smieciara

Od 1 lipca wywozem śmieci z terenu miasta i gminy Olkusz zajmuje się nowa firma. Mieszkańcy domów jednorodzinnych dostali już nowe pojemniki. Ostateczny harmonogram wywozu odpadów pojawił się jednak dopiero 30 czerwca.  Jak teraz będzie wyglądać odbiór śmieci?

Przez minione dwa lata wywozem odpadów zajmowało się Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o. o z Krakowa. Teraz przetarg ogłoszony przez magistrat wygrało konsorcjum: Alba Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. z Olkusza oraz Alba Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej.  Jak informuje rzecznik prasowy magistratu Michał Latos, usługi realizowane będą również przez podwykonawcę  – Zakład Gospodarki Komunalnej „Bolesław” Sp. z o.o.  Spółka ta wykona swoje usługi dokładnie na tym samym terenie, na którym pracowała już wcześniej. Teren ten obejmuje sołectwa: Niesułowice, Żurada, Kogutek, Zederman, Czarny Las, Pazurek, Podlesie, Rabsztyn, Zawada, ulice na Pomorzanach: Białą, Długą, Gwarków, H. Kołłątaja, Mieszka I, Pomorską, Ponikowską, Stary Olkusz, Zacisze oraz osiedle Młodych, osiedle Słowiki i częściowo centrum Olkusza.

Umowa z Albą została podpisana na dwa lata, do końca czerwca 2017 roku. Całkowite wynagrodzenie firmy za wykonanie przedmiotu umowy wyniesie łącznie 6.778.080,00 zł brutto, (w tym: w 2015 r. – 1.694.520,00 zł brutto, w 2016 r. – 3.389.040,00 zł brutto, w 2017 r. – 1.694.520,00 zł brutto).

Częściej wywiozą śmieci
Czy w związku z obsługą systemu przez nową firmę dla mieszkańców Olkusza coś się zmieni? Na pewno częstotliwość odbioru odpadów segregowanych z terenu zabudowy jednorodzinnej. Tworzywa sztuczne, papier, szkło składowane odpowiednio w żółtych, niebieskich i zielonych workach będą odbierane raz na dwa tygodnie. Podobnie wygląda kwestia odpadów biodegradowalnych. Od kwietnia do października firma będzie je odbierać raz na dwa tygodnie, natomiast w pozostałym okresie raz na miesiąc. Został również opracowany nowy harmonogram wywozu odpadów na drugie półrocze 2015 roku.

Kolejna zmiana dotyczy funkcjonowania Biura Obsługi Klienta, które zgodnie z umową zostanie uruchomione do 13 lipca i otwarte będzie przez 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku oraz sobotę. Dokładny adres oraz miejsce lokalizacji biura zostaną podane w najbliższym czasie na stronie internetowej Urzędu.   

Pojemniki i worki bez zmian
Pracownicy Alby od pewnego czasu wymieniają pojemniki na zmieszane odpady w domach jednorodzinnych. Czy mieszkańcy otrzymania taką samą ilość koszy o tej samej pojemności, jakie mieli do tej pory?
W magistracie zapewniają, że ilość dostarczanych pojemników jest zgodna z ilością osób wskazanych w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi złożonej w urzędzie. Pojemność pojemnika lub ich ilość wynikają bezpośrednio ze stosownej uchwały rady miejskiej. Przypomnijmy, że na terenie zabudowy zagrodowej i jednorodzinnej gmina musi zapewnić o pojemniki łącznej pojemności: 120 l dla 1 – 4 osób, 240 l dla 5 – 15 osób oraz 1100 l dla 16 – 30 osób.  W przypadku bloków na 100 osób minimalna pojemność kontenerów wynosi 1100 l.
– Mieszkańcy nie mają obowiązku wystawiania odpadów wyłącznie w pojemnikach przekazanych przez wykonawcę, odpady mogą być wystawiane również w pojemnikach będących ich prywatną własnością. Jednak w przypadku wystawienia innych pojemników niż te firmy wywozowej należy taki fakt zgłosić w Urzędzie albo bezpośrednio wykonawcy. Na terenach obsługiwanych dotychczas przez ZGK „Bolesław” Sp. z o.o. pojemniki pozostają u mieszkańców. 30 czerwca Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o. o poinformowało nas, że będzie odbierać swoje pojemniki na odpady komunalne w dniach wywozu odpadów przez Albę w terminach wskazanych w harmonogramie zbiórki odpadów – dodaje Michał Latos.

Sposób dystrybucji worków pozostaje bez zmian – za każdy odebrany pełny worek zostawiony będzie jeden pusty. Dodatkowe worki można otrzymać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Partyzantów 5 oraz w planowanym do utworzenia Punkcie Obsługi Klienta prowadzonym przez Albę.

Harmonogram na ostatnią chwilę?
Mieszkańcy gminy Olkusz niepokoili się, że ostateczny harmonogram wywozu odpadów pojawił się późno, dopiero 30 czerwca. W olkuskim magistracie wyjaśniają, że  umowa z wykonawcą została podpisana 29 czerwca. W tym samym dniu pojawiły sie na stronie internetowej Urzędu harmonogramy wywozu, które 30 czerwca z inicjatywy wykonawcy zostały zmodyfikowane.
– Publikacja harmonogramów odbioru odpadów uzależniona była m. in. od terminu podpisania umowy z nowym wykonawcą. Z kolei termin podpisania umowy, z powodów proceduralnych, uzależniony był od akceptacji przez Radę Miejską w Olkuszu zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Sesja Rady Miejskiej w Olkuszu odbyła się 23 czerwca. Nawet w przypadku niepodpisania umowy z nowym wykonawcą do 1 lipca zgodnie z przepisami prawa, Burmistrz mógł podpisać umowę na świadczenie usług w zakresie odbioru odpadów na okres przejściowy z dowolnym wykonawcą w trybie z wolnej ręki. Dlatego też ciągłość realizacji usług nie była w żaden sposób zagrożona – tłumaczy Michał Latos.

Podobnie jak w ubiegłym roku, urząd planuje wykonanie harmonogramów wywozu odpadów w formie kalendarzy. Poza terminami mają pojawić się na nich informacje na temat prawidłowej segregacji i dane kontaktowe do urzędu oraz Alby. Kalendarze ma dostarczać Alba, prawdopodobnie na przełomie lipca i sierpnia.

Chcecie wiedzieć wiecej na temat wywozu śmieci? Macie jakieś sugestie lub pytania? Piszcie na www.przeglad.olkuski.pl!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Greczynka
Greczynka
7 lat temu

Unia to cwana pułapka.Dobry geszeft.

felik3
felik3
7 lat temu

ale codzienie zabierali śmieci ta z krakowa 🙂 😆

Hehe
Hehe
7 lat temu

Ktoś pamięta ile byłą warta poprzednia umowa? Gmina nie może na tym zarabiać, więc jeżeli cena w przetargu byłą niższa niż za poprzednie dwa lata, stawki za wywóz śmieci powinny spaść. A może jest gdzieś podsumowanie zeszłej umowy, ile wzięło MPGO, a ile Gmina zebrała od mieszkańców?

pavv
pavv
7 lat temu

Durna ustawa i gminne durnie w całej Polsce się na nią rzucili jak szczerbaci na sucharka. Wystarczy zobaczyć jak wygląda segregacja śmieci np. w Niemczech. Tam nie ma pojemników na opakowania szklane czy plastikowe. W produkty w w/w opakowaniach wliczona jest kaucja, a sklepy wielkopowierzchniowe są zobowiązane ustawić maszyny do odbioru w/w opakowań. Za oddane opakowania klient dostaje kupon który może wymienić w kasie na gotówkę lub zapłacić nim za zakupy. A w Polsce jak to w Polsce – europejski śmietnik dla plastików

żorż
żorż
7 lat temu

[quote name=”Młody”][quote name=”żorż”]Nie wiem co się zmieni ale żeby śmieci z Olkusza i okolicy woziła firma z Krakowa to było po prostu skandaliczne[/quote]

To teraz będzie woziła niemiecka firma z Berlina …[/quote]
K… jeszcze lepiej

Młody
Młody
7 lat temu

[quote name=”żorż”]Nie wiem co się zmieni ale żeby śmieci z Olkusza i okolicy woziła firma z Krakowa to było po prostu skandaliczne[/quote]

To teraz będzie woziła niemiecka firma z Berlina …

żorż
żorż
7 lat temu

Nie wiem co się zmieni ale żeby śmieci z Olkusza i okolicy woziła firma z Krakowa to było po prostu skandaliczne

pan na zagrodzie
pan na zagrodzie
7 lat temu

dla tych co opalają domy węglem powinny być większe kosze, albo dodatkowe worki na popiół. Wiadomo, że z kolei ci nie mają worków na papier czy bio bo mają ogródki .