paragraf-blacha

W okresie od 14 stycznia do 24 lutego br., na terenie powiatu olkuskiego, Policja prowadzić będzie akcję pn. „Bezpieczne Ferie 2013”. Działania te szczególnie nasilone zostaną w województwie małopolskim w czasie trwania ferii, czyli w dniach 14-27.01.2013 r. Głównym celem prowadzonej akcji jest poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, zarówno tych odpoczywających, jak i przejeżdżających przez teren powiatu olkuskiego. Zadania te realizowane będą poprzez wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierujących pojazdami, kontrole stanu technicznego oraz wyposażenia pojazdów (szczególnie autobusów) przewożących dzieci, kontrolowanie sposobu przewożenia dzieci, w szkołach i innych miejscach zbiorowego wypoczynku dzieci policjanci przeprowadzą spotkania oraz pogadanki na temat bezpieczeństwa zimą. Policjanci kontrolować będą również rejony tzw. „dzikich lodowisk”.

 

Aby mieć pewność, że Twoje dziecko bezpiecznie dojedzie do celu, zgłoś do kontroli autokar, którym dzieci będą jechać na zimowisko. Policjanci sprawdzą stan techniczny pojazdu, wymaganą dokumentację oraz trzeźwość kierowcy. Ze względów organizacyjnych prośbę o kontrolę należy zgłaszać z odpowiednim wyprzedzeniem. Pamiętajmy również o tym, że to my dorośli musimy zadbać o to, aby nasze dzieci były w pełni bezpieczne. Państwo, jako rodzice i opiekunowie, jesteście najważniejszymi nauczycielami dziecka.

PAMIĘTAJCIE:

1.Przypominaj dzieciom o tym, że nie wolno zjeżdżać z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg czy rzek. Ryzyko wpadnięcia pod pojazd czy do wody jest naprawdę duże.

2.Wytłumacz dziecku, że musi zachować ostrożność podczas jazdy na sankach.

3.Koniecznie wytłumacz dziecku, jakim niebezpieczeństwem grozi zabawa na ulicy i w jej pobliżu. Ulica pokryta śniegiem lub oblodzona często jest atrakcyjnym miejscem do zabawy dla dzieci. Kierowcy mają ograniczoną widoczność w często zaparowanym samochodzie i łatwo może dojść do nieszczęścia.

4.Bardzo ryzykowne są zabawy, które niestety często organizują lekkomyślni dorośli, polegające na doczepianiu sanek do samochodu czy też quada. Sankami może zarzucić i dziecko może wpaść pod koła pojazdu.

5.Porozmawiaj z dzieckiem o tym, gdzie będzie się bawiło w czasie ferii. Zadbaj o to, by unikało miejsc w pobliżu dróg, bo bawiąc się w takim miejscu, może nie zauważyć nadjeżdżającego samochodu i bez zastanowienia wbiec na jezdnię.

6.Wytłumacz dziecku, że nie wolno rzucać śnieżkami w przejeżdżające samochody. Gdy nagle coś uderzy w szybę czy maskę, kierowca będzie zaskoczony i może stracić panowanie nad pojazdem.

7.Jeśli dziecko spędza ferie na świetlicy czy w domu kultury, wybierz najbezpieczniejszą dla niego drogę do placówki. Odprowadź pociechę na zajęcia, by pokazać mu, którędy ma iść i jak nie narażać się na niebezpieczeństwo. Przypomnij o podstawowych zasadach drogowych, obowiązujących podczas przechodzenia przez jezdnię czy poruszania się wzdłuż ruchliwej drogi.

8.Zadbaj o to, by dziecko nosiło elementy odblaskowe, mogą to być kolorowe wszywki w ubraniu.

mł. asp. Marcin Dzięcioł

Oficer Prasowy KPP w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mk
mk
9 lat temu

cytat z art.”…Zadania te realizowane będą poprzez wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierujących pojazdami, kontrole stanu technicznego oraz wyposażenia pojazdów”
W szczególności rowerów. 😆 A zwłaszcza tych które przekroczyły dopuszczalną prędkość. Radzę zaopatrzyć „bochaterskich” chłopców w dużą ilość kajdanków i uniformy z obcisłymi rękawami.