. Sprawa dojrzewała we mnie oraz duszpasterzach z Bukowna już wiele lat. Teraz, gdy mamy jeszcze do pomocy księdza, który jest proboszczem w Krakowie, podjęliśmy wszelkie możliwe kroki, by spełnić oczekiwania wiernych z Olkusza – mówi ksiądz Tadeusz.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? Co sądzicie o inicjatywie księdza? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

fot.: pixabay

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kira9
kira9
4 lat temu

Tolerancja, ekumenizm, spowiedź powszechna, róbta, co chceta – czy to jeszcze katolicyzm, bo mi tu herezją i protestantyzmem pachnie. Zresztą kościół rzymskokatolicki już też zmierza w tym kierunku, wg mnie ZŁYM KIERUNKU.

kira9
kira9
4 lat temu

Nabożeństwo w klubie osiedlowym? Mam mieszane uczucia. Poza tym ateiści, agnostycy, żydzi? Niby co mają robić w tym kościele, bo chyba nie do końca rozumiem. Homoseksualizm – sam w sobie nie jest grzechem, ale życie w związkach homo – już tak. „Nie będziesz obcował z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość!”.KK 18/22. Usprawiedliwianie morderstwa, jakim jest aborcja? Co to za „kościół”, co to za „kapłani”?

Iwona
Iwona
4 lat temu

Brak uczciwości i rzetelności, bo najbliższą parafią polskokatolicką dla Olkusza jest parafia w Bolesławiu i tam wszystko się zaczęło. Polskokatolicy są już objęci opieką
duszpasterską i nie ma potrzeby odprawiania mszy w klubie ! To nie jest miejsce na sprawowanie świętych obrzędów, a Kościół nie był i nie będzie „demokratyczny”, jest hierar chiczny ! Ma biskupa i administratorów. Czyżby księdzu z Małobądza zabrakło parafian na miejscu. Niech dalej politykuje !

Dora
Dora
4 lat temu
Odpowiedz do  Iwona

Racja. Po co Małobądz wtrąca się do Olkusza? Ci parafianie mają swój Kościół w Bolesławiu, a nie przyjdą do klubu. To jest miejsce rozrywek i spotkań, nie miejsce święte. Ksiądz też ma swój kościół w Małobądzu i chce teraz w klubie w Olkuszu msze św odprawiać? Przywiezie ksiądz swoich Parafian na te msze? Przecież to nie czasy wojenne gdzie można było odprawiać Msze świętą tam gdzie to było możliwe. Ktoś tu z butami chce wchodzić nie na swoje podwórko.

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu

Witam Panie Jakubie
Piszac o Kościele Polskokatolickim proszę najpierw poczytać o jego historii na ziemiach okolicznych.
Najbliższe kościoły Polskokatolickie znajdują się Bolesławiu i Bukownie dopiero dalej jest Malobadz.
Parafia w Bolesławiu powstała już w 1958

Atka
Atka
4 lat temu

a moze wreszcie coś normalnego? te same sakramenty, ale ksiądz mysli racjonalnie bo moze miec normalną rodzine….

kira9
kira9
4 lat temu
Odpowiedz do  Atka

Celibat jest darem, ofiarą dla Jezusa Chrystusa. Jeżeli księża sobie z tym nie radzą, jaka jest ich wiara? Więc tylko ksiądz, który jest żonaty może myśleć racjonalnie? Ciekawe doprawdy. Wszyscy ludzie, którzy żyją samotnie, bo tak im się życie ułożyło też nie myślą racjonalnie?

Adam
Adam
4 lat temu

Coś co jest podobne nigdy nie jest oryginałem i nim nie będzie.

pavv
pavv
4 lat temu
Odpowiedz do  Adam

Widzę, że Twoja wiedza dotycząca katolicyzmu opiera się wyłącznie na powyższym artykule.