śmieciarka

Już ponad miesiąc minął od włączenia w wolbromski system odbioru odpadów komunalnych oprócz gospodarstw domowych także wszystkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. O ile mieszkańcy indywidualni w większości nauczyli się już co można wrzucać do poszczególnych kontenerów, to okazało się, że firmy mają z tym problem.

Z dniem 1 czerwca 2016 roku gmina Wolbrom przejęła zarządzanie i kontrolę nad odbiorem odpadów komunalnych z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Miało to na celu dalsze ograniczenie nielegalnego wyrzucania śmieci do lasów i na pola. Niestety, problemy pojawiły się już w pierwszym miesiącu rozszerzenia systemu. ZGK Bolesław, który wygrał przetarg na usuwanie odpadów komunalnych w Wolbromiu zgłasza, że przedsiębiorcy nie segregują prawidłowo śmieci, a w pojemnikach na śmieci komunalne zbyt często lądują różnego rodzaju odpady poprodukcyjne.

Przedsiębiorcy, którzy dotychczas mieli prawo samodzielnie decydować o tym, kto odbierze ich odpady w większości przypadków nie musieli ich segregować. Nawyk wrzucania wszystkich śmieci do jednego kontenera powinien być zweryfikowany po wprowadzeniu przez gminę rygoru oddawania odpadów komunalnych osobno, do wydzielonych pojemników, które odbiera ZGK Bolesław. Podstawą do tego są złożone przez firmy w UMiG Wolbrom specjalne deklaracje, będące rodzajem umowy na wywóz wyłącznie śmieci podobnych do wytwarzanych w gospodarstwach domowych. Odpady powstające w wyniku produkcji, w tym odpady specjalne, wymagające oddzielnego wywozu i utylizacji, jak np. m.in. granulaty, szczątki gum, taśm, czyściwo czy styropian muszą być usuwane na starych zasadach, czyli na podstawie osobnych umów jakie przedsiębiorcy powinni nadal zawierać we własnym zakresie z uprawnionymi podmiotami.

Urzędnicy zapowiadają, że jeżeli przedsiębiorcy nie dostosują się do nowych zasad i nie będą respektowali rozdziału wytwarzanych odpadów, ich śmieci nie będą wywiezione. Proszą też o ponowną analizę potrzeb związanych z ilością kontenerów przeznaczonych na zbieranie odpadów komunalnych i częstotliwością ich wywozu. Jeżeli ktoś źle zrozumiał nowe zasady i nie rozdzielał odpadów komunalnych od poprodukcyjnych i specjalnych może dokonać korekty złożonej wcześniej deklaracji. Powinien też zadbać o podpisanie umowy na wywóz wszystkich pozostałych śmieci, których nie odbierze ZGK Bolesław na podstawie umowy z gminą Wolbrom, czyli w ramach tzw. opłaty śmieciowej.

3
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
3 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
MaximusMiron Mixmieszkaniec Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maximus
Maximus

I pomyśleć, że Polska mogłaby być światowym liderem selektywnej zbiórki odpadów… odpadyblog.pl/czy-polska-moze-byc-liderem-w-swiatowej-gospodarce-odpadami-system-eko-ab/

Miron Mix
Miron Mix

Już najwyższy czas aby Zarządcy PGK i Olkuska Spółdzielnia Mieszkaniowa zaczęli stawiać nowe śmietniki z zadaszeniem i drzwiami z przodu. Te obecne śmietniki z płyt mają po kilkadziesiąt lat i wyglądają jak slamsy w Republice Południowej Afryki. Przykład powinni wziąć ze Spółdzielni Mieszkaniowej – Nowa na Słowikach.

mieszkaniec
mieszkaniec

Nie tylko w Wolbromiu mają problem ze śmieciami. W Olkuszu wcale nie jest lepiej. Poza tym, dużo do życzenia pozostawiają kontenery na osiedlach. Otwieranie ich to nie lada wyzwanie dla osoby starszej.