Trwa batalia o ustalenie odpowiedzialnego za utrzymanie najruchliwszych dróg na terenie Olkusza. Obecny stan prawny umożliwia przerzucanie się odpowiedzialnością pomiędzy poszczególnymi organami samorządu terytorialnego, a żaden z nich nie chce wziąć na siebie kosztów związanych z remontem wiaduktu.

We wrześniu ubiegłego roku pisaliśmy na naszych łamach o podjęciu uchwały przez Radę Miejską w Olkuszu w sprawie przekazania ul. 29-listopada wraz z wiaduktem, ul. Kościuszki oraz ul. Rabsztyńskiej Zarządowi Dróg Wojewódzkich. Teraz drogi od ronda w Rabsztynie do skrzyżowania z DK94 oraz od Drogi Krajowej nr 94 do ronda na osiedlu Młodych po raz kolejny będą musiały zmienić swojego zarządcę.

Przypomnijmy, że zanim powstała obwodnica Olkusza, ulice te stanowiły część sieci dróg wojewódzkich. W momencie oddaniu do użytku obwodnicy, stały się one jednak własnością Miasta i Gminy Olkusz, na które odtąd spadł obowiązek ich utrzymywania i remontów. W wyniku nowelizacji ustawy o drogach publicznych pojawiła się możliwość przekazania ich innemu organowi samorządowemu. Dzięki podjętej uchwale stały się one ponownie drogami wojewódzkimi.

Przepisy umożliwiają jednak Sejmikowi Województwa Małopolskiego podjęcie uchwały o pozbawieniu otrzymanych w opiekę ulic kategorii dróg wojewódzkich. Wówczas zostają one drogami powiatowymi. Jak można było się spodziewać, władze Województwa Małopolskiego postanowiły więc skorzystać z tej możliwości.

Zarząd Powiatu Olkuskiego nie ma jednak zamiaru przejmować odpowiedzialności za utrzymanie i remonty nowych ulic, zwłaszcza, że wiadukt łączący ul. 29-listopada z ul. Kościuszki wymaga kosztownego remontu.

– Zwróciliśmy się do Urzędu Marszałkowskiego o dokładne wyjaśnienie podstawy prawnej tej uchwały tak, abyśmy nie mieli wątpliwości w sytuacji, kiedy my będziemy przekazywać tę drogę dalej, zgodnie z ustawą i orzecznictwem NSA. Swoje stanowisko w tej sprawie określiliśmy już rok temu i będziemy konsekwentni. W sytuacji, kiedy uchwała stanie się prawomocna i zarząd nad drogą obejmie powiat olkuski, jesteśmy gotowi zwołać nadzwyczajną sesję z procedowaniem uchwały o przekazanie zgodnie z ustawą tego odcinka drogi na rzecz gminy Olkusz – tłumaczył na ostatniej sesji Rady Powiatu starosta Paweł Piasny.

Najprawdopodobniej więc Rada Powiatu podejmie uchwałę o pozbawieniu wskazanego odcinka kategorii drogi powiatowej i tym samym będzie ona ponownie zaliczana do dróg gminnych. Wszystko w myśl zasady, że „wiele musi się zmienić, aby wszystko mogło zostać po staremu”.

Remonty i utrzymanie dróg stanowią podstawowe zadania samorządów każdego szczebla. Zadanie to jest kosztowne, a problemy z należytym utrzymaniem stanu lokalnych dróg władze samorządowe tłumaczą zawsze tak samo. Ilość dróg, które mają pod swoją opieką jest zbyt duża, a ilość pieniędzy, które mogą być przeznaczone na ten cel – zbyt mała.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? Kto powinie zajmować się omawianymi drogami? Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kierowca
kierowca
6 lat temu

A gdzie Pan poseł i sekundniki na skrzyżowaniu DK94 z K.K.Wielkiego ??? Za poprzednich rządów interpelował i twierdził że panująca władza kierując się chęcią zarabiania sporych pieniędzy na mandatach twierdzi że foto jest bezpieczniejsze od sekundników…… Teraz Panie pośle ma Pan wszelkie przesłanki aby to zmienić. Czekam z niecierpliwością na Pański ruch w tej sprawie (i na sekundniki)….

peak
peak
6 lat temu

A czy czasem priorytetem nie powinien być remont DK 94 na Odcinku Olkusz-Kraków, remont kluczowej dla tej części regionu drogi? Kto szedł do wyborów z hasłem „Praca nie obietnice”? Kto zapewniał w swoich materiałach wyborczych „rozbudujemy DK „94” poprzez dobudowanie pasów do wyprzedzania na odc. Olkusz-Kraków”? A jakie działania do tej pory zostały podjęte?

road user
road user
6 lat temu

a co z tym fatalnym odcinkiem drogi Rabsztyńskie od świateł do zjazdu do Carrefour. Ktoś o nim zapomniał? wygląda jak pralka !!!

valdez76
valdez76
6 lat temu

Te kwestie własności to ciekawa sprawa.Jak nie odśnieżę chodnika przed posesją w zimie to mandat bo chodnik niby mój.Jak w lecie na tym samym chodniku piję piwo to mandat bo chodnik publiczny.Więc jak to z tym jest? Tak jak lepiej dla władzy?

www
www
6 lat temu

[quote name=”Młody”]A dlaczego nikt nie zaangażuje w problem posła Jacka Osucha, przecież taki temat dla niego to teraz pestka, no ale jak on o niczym nie wie …[/quote]
[quote name=”Młody”]A dlaczego nikt nie zaangażuje w problem posła Jacka Osucha, przecież taki temat dla niego to teraz pestka, no ale jak on o niczym nie wie …[/quote]
Pewnie rysuje palcem na mapie drogę do Krakowa, że w 2050 roku oni ją wybudują. 😆 Tu gdzie się nie zmieści 2 pasy ruchu w jedną stronę, to tunel pod Ojcowskim Parkiem zrobią. xD Już obiecywał zamontowanie liczników czasu jak dojdzie do władzy, a tu minister powiedział: nie będzie liczników czasu na skrzyżowaniach 😀 nie martwcie się tym co mówia, bo u nich jest cały czas Prima Aprilis 😀

Młody
Młody
6 lat temu

A dlaczego nikt nie zaangażuje w problem posła Jacka Osucha, przecież taki temat dla niego to teraz pestka, no ale jak on o niczym nie wie …