dzieci szkola

Niedawno czasopismo „Wspólnota” przygotowało pierwszy w Polsce ranking gmin dotyczący ilości żłobków funkcjonujących na ich terenie. Postanowiliśmy prześledzić, jak przedstawia się ta kwestia w naszym powiecie.

Polityka prorodzinna na przestrzeni ostatnich lat zyskuje coraz bardziej na znaczeniu i to zarówno w kontekście działań władz centralnych, jak i działań samorządów. Do niedawna jednym z głównych problemów młodych rodziców była dostępność przedszkoli.

Jak podkreślają autorzy rankingu, choć nadal istnieje problem z wystarczającą ilością miejsc w przedszkolach, to jednak można mówić o znaczącej poprawie. W 2005 roku do przedszkola chodziło zaledwie 40% czterolatków, w 2014 roku – już prawie 75%. Najnowsze opracowanie „Wspólnoty” oparte jest na wskaźniku liczby dzieci do lat 3 objętych opieką żłobkową lub przedszkolną w stosunku do całkowitej liczby dzieci w tym wieku mieszkających na danym  obszarze. W zestawieniu uwzględnione zostały dzieci w wieku do 3 lat uczęszczające do: żłobków, przedszkoli, oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych, punktów przedszkolnych oraz zespołów przedszkolnych.

Jak wypadły okoliczne gminy?

Badane samorządy podzielono na następujące kategorie: miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe, miasteczka oraz gminy wiejskie. Ranking oparty został na danych z 2016 roku i obejmuje zarówno placówki samorządowe, jak i prywatne.

W przypadku miast powiatowych najlepsza okazała się Limanowa. Wskaźnik użłobkowienia wyniósł tam ponad 58%. Najgorzej sytuacja przedstawia się w Tucholi. Ze wskaźnikiem na poziomie 8,8% miasto zajęło 267 lokatę. Olkusz uplasował się na 201 pozycji. Odsetek użłobkowienia wynosi w Srebrnym Grodzie nieco ponad 28%.

W grupie miasteczek prym wiedzie Józefów z wynikiem na poziomie 70%. Na przeciwległym biegunie znalazły się Gozdnica i Jastarnia, gdzie próżno szukać jakichkolwiek miejsc opieki nad najmłodszymi.  Wysokie, bo 24 miejsce, zajęło Bukowno (44,6%). Na 189 pozycji można znaleźć Wolbrom, gdzie badany wskaźnik wyniósł 27,5%.

Jeśli mowa o gminach wiejskich, to na pozycji niekwestionowanego lidera znalazły się Michałowice (75,5%). Gmina Bolesław z wynikiem na poziomie 35,9% zajęła 63 miejsce. W przypadku Klucz użłobkowienie wyniosło 23,2%, co dało temu samorządowi 392 lokatę. Trzyciąż z wynikiem 16,1% uplasował się na 829 miejscu. Jak wynika z raportu, w ponad 30 gminach instytucjonalna opieka nad małymi dziećmi nie istnieje.

Co na to włodarze?

Lektura raportu przynosi ciekawe wnioski. W wielu przypadkach wysokie miejsca w rankingu zajmują samorządy, które posiadają niewiele, bądź nie posiadają wcale własnych placówek. Mniejsze miasta i gminy wiejskie coraz częściej rezygnują z prowadzenia samorządowych żłobków na rzecz dotowania niepublicznych podmiotów. Dla przykładu – na terenie zwycięskiego Józefowa funkcjonuje 13 niepublicznych żłobków i przedszkoli.

– Myślę, że już same wyniki tych badań wskazują potrzebę większego „użłobkowienia” gminy Olkusz. Jest to również potwierdzenie naszych obserwacji. Burmistrz ma już pewien plan na poprawę dostępności żłobków, jednak na tę chwilę jest nieco za wcześnie, by mówić o szczegółach – mówi Michał Latos, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

7
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
7 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Autobahn BezahlungWyborca 123justynaRafałKolo Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Młody
Młody

„Burmistrz ma już pewien plan na poprawę dostępności żłobków, jednak na tę chwilę jest nieco za wcześnie, by mówić o szczegółach – mówi Michał Latos, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.”

Nie za plany,
tylko za to, co w tym temacie zrobił przez 4 lata rządzenia, będzie oceniany …

a co zrobił … przeczytałem i nie wiem …

Kolo
Kolo

Czyżby Burmistrz Piaśnik chciał otworzyć żłobek w budynku Gimnazjum nr 3, które po kolejnym roku szkolnym przestanie istnieć?

W ogóle jakie są plany na ten budynek? Ktoś coś wie?

Rafał
Rafał

[quote name=”Młody”]”Burmistrz ma już pewien plan na poprawę dostępności żłobków, jednak na tę chwilę jest nieco za wcześnie, by mówić o szczegółach – mówi Michał Latos, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.”

Nie za plany,
tylko za to, co w tym temacie zrobił przez 4 lata rządzenia, będzie oceniany …

a co zrobił … przeczytałem i nie wiem …[/quote]
Poprawa nastąpi jak wyjedzie większość młodych ludzi na zawsze z Olkusza i zostaną tylko stare biedne dziadki. Okaże się, że procentowo dostępność się poprawiła bez wydawania kasy. To taki plan rozwoju realizowany od lat w tym mieście.

justyna
justyna

Nie ma publicznego żłobka i od czterech lat nawet plan powstania takowego nie zaistniał… Matki, które mogłyby wrócić do pracy tego nie robią bo jedynym wyjściem jest prywatne… Niektórych poprostu na to nie stać. Trzeba walczyć o miejsca dla pociech… Mam nadzieję, że już nie z tym włodarzem….

Wyborca 123
Wyborca 123

W KLUCZCH GMINA WOGÓLE NIE DBA O MIESZKAŃCÓW UL.GŁÓWNEJ W ZALESIU GOLCZOWSKIM tiry z kamieniłomu niewymyte wujeżdzają i rozsiewają urobek a za nimi chmury pyłu na 20 metròw w góre i wszyscy z gminy klucze nic z tym nie robi pisowcy o tym nawet nie wspomną. He he he ciekawe o co chodzi he he

rafał
rafał

[quote name=”Wyborca 123″]W KLUCZCH GMINA WOGÓLE NIE DBA O MIESZKAŃCÓW UL.GŁÓWNEJ W ZALESIU GOLCZOWSKIM tiry z kamieniłomu niewymyte wujeżdzają i rozsiewają urobek a za nimi chmury pyłu na 20 metròw w góre i wszyscy z gminy klucze nic z tym nie robi pisowcy o tym nawet nie wspomną. He he he ciekawe o co chodzi he he[/quote]Kolego a co może gmina czy powiat? wiele tirów w naszych wioskach to efekt bramek na opłaty na innych drogach które wprowadził niejaki Tusk. Jadąc przez nasze boczne drogi kierowca oszczędza na obiad a przy okazji niszczy nasze drogi nie przystosowane do takiego ruchu.… Czytaj więcej »

Autobahn Bezahlung
Autobahn Bezahlung

[quote name=”rafał”]
wiele tirów w naszych wioskach to efekt bramek na opłaty na innych drogach które wprowadził niejaki Tusk.(…)[/quote]
To woła o pomstę do nieba.
TYLKO dlaczego,
Ci,
którzy po nim nastąpili ,mimo upływu lat
tego nie zmienili??
Proszę o merytoryczną odpowiedź,jeśli ma nastąpić