rodzina

Nie tak dawno pisaliśmy o pijanych matkach z gminy Klucze. Tym razem do podwójnego zatrzymania nietrzeźwych rodziców doszło w Olkuszu. To kolejny dowód na to, że alkohol w wielu przypadkach nadal góruje nad zdrowym rozsądkiem.

Na szczęście i tym razem nieodpowiedzialne zachowanie rodziców nie doprowadziło do tragedii. Pierwsze w ręce policjantów trafiło młode małżeństwo. Mundurowi interweniowali na zgłoszenie sąsiadów awanturującej się dwójki. Nawet podczas obecności funkcjonariuszy w mieszkaniu, para ciągle pozostawała w konflikcie. Małżonkowie byli wobec siebie agresywni. Co gorsze, w drugim pokoju spała ich 3-letnia córka. Po badaniu alkomatem okazało się, że zakłócający ciszę nocną rodzice małej dziewczynki, znajdują się pod wpływem alkoholu. W organizmie matki stwierdzono 1,45 mg/l, a u ojca 0,81 mg/l. Z racji tego, że nikt z rodziny nie był w stanie zająć się 3-latką, trafiła ona pod opiekę małżeństwa z rodzinnego pogotowia opiekuńczego. Rodzice małoletniej zostali natomiast zatrzymani i przewiezieni do izby wytrzeźwień.

O dalszych losach rodziny zadecyduje sąd. Do zatrzymania nietrzeźwych opiekunów 6-letniej dziewczynki doszło również 4 lipca ok. godz. 22.35 w rejonie skupu złomu na ul. Żuradzkiej. Kobieta miała niespełna promil, a jej partner ponad półtora promila alkoholu. – Świadkowie twierdzą, że osoby te nie pierwszy raz widywane były w takim stanie. Obecnie ustalamy, czy zachowanie opiekunów mogło narazić dziewczynkę na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbek na zdrowiu – mówi st. sierżant Marika Guzik-Gajda z olkuskiej komendy. W tym przypadku 6-latką zaopiekowała się babcia.

Każda taka sytuacja dziwi i denerwuje. Po alkoholu nasza czujność jest dużo słabsza i często ciężko zadbać o własne bezpieczeństwo, a co dopiero o zdrowie swoich najbliższych. Polskie prawo nie definiuje, jakie jest dopuszczalne stężenie alkoholu w organizmie, które dyskwalifikuje dorosłych do opieki na dziećmi. Jest więc inaczej niż w przypadku choćby kierowców.

W podobnych sytuacjach, jak tych z ostatnich dni na terenie gminy Klucze i w Olkuszu, mundurowi kierują się nie tylko paragrafami, ale także zdrowym rozsądkiem. W anonimowych rozmowach z funkcjonariuszami niemal wszyscy przyznają, że podczas każdej takiej interwencji szczegółowo analizują zachowanie opiekunów i upewniają się, czy ci nadal są w stanie zapewnić swoim podopiecznym bezpieczeństwo. Jeśli nie mają takiej pewności dochodzi do zatrzymania dorosłych, a opieka na dziećmi powierzana jest najbliższej rodzinie lub przystosowanym do tego instytucjom.

Mundurowi mają dla rodziców również dobrą radę. Jeśli idziemy na imieniny szwagra, wiejską zabawę czy bal okolicznościowy i zabieramy ze sobą swoje pociechy, to warto ustalić, kto wznosi toast procentami, a kto sokiem owocowym. Alkohol jest dla ludzi, ale niech zawsze wygrywa zdrowy rozsądek.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Józef
Józef
8 lat temu

apropo 500+, złożyłem wniosek na początku kwietnia i jeszcze nic nie dostałem. Czy ktoś też tak ma? dlaczego olkuski samorząd działa tak opieszale?

rodzic z Olkusza
rodzic z Olkusza
8 lat temu

[quote name=”rodzic bez 500 plus”]Efekt 500 plus patologia się pogłębia.[/quote]
jeśli na 100 rodzin, z 5 z nich wydaje część tych pieniędzy na alkohol, to Twoim zdaniem należy nie dawać pozostałym 95 rodzinom wsparcia?
Nawet nie zdajesz sobie sprawy ile z nich będzie mogło nareszcie wyjechać na zasłużone wakacje czy na meble, ubrania dla dzieci.
Bardzo się cieszę, że rząd w końcu zaczął wspierać polskie rodziny. Szkoda że olkuski samorząd nic w tym temacie nie robi

rodzic bez 500 plus
rodzic bez 500 plus
8 lat temu

Efekt 500 plus patologia się pogłębia.

Ktoś123
Ktoś123
8 lat temu

Alkohol nigdy nie był bi nie jest bezpieczny

klara
klara
8 lat temu

Przecież jest w obu przypadkach w miligramach.

pavv
pavv
8 lat temu

„W organizmie matki stwierdzono 1,45 promila, a u ojca 0,81 mg/l.” Czyli mam rozumieć, że matka piła wódkę, a ojciec borygo? Wystarczyło spojrzeć w kalkulator mg na promile i napisać w jednej jednostce miary!