Do tragicznego wypadku doszło w piątek tuż po 5 rano na przejściu dla pieszych na Alei Tysiąclecia w Olkuszu, naprzeciw OPS-u. 62-letnia mieszkanka Olkusza została potrącona przez osobowego busa – mercedesa sprintera. Szczęśliwie nie było w nim pasażerów. Kierowca, 40-letni mieszkaniec Kosmolowa, był trzeźwy i nie wiadomo jeszcze, z czyjej winy doszło do tego wypadku. Na miejscu był prokurator i biegły sądowy, którzy ustalają przyczyny tego zdarzenia. Piesza w wyniku potrącenia poniosła śmierć na miejscu.

Jest to pierwsze śmiertelne potrącenie w powiecie olkuskim w tym roku, ale trzecie potrącenie pieszego na pasach w ciągu ostatnich kilkunastu dni. Pod koniec lipca na drodze krajowej nr 94 w Olkuszu mieszkanka Kwaśniowa Dolnego, kierująca samochodem marki ford focus, potrąciła młodą kobietę, która nagle wtargnęła na przejście dla pieszych na wysokości ulicy Cegielnianej. Potrącona 18-letnia mieszkanka Bydlina z ogólnymi potłuczeniami trafiła do olkuskiego szpitala. Tydzień później mieszkaniec Dąbrowy Górniczej, kierujący również fordem focusem, potrącił na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu kr. K. Wielkiego i Bylicy 55-letniego olkuszanina. Mężczyzna został przewieziony do szpitala ze złamanym żebrem i zwichniętym palcami u ręki. Uczestnicy tego zdarzenia też byli trzeźwi.

Potrącenia na pasach nie należą do rzadkości, ale winni nie zawsze są kierowcy samochodów. Piesi często traktują pasy jak przedłużenie chodnika i nawet nie przystaną na chwilę, żeby upewnić się, czy mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. Jest to prawdziwa zmora przede wszystkim w centrum Olkusza. Drugą przyczyną wypadków na pasach jest nadmierna prędkość samochodów, których kierujący nie ściągają nogi z gazu, mając świadomość, że zbilżają się do przejścia dla pieszych. Kolejnym problemem jest niedostateczna infrastruktura i oznakowanie przejść dla pieszych w newralgicznych miejscach, jak choćby wspomniane przejście przez drogę krajową nr 94, ze Szkolnej na Cegielnianą. 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
edek
edek
10 lat temu

W olkuszu jest tyle przejść ile pieszych nie ma drugiego takiego miasta a i tak są dwa przejścia w odległości 50m a pieszy zapiernicza pomiędzy nimi.

kierowco-pieszy
kierowco-pieszy
10 lat temu

Kierowco!!!! 1. Telefon jest do rozmawiania podczas postoju a nie jazdy (w jednej ręce telefon w drugiej lewarek/kierownica). 2. Przestrzegaj ograniczenia prędkości. 3. Włącz ograniczenie zaufania. 4. Myślenie nie boli. 5. Panowie Policjanci więcej mobilności. Pytanie – dlaczego kierowca z obcą rejestracja (zagraniczną ); spotkałem także i polskich kierowców zatrzymuje się przed przejściem dla pieszych?

hjk
hjk
10 lat temu

to że ten kierowca kiedyś spowodował wypadek po pijanemu (ciekawe czemu wozi ludzi skoro trzeba mieć zaświadczenie o niekaralności) nie znaczy że teraz był pijany

Donald
Donald
10 lat temu

Czy to była wina kierowcy czy pieszej określą wyniki postępowania i ewentualni świadkowie. Nie ma się co licytować. Faktem jest, że i kierowcy i piesi są nierozważni i obie grupy uważają się za najważniejszych uczestników ruchu drogowego. Już sam fakt, że na tak krótkim odcinku drogi znajdują się 3 przejścia dla pieszych, w tym jedno ze światłami powinien uświadomić miejscowym kierowcom, że muszą jechać z przepisową prędkością i nie ufać pieszym. Tymczasem widać, że jadąc od strony szpitala miną sygnalizacje świetlną dają po gazie, tak samo jadąc od strony Osieckiej, jak miną to skrzyżowanie dają po gazie by zdążyć przed czerwonym na skrzyżowaniu z Dworską i Biema, by dalej jechać w stronę szpitala. I piesi i kierowcy są siebie warci. Kierowcom się spieszy, a piesi maja przekonanie, że jak wejdą na pasy to samochód zatrzyma się w miejscu. Jedni nie przestrzegają przepisów, a drudzy w ogóle ich nie znają. Potem są takie tragedie. Ale pisać można, tylko czy coś to zmieni?

sprawiedliwy
sprawiedliwy
10 lat temu

że kierowca trzeźwy to podano, a ta kobieta ? Sam jestem kierowcą i czasami mam wrazenie że piesi to albo wskazujacy,albo chory inaczej albo szukajacy odszkodowania

Donald
Donald
10 lat temu

[quote name=”12345″]Ona nie szła od strony opieki tylko od strony postoju taxi[/quote]
Nie wiem, bo nie widziałem. Mówili, że szła po zakupy z bloku OPS. Tuż po piątej szła do bloku OPS, a nie odwrotnie? Możliwe, nie wiem od której mały ryneczek i sklepy są czynne.

12345
12345
10 lat temu

Ona nie szła od strony opieki tylko od strony postoju taxi

Donald
Donald
10 lat temu

Przejście w tym miejscu jest pomyłką. Gdzie ono ma prowadzić? Na postój Taxi? Kiedyś było przejście za przystankiem MPK prowadzące do pawilonu handlowego i od pawilonu do przystanku i fabryki. I ono zdawało egzamin. Wystarczyło go nie likwidować, a nie tworzyć nowego na którym zginęła ta pani. Kierowca rzeczywiście musiał jechać z dużą szybkością, gdyż jeśli na pani szła od strony bloku pomocy społecznej i została potrącona przez busa jadącego przecież od strony szpitala, to w chwili potrącenia znajdowała się na pasach po przejściu przynajmniej 2/3 drogi, a samochód rzeczywiście zatrzymał się dopiero na wysokości apteki w pawilonie handlowym. Piesza nie mogła więc nagle wtargnąć na pasy. Pieszym doradzam, że nawet jak samochód jest daleko a jedzie z dużą szybkością, lepiej jest poczekać i nie liczyć , że samochód wyhamuje. Na drogach jest wielu kierowców wariatów, a to że pieszy miał pierwszeństwo nic nie znaczy, kiedy on już nie żyje. A jeśli już to przejście ma być to na światach.

Młody
Młody
10 lat temu

Często tak mam w Olkuszu że gdy zbliżam się do przejścia to dziwnie szybko wpada na nie starsza potężna „dama”. Nie poczeka 2 sekundy widząc że za mną nikt nie jedzie. Po ostrym wyhamowaniu widzę że ona odwraca się do mnie tyłkiem i powolutku przechodzi przez drogę a we mnie się gotuje …

Kominek
Kominek
10 lat temu

[quote name=”mk123″](moderacja) Olkusza napisał że kierowca był pod wpływem zdecydujcie się na jednolitą wersję a nie piszcie byle pisać.[/quote]
mk 123 przeczytałem ten PULS OLKUSZA ( swoją droga pierwszy raz odwiedzilem ten portal , bardzo ciekawy dzięki) i ta wiadomość ale tam stoi jasno ze kierowca nie był pod wpływem.

mk123
mk123
10 lat temu

Puls Olkusza napisał że kierowca był pod wpływem zdecydujcie się na jednolitą wersję a nie piszcie byle pisać.

gośćM
gośćM
10 lat temu

[quote name=”Anonim”]Jak to z czyjej przyczyny !! GDYBY JECHAŁ 40 na godzine jak jest w przepisach to napewno nie doszło by az do takiej tragedii a on jechał koło 100 i dopiero wychamował kolo apteki !!! Tyle juz zdarzen tam bylo i zadnego znaku ostrzegawczego „czarny punkt” nic ,!!! pełno osob za biórkach siedzi w urzedzie a nic z tym nie robia…[/quote]
Najpierw naucz się zasad ortografii, dopiero zabieraj się za komentowanie.
wychamował-hahahahaha
biórkach-hahahaha a jeśli już, to za biurkami
śmiechu warte

Anonim
Anonim
10 lat temu

Jak to z czyjej przyczyny !! GDYBY JECHAŁ 40 na godzine jak jest w przepisach to napewno nie doszło by az do takiej tragedii a on jechał koło 100 i dopiero wychamował kolo apteki !!! Tyle juz zdarzen tam bylo i zadnego znaku ostrzegawczego „czarny punkt” nic ,!!! pełno osob za biórkach siedzi w urzedzie a nic z tym nie robia…

COLA
COLA
10 lat temu

PIESI ZWALNIAJCIE PRZY PASACH!!!! BIALE PASKI NIE SA GWARANCJA BEZPIECZENSTWA!!!!! WLACZCIE ROZUM!!!!
KIEROWCY ZWALNIAJCIE PRZY PASACH!!!!