card1

Boże Narodzenie tuż, tuż. Ten szczególny w roku czas poprzedzają szaleńcze zakupy, gonitwa za wymarzonymi prezentami i jak najlepszą choinką. Przedświąteczna gorączka udziela się większości osób. Niestety, gdy jedni robią wszystko, aby ich święta były wymarzone, drudzy wykorzystując nieuwagę swoich ofiar, skutecznie potrafią im te marzenia popsuć.

Dlatego w tych najbliższych dniach warto zachować szczególną ostrożność i zdrowy rozsądek.

Raj dla kieszonkowców
– Grudzień to miesiąc wyjątkowy. Ogarnia nas szaleństwo zakupów. Jesteśmy w jednym miejscu a myślami już w kolejnym. Wszędzie tłok, ścisk, pełno ludzi. Dźwigamy kolejne torby z zakupami, kolejny raz płacimy, kolejny raz wyciągamy portfel, kluczyki od samochodu itd. Nasze zachowania stają się rutynowe – mówi nadkomisarz Agnieszka Fryben. Pełne centra handlowe i kolejki do sklepowych kas to idealnie miejsca dla złodziei kieszonkowych, którzy zazwyczaj działają w grupach. Wykorzystują tłok, bądź sami go też umiejętnie tworzą. – Kieszonkowcy wybierają swoją ofiarę i obserwują ją przez pewien czas. Patrzą, gdzie chowa pieniądze. Pochodzą blisko, a dotykając ofiarę sprawdzają, czy osoba ta będzie reagować podczas zamierzonej kradzieży. Noszenie na sobie płaszczy, kożuchów, czy grubszych kurtek ułatwia zadanie przestępcom – dodaje oficer prasowy olkuskiej Komendy Powiatowej.

Jak sobie radzić z kieszonkowcami? Po pierwsze warto pamiętać, aby portfele chować do wewnętrznych kieszeni. A jeśli już gotówkę lub telefon komórkowy chowamy do torebki, należy ją zamknąć i przede wszystkim nosić przed sobą.

Łupem złodziei kieszonkowych padają nie tylko drobne przedmioty, ale także nawet najlepsze samochody. Przed kradzieżą, kiedy do auta złodzieje wejdą przy użyciu oryginalnego kluczyka nie uchroni nas najlepszy system alarmowy. Przy kradzieży pojazdów z parkingów przestępcy pracują w grupach, również selekcjonują swoje ofiary i działają w sposób bardzo dyskretny. Wyciągnięcie z kieszeni kluczyków to dla nich tylko chwila. Złodzieje doskonale wiedzą do jakiego samochodu dany kluczyk pasuje.

Bankomaty z nakładkami
W terminie przedświątecznym jak zwykle nasilają się również oszustwa przy bankomatach. Przestępcy montują specjalne nakładki ze skanerami na czytniki kart magnetycznych, nakładki na klawiatury lub minikamery do zdobywania numerów PIN. – Bardzo trudno jest stwierdzić, czy na bankomacie jest założona dana nakładka, tym większą należy zachować ostrożność. Z każdym podejrzeniem próby popełnienia kradzieży pieniędzy z konta należy zgłosić się na komendę – przekonuje nadkom. A. Fryben.

Niepewne zakupy w sieci
Polacy coraz częściej zakupy robią za pośrednictwem sklepów internetowych. Ich natężenie mocno wzrasta właśnie w grudniu, kiedy to nie wychodząc z domu planujemy zakup wymarzonych prezentów dla swoich bliskich. Niestety, policjanci odnotowują coraz więcej oszustw, a na komendy zgłaszają się klienci, którzy po wpłaceniu należnej kwoty nie otrzymali swoich przesyłek. Zdarza się i tak, że zakupów w sieci dokonujemy na niezaufanych komputerach, z których łatwo mogą wyciec poufne informacje dotyczące numerów kont i haseł do profilów bankowych. Nie ma złotego środka na ochronę przed oszustami, ale jak w każdym przypadku należy pamiętać o podstawowych kwestiach: ograniczonym zaufaniu do sprzedającego, dokonywaniu zakupów na sprawdzonych portalach internetowych i czytaniu opinii o sprzedającym wystawianych przez innych klientów. – Przy płaceniu kartą kredytową powinniśmy zwrócić uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby niepożądane. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a w adresie „https” – zaznacza policjantka.

Włamywacze świętują inaczej
Wiele osób wyjeżdża na święta do swoich rodzin, a część domów zostaje pusta. To szansa dla złodziei, którzy wykorzystując nieobecność domowników plądrują mieszkania. Warto więc sprawdzić posiadane zabezpieczenia i dokładnie pozamykać wszystkie drzwi. Można także dodatkowo zainwestować w alarm lub monitoring. – Nowinki techniczne są pomocne w obronie przez włamywaczami, jednak najlepszym rozwiązaniem od wielu lat jest czujny i zaufany sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasz dobytek – kończy nadkom. Fryben.

7
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
7 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
sylwiaCud mniemanyLudpavvMłody Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
sylwia
sylwia

ja swojej karty pilnuję bo ją bardzo lubię 😉 tylko do konta dla młodych w getinie dają takie kolorowe i z dużymi napisami 😉 w końcu ktoś postawił na dizajn dla młodych 🙂 zresztą karta to nie jedyny atut tego darmowego konta 🙂

pavv
pavv

[quote name=”Cud mniemany”]I po słupkach.Jakaś Mać wyrwała je w nocy p.Komendancie.A z drugiej strony to byle co a nie słupek p.Projektancie.[/quote]

Bo być może jest to teren prywatny…

Cud mniemany
Cud mniemany

I po słupkach.Jakaś Mać wyrwała je w nocy p.Komendancie.A z drugiej strony to byle co a nie słupek p.Projektancie.

pavv
pavv

[quote name=”Lud”]Cud !.Czas na ławki przed Starym Cmentarzem.[/quote]
Po co? Żeby Cię sroki, wrony i inne paskudy obsrały. Tak swoją drogą to przydałby się jakiś odstrzał w/w bo z centrum miasta wytrzebiły sikorki czy wróble.

Lud
Lud

Cud ! To dobry „prezent” dla pieszych.4 słupki przed Skarbkiem.Nareszcie,po latach.Ale imiennie to komu dziękować?To może tak-dziękujemy p Romanowi,p Pawłowi,p Arturowi,p Markowi.25%że trafimy.Czas na ławki przed Starym Cmentarzem.

pavv
pavv

No i jeszcze trzeba uważać na wyłudzaczy w superbie. Teraz nawet za pieszych się wzięli – widocznie norma mandatów na 2015 rok nie została wyrobiona.

Młody
Młody

Zapomnieliście dodać jak przed Świętami oszukują i okradają nas olkuskie markety, pod kłamliwym płaszczykiem promocji ceny są wyższe jak zwykle a celem głównym jest maksymalne łupienie klienta, nie mówiąc o tym ze wszelkimi sposobami chcą się pozbyć już prawie psujących się zleżałych ryb, wędlin i mięsa a prawo polskie prawo jest tak skonstruowane że wolno im maksymalnie łupić klienta a policja ich właśnie ma chronić …