Olkusz

Do świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze trochę czasu, ale wolontariusze już myślą o potrzebujących. – Każdy może sprawić, że w wielu domach święta będą nieco lepsze – mówią osoby zaangażowane w Świąteczną Zbiórkę Żywności. Odbędzie się ona w dniach 25-26 listopada. Akcję tradycyjnie organizuje Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” we współpracy z krakowskim Bankiem Żywności.

Zbiórki organizowane są od lat dwa razy w roku, przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. W dużych sklepach wolontariusze dyżurują przy specjalnie oznakowanych koszach, w których klienci mogą zostawić część swoich zakupów. Najbardziej potrzebne produkty spożywcze to: mąka, cukier, olej, konserwy, makarony, mleko, słodycze.

– Mieszkańcy naszego powiatu robiący zakupy w sklepach objętych akcją zawsze pamiętają o naszych świątecznych zbiórkach, a odzew jest ogromny. To budujące i wzruszające zarazem, że tylu ludzi myśli o potrzebujących w przedświątecznym okresie. Każdy, nawet najmniejszy gest jest na wagę złota, bo sprawia, że ktoś będzie miał choć trochę lepsze święta. Niestety, potrzebujących rodzin i samotnych osób nie brakuje. Staramy się dotrzeć ze wsparciem do jak największego grona tych, którym pomoc jest po prostu potrzebna – opowiada Janina Lenarczyk, koordynatorka Centrum Wolontariatu przy Stowarzyszeniu Dobroczynnym „Res Sacra Miser”.

Akcja nie byłaby możliwa, gdyby nie młodzi ludzie o wielkich sercach – uczniowie skupieni w Szkolnych Kołach Wolontariatu. Są to uczniowie z olkuskich szkół średnich: I Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego, IV Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Nr 1, Zespołu Szkół nr 3, Zespołu nr 4. Do tego grona jakiś czas temu dołączyli ich młodsi koledzy i koleżanki ze szkół podstawowych w Zedermanie i w Chechle.

– Na nich zawsze można liczyć. Niektórzy sami dopytują wcześniej o terminy zbiórek, bo chcą wziąć w nich udział. Bardzo cieszy nas fakt, że w świątecznych akcjach uczestniczą uczniowie „podstawówek”, od najmłodszych lat bardzo chcą pomagać i świetnie im to wychodzi – mówi Janina Lenarczyk.

Każdy, kto chce przyłączyć się do akcji, może to zrobić podczas zakupów 25 i 26 (piątek i sobota) listopada w olkuskich sklepach: „Biedronka”, „Lidl”, Delikatesy „Centrum”, „Stokrotka”, PSS „Społem”, „Leviatan” oraz w „Biedronce” w Kluczach i w „Biedronce” w Jerzmanowicach.

Podczas ostatniej, wielkanocnej zbiórki w marcu zebrano ponad 2,5 tony żywności. Rekordzistami wówczas zostali uczniowie Zespołu Szkół Nr 4, którzy przez dwa dni zebrali 756,5 kg! Czy teraz rekord zostanie pobity?

O rezultatach zbiórki jak zawsze poinformujemy na naszych łamach.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
1 rok temu

Mąka, mleko, makaron, olej… a kogo teraz stać na rozdawanie takich luksusów? Może Mateuszka Pinokia, albo Kaczorka ale nie mieszkańców Olkusza.