medale

W dniu 8 września w Krynicy – Zdroju na górze Jaworzyny odbyły się Górskie Mistrzostwa Świata Seniorów w stylu anglosaskim (zmienna konfiguracja terenu) na dystansie 13,5 km. W mistrzostwach tych po eliminacjach wystąpiło ponad 140 zawodników ze wszystkich kontynentów, a wśród nich reprezentanci Polski w składzie sześciu zawodników z medalistami mistrzostw Polski. W składzie reprezentacji znalazł się brązowy medalista, zawodnik IKS – u Olkusz Bartosz Karoń, który tym razem okazał się najlepszym zawodnikiem wśród Polaków. W efekcie zajął 49 miejsce, a w ubiegłym roku we Włoszech zajął 74 miejsce. Osiągniecie to należy za bardzo duży sukces biorąc pod uwagę, że prawie wszystkie reprezentacje miały dwutygodniowe zgrupowania w górach, a nasi zawodnicy (wśród nich Bartosz Karoń, który od początku swojej kariery od sześciu lat trenuje z Kazimierzem Chechelskim) mają bardzo skromną bazę treningową i brak sponsora sekcji lekkoatletycznej (jedynie skromną dotację z Urzędu Miasta i Gminy, niepozwalającą nawet na zorganizowanie obozu dla utalentowanej młodzieży).

W mistrzostwach świata zdecydowane zwycięstwo odnieśli biegacze z Ugandy przed Włochami, Turcją, USA, Francją, Portugalią, Anglią, Czechami, Słowenią, Kanadą, Irlandią, Rosją i Polską. W pokonanym polu zostały ekipy z Meksyku, Węgier, Białorusi, San Marino, Monako, Ukrainy, Belgii, Kolumbii, Austrii, Wenezueli, Albanii, Szwajcarii, Nowej Zelandii, Słowacji, Japonii, Malty, Australii, Izraela i Macedonii.

Bartosz Karoń oprócz biegów górskich jest wicemistrzem akademickim Polski na dystansie 9 km w biegu przełajowym w Łodzi. Zajął również 8 miejsce w Mistrzostwach polski Seniorów w Bydgoszczy w biegu przełajowym.