desant2

W poniedziałkowe popołudnie na niebie nad Pustynią Błędowską pojawił się samolot transportowy C-17 Globemaster. Z jego pokładu w trakcie dwóch nalotów wyskoczyło blisko 90 żołnierzy z kompanii amerykańskiej jednostki „Sky Soldiers”.

Spadochroniarze zza Oceanu należący do 173. Powietrznodesantowej Brygadowej Grupy Piechoty z transportowca, który wystartował z włoskiej bazy w Aviano, wyskoczyli kilka minut przed godz.18. Żołnierze desantowali z wysokości około tysiąca stóp, czyli ponad 300 metrów. Pogoda do zrzutu była wymarzona, obyło się bez nieoczekiwanych zdarzeń. Wszyscy bezpiecznie wylądowali na piasku polskiej Sahary. Po akcji samolot wrócił do Italii.

Widowiskowy zrzut z punktu widokowego „Dąbrówka” w Chechle oglądali miłośnicy zarówno skoków spadochronowych, branży wojskowej jak i zwykli mieszkańcy.

Amerykański desant na Pustyni Błędowskiej rozpoczął wspólne ćwiczenia taktyczne z polskimi spadochroniarzami z 6. Brygady Powietrznodesantowej. Akcja nosi nazwę „Pantera-16”. Oficjalny początek manewrów przewidziano od końca przyszłego tygodnia, a potrwają one do początku przyszłego roku na poligonie wojskowym w Żaganiu. Jak informuje kapitan Marcin Gil – oficer prasowy 6. Brygady Powietrznodesantowej, podczas wspólnych ćwiczeń szkoleniowych amerykańska kompania wzmocni w trakcie prowadzenia działań 18. Batalion Powietrznodesantowy z Bielska-Białej.

desant4

desant3

Fot. Kamil Wołek / Gmina Klucze

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
upupa_epops
upupa_epops
7 lat temu

W naszym kraju nie szanuje się żołnierzy i ta „”ryba śmierdzi od głowy”. Politycy zrobili wszystko, aby z wyższych dowódców zrobić przydupasów i poleciało to dół, aż do szeregowca.
Byle ćwok nie mający pojęcia o wojsku zostaje ministrem ON i traktuje żołnierzy i armię jak ołowianych żołnierzyków i prywatny folwark. Nie szanuje się żołnierzy, weteranów, emerytów wojskowych. Liczą się tylko osobiste kariery i awanse, a jakość żołnierza i armii to dalszy plan. Ci, którzy byli w wojsku wiedzą jak wygląda prawda. Im nie wmówi się, że gen. Błasika nie było w kokpicie.

Ola
Ola
7 lat temu

Jak nasi skaczą, to nie ma szumu, bo niestety w naszym kraju nie szanuje się żołnierzy. Przykre to bardzo, ale prawdziwe. W USA żołnierz jest bardzo poważany i tego powinniśmy się od nich uczyć…

pavv
pavv
7 lat temu

Mieliśmy już drobny desant Ruskich i zostało im się kilkadziesiąt lat, teraz mamy hAmerykanów!

Propaganda
Propaganda
7 lat temu

[quote name=”Valdez76″]Jak nasi skaczą to też czasami z Czubatki w Kluczach oglądamy.Nie wiem w czym widzisz problem.Choćby nawet kosmici z Ufo skakali to i tak warto obejrzeć.[/quote]
Jak nasi skaczą to jakoś nikt nie robi szumu. A z chęcią bym podglądał.

Valdez76
Valdez76
7 lat temu

Jak nasi skaczą to też czasami z Czubatki w Kluczach oglądamy.Nie wiem w czym widzisz problem.Choćby nawet kosmici z Ufo skakali to i tak warto obejrzeć.

Propaganda
Propaganda
7 lat temu

Jak skaczą Amerykanie to wszyscy trąbią i gwiżdżą, że wielkie święto. Powiedzcie w czym polscy żołnierze są gorsi? Bo co, murzyn skoczył i ot cała egzotyka? Zacznijmy doceniać swoje a nie wielką propagandę zza oceanu.