5 200 zł zebrano podczas aukcji charytatywnej „Pomóżmy naszym sąsiadom”, którą z myślą o poszkodowanych przez nawałnicę z początku sierpnia, zorganizowali Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” i Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Wsparciem medialnym służył „Przegląd Olkuski”. Pod młotek poszło 31 prac lokalnych artystów, którzy zaangażowali się w tę akcję, w geście solidarności z mieszkańcami gmin Klucze i Wolbrom, którym trąba powietrzna zniszczyła domy.

 

Inicjatorką aukcji była Irena Kiełtyka, pochodząca z Olkusza malarka, która przekazała czternaście swoich prac na licytację. Dochód z niej miał pomóc poszkodowanym przez żywioł. Ziarno padło na dobry grunt, bo pomysł udało się zrealizować. – Wydarzenia ominęły szczęśliwie gminę Olkusz, ale niestety dotknęły mieszkańców gmin Klucze i Wolbrom. W porozumieniu z naszymi partnerami i życzliwości innych olkuskich twórców, licytacja mogła się odbyć – mówi Grażyna Praszelik-Kocjan, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. – Nie mogliśmy pozostać obojętni wobec tragedii, jaka spotkała naszych sąsiadów, dlatego od razu przystąpiliśmy do działania – dodaje Maria Jędrysik, prezes Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser”.

Zaledwie w kilka dni zebrano 30 obrazów i wykonany z metalu kwiat kalii, które zostały przeznaczone na licytację. Swoje obrazy przekazali: Irena Kiełtyka, Zofia Własnowolska, Beata Soboń, Anna Kajda, Stanisław Jakubas, Maria Bień, Urszula Stodulska, Jacek Majcherkiewicz, Wiesława Niemiec, Anna Piątek, Bianka Skowronek, Kazimiera Zbieg, a kalię Jacek Włodarczyk. Na zaproszenie organizatora przybyli hojni ofiarodawcy, którzy nie skąpili grosza na kupienie obrazów. Licytacja poprowadzona przez Jerzego Sibielaka, została uświetniona artystycznie przez olkuskich muzyków – Michała Mączkę i Wiesława Barana oraz wokalistkę Arpenik Kroyan.

Z wyliczeń poszkodowanych gmin wynika, że podczas nawałnicy, który przeszła przez powiat olkuski w nocy z 6 na 7 sierpnia, zniszczeniu uległo około 130 budynków. Straty wciąż są obliczane, ale mówi się nawet o kilku milionach złotych. Każda pomoc jest jednak mile widziana, bo są rodziny, które potrzebują dużo pieniędzy, żeby stanąć na nogi.

Obecnie prace rozpocznie komisja, powołana przez organizatorów, w skład której wejdą: przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, przedstawiciel Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” w Olkuszu, po jednym przedstawicielu z ośrodków pomocy społecznej w gminach Klucze i Wolbrom. Komisja dokona podziału środków uzyskanych podczas aukcji, przekazując je najbardziej potrzebującym osobom – informują organizatorzy.
Obecna na licytacji wicewójt gminy Klucze, Ilona Szczęch, podkreśliła ogromne znaczenie gestu olkuszan dla mieszkańców gminy, którą reprezentuje. – Gdy dowiedziałam się o akcji, byłam pod wrażeniem pomysłowości i chęci pomocy ludzi dobrej woli. W imieniu mieszkańców dziękuję tym, którzy ideę wdrożyli w życie. Doceniam chęć pomocy ze strony uczestników licytacji. Dla poszkodowanych ważna jest każda pomoc – komentuje wicewójt Klucz.

9
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
9 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
KardiologKqmyczek do ogródkaWolbromJan Kamyczekagent Tomek Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kardiolog
Kardiolog

[quote name=”Wyborca Tuska.”]Mam kaca.Co robić?[/quote]
Nie przerywaj , chlej dalej, a świat wokół ciebie będzie nadal różowy

Kqmyczek do ogródka
Kqmyczek do ogródka

[quote name=”Jan Kamyczek”]Oj Jasiu Kamyczku , w swojej ocenie oddajesz wszystko to na co cię stać , gdybyś mógł bardziej szczegółowo przybliżyć nam te postacie- mam czarno biały ekran ,a tam widzę trzech dżentelmenow – to przynajmniej poznał bym w szczegółach twoje preferencje , a gdybyś mógł jeszcze napisać czy któryś z nich coś wylicytował to wielu na tym forum , ale nie tylko ,miałoby pełny obraz co do ich spojrzenia na potrzebę pomocy drugiemu człowiekowi , liczę Janie Kamyczku ze skoro podjaleś ten temat a nie byłeś obecny na tej licytacji to zasięgniesz informacji u źródeł i przedstawiać nam… Czytaj więcej »

Wolbrom
Wolbrom

[quote name=”Kaska”]Wygląda że z Wolbromia nie było nikogo. Przecież akcja była też dla mieszkańców gminy Wolbrom. Gdzie władze?[/quote]
my mamy burka -golda ot co wstyd

Jan Kamyczek
Jan Kamyczek

Niektórzy potrafią się ulokować na niewygodnych krzesełkach w sposób cywilizowany – rząd pierwszy na zdjęciu trzecim. A niektórym sytuacja oficjalna myli się z nasiadówą w karczmie przy kuflu piwa i kiełbasie z rusztu – rząd z panem w kraciastej koszuli i tym obok w białej. Może by tak poczytać jakiś poradnik o savoir-vivre?

agent Tomek
agent Tomek

Gdzie władze Wolbromia? Tam gdzie władze Olkusza. Nawet nie zechciały zaszczycic aukcji swoją osobą… Czy Rzepka wszystko ma w … nosie ???

Wyborca Tuska.
Wyborca Tuska.

Mam kaca.Co robić?

Kaska
Kaska

Wygląda że z Wolbromia nie było nikogo. Przecież akcja była też dla mieszkańców gminy Wolbrom. Gdzie władze?

Młody
Młody

Duzo wrzasku a mało wełny, powiedział diabeł strzygąc kota.

wolodyjowski
wolodyjowski

Na zdjęciu Gądkowa, Osucha a gdzie Rzepka, Łysoń, Kwaśniewski? Już ich Przegląd nie lubi???