sieć

W ramach poprawy bezpieczeństwa energetycznego regionu TAURON Dystrybucja S.A. oraz firma EL TEL Networks Energetyka S.A. w najbliższym czasie przystąpią do prac budowlano-montażowch, związanych z przebudową linii napowietrznej WN 110kV na odcinku Stomil Wolbrom – Miechów. Wymiana mocno wyeksploatowanej sieci jest przygotowywana od kilku miesięcy, ponieważ przed wejściem w teren konieczne było z dokonanie wielu skomplikowanych uzgodnień z właścicielami terenu – najczęściej osobami prywatnymi.

Jak informują przedstawiciele spółki, TAURON Dystrybucja S.A. jako operator systemu dystrybucyjnego, na podstawie przepisów Prawa Energetycznego zobowiązana jest do prowadzenia ruchu sieciowego w sieci dystrybucyjnej w sposób efektywny, z zachowaniem wymaganej niezawodności dostarczenia energii elektrycznej. Kiedy okazało się, że stan techniczny wybudowanej w 1964 r. linii elektroenergetycznej 110 kV Stomil Wolbrom – Miechów jest bardzo zły i wymaga całościowej przebudowy, zapadła decyzja, że nie można już czekać z interwencją. Konieczny jest całkowity demontaż wyeksploatowanych urządzeń i wymiana ich na nowe. Zaplanowany do wymiany odcinek sieci ma 16,5 km, z czego 5,1 km przebiega przez teren gminy Wolbrom.   

Stan sieci w naszej okolicy znacznie pogorszył się podczas pamiętnej zimy w roku 2010, kiedy znaczna część sieci przesyłowej uległa zniszczeniu w wyniku obciążeń wywołanych niespotykanym natężeniem szadzi. Oblodzenie obciążyło sieć w tak znacznym stopniu, że doszło do połamania słupów i zerwania części przewodów. Mieszkańcy gminy Wolbrom, a zwłaszcza Kąpiel Wielkich, którzy nie mieli prądu prawie miesiąc, doświadczyli wtedy jak bardzo współczesny człowiek uzależniony jest od dostaw energii. Dokonane przeglądy sieci wykazały, że elementy, które wtedy nie uległy całkowitej destrukcji, również znacznie ucierpiały i z biegiem lat konieczna jest ich wymiana. Utrudnieniem w podjęciu działań w terenie jest każdorazowa konieczność uzyskania zgody właścicieli na wejście na ich nieruchomość. Na trasie planowanego remontu znajduje się wiele stosunkowo niewielkich działek, należących do różnych właścicieli. Znaczna część z tych osób do planowanych prac odnosiła się – delikatnie mówiąc – niechętnie. Stąd przygotowanie niezbędnej dokumentacji, w tym uzyskanie zgód właścicieli i podpisanie z nimi stosownych umów, przeciągało się znacznie w czasie, a ich ogłoszone właśnie zakończenie jest sporym sukcesem.
 
Jak przekonują fachowcy – przebudowa linii 110 kV Stomil Wolbrom – Miechów ma znaczenie strategiczne nie tylko w wymiarze lokalnym, ale jest ważna dla ciągłości dostaw energii w całym obszarze województwa małopolskiego. Tym bardziej, że region nie posiada alternatywnego źródła zasilania. – Obecnie przygotowujemy się do rozpoczęcia prac budowlano–montażowych na terenie gminy Gołcza,  natomiast na teren gminy Wolbrom spodziewamy się  wejść w czerwcu. Prace będą prowadzone w taki sposób, aby nie były uciążliwe dla użytkowników i nie spowodują braku dostaw energii elektrycznej do odbiorców – zapewnia Bogusław Nienajdało z firmy EL TEL Networks Energetyka S.A.  realizującej inwestycję.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze