Gmina Trzyciąż

Wiosna tradycyjnie odsłoniła poziomowe szkody na drogach gminy Trzyciąż. Kiedy tylko pozwoliły na to warunki pogodowe – na początek – rozpoczęło się doraźne łatanie największych, zagrażających bezpieczeństwu drogowemu dziur i ubytków w nawierzchni. Wykonawca tych prac, spółka Wodociągi i Kanalizacja w Trzyciążu już realizuje kolejne zlecenia, apelując do mieszkańców o cierpliwość – wszystkiego na raz naprawić się nie da! Wójt Roman Żelazny informuje też o zaplanowanych na ten rok większych zadaniach drogowych, które będzie realizowała Gmina.

– Mam nadzieję, że na realizację naszych planów nie wpłynie znacząco sytuacja gospodarcza w kraju i potężny wzrost cen materiałów, a także problemy z pracownikami, jakie zgłaszają niektóre firmy remontowe – wyjaśnia wójt Roman Żelazny, który – przy stosunkowo najmniejszym budżecie w powiecie olkuskim – musi zadbać o wcale niemałą liczbę kilometrów lokalnych dróg.

Rozpoczęła się już realizacja pierwszego większego zadania drogowego, na które udało się nam pozyskać jeszcze w ubiegłym roku dofinansowanie w kwocie 573 377 zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Na remontowanym odcinku drogi gminnej K120479 w km od 1+558,00 do km 3+446,00 Trzyciąż – Zagórowa przez las została już zmieniona organizacja ruchu i prace ruszyły pełną parą.

Kolejne inwestycje drogowe, na które przetarg został już ogłoszony, realizowane będą wyłącznie ze środków pochodzących z budżetu Gminy Trzyciąż. W ramach zaplanowanych zadań zostanie wykonana modernizacja nawierzchni odcinków dróg wewnętrznych przy ośrodku zdrowia w centrum Imbramowic.

Następny remont drogi, również w Imbramowicach, zaplanowany jest przy współfinansowaniu środków z tegorocznego naboru do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wójt Roman Żelazny podpisał już umowę z wojewodą Łukaszem Kmitą na wsparcie finansowe w wysokości 65 404 zł, a przetarg na wykonanie prac przy zadaniu pod nazwą „Remont drogi gminnej K120464 w km od 0+000 do km 0+470, w miejscowości Imbramowice” będzie ogłoszony i rozstrzygnięty w najbliższym czasie.

Gmina Trzyciąż, jak co roku, liczy też na środki z budżetu województwa małopolskiego na zadania określone w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych (dawny FOGR). Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie ze środków związanych z wyłączeniem z produkcji gruntów rolnych w wysokości 250 tys. zł do modernizacji drogi dojazdowej do gruntów rolnych Michałówka-Parcela na długości 0,85 km.

W tym roku będzie również realizowana inwestycja ważna dla mieszkańców Ściborzyc – od dawna oczekiwany nowy most przez rzekę Dłubnię. Budowa drogi wraz z mostem będzie możliwa dzięki pozyskaniu przez Gminę Trzyciąż środków w wys. 1 330 000 zł. z rządowego programu Polski Ład.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze