nowy szpital mammograw

Od stycznia przyszłego roku na terenie Nowego Szpitala w Olkuszu będzie realizowany program profilaktyki raka piersi finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Bezpłatne badania będą wykonywane w pracowni mammograficznej, która funkcjonuje na terenie szpitala od sześciu miesięcy. Od 11 czerwca w Nowym Szpitalu w Olkuszu czynna jest pracownia mammograficzna. Znajduje się ona w pomieszczeniu na parterze w głównym budynku placówki. W wyremontowanym i przystosowanym do potrzeb pracowni lokalu stanęło nowoczesne urządzenie, z którego mogą korzystać mieszkanki okolicznych miejscowości. 

Do tej pory pracownia wykonywała badania na podstawie skierowania z działających przy szpitalu poradni specjalistycznych: ginekologicznej, onkologicznej oraz poradni chorób piersi. Już niedługo będzie można korzystać z mammografii bez konieczności wcześniejszej wizyty u specjalisty. Wszystko dzięki programowi profilaktyki raka piersi, do którego przystąpiła olkuska lecznica.

– Program jest skierowany do pań w wieku od 50 do 69 lat, które nie leczyły się z powodu raka piersi oraz nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 2 lat. Ponadto program obejmuje panie, które otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku poprzedzającym pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki) lub mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub BRCA 2 – wyjaśnia Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy Nowy Szpital Holding S.A.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Ryzyko zachorowania na tę chorobę wzrasta po 50 roku życia. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wyniki leczenia jest w tym przypadku wykrycie guza w jak najwcześniejszym stadium jego rozwoju. Metodą w znacznym stopniu umożliwiającą rozpoznanie zmian patologicznych w utkaniu piersi stanowi właśnie mammografia, która jest nieinwazyjną i bezpieczną metodą wykorzystującą promienie rentgenowskie. Jak podkreślają przedstawiciele szpitala, będzie ona wykonywana bezpłatnie i bez skierowania.

– Jedyną przewidywaną formalnością będzie wypełnienie przez pacjentkę ankiety. Rejestracja w pracowni dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 13:00 w budynku szpitala lub pod numerem telefonu: 41 240 12 75. Panie, które korzystały wcześniej z badań w ramach programu profilaktycznego, muszą pamiętać, że powinno minąć dokładnie 2 lata od poprzedniej mammografii. Zgłaszając się do pracowni należy również dostarczyć wynik ostatniego badania dla porównania – tłumaczy Marta Pióro.

Kobiety, które wykonają badanie w ramach programu w przypadku braku negatywnych zmian otrzymają swój wynik pocztą z zaleceniem ponownego zgłoszenia się na badanie po 24 miesiącach. W przypadku stwierdzenia współistniejących czynników ryzyka określonych w programie dotrze do nich wynik z zaleceniem zgłoszenia się na kolejne badanie po 12 miesiącach. Jeśli zaś mammografia wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, pacjentka zostanie poinformowana o konieczności dalszej diagnostyki, która obejmuje: poradę lekarską, mammografię uzupełniającą, USG piersi i – w zależności od zmian – wykonanie biopsji. Po tych badaniach, jeśli zajdzie taka potrzeba, pacjentka będzie kierowana na odpowiednie leczenie.

– Panie, które nie kwalifikują się do objęcia programem profilaktycznym mogą również wykonać bezpłatne badanie piersi (mammografię lub USG) na podstawie skierowania, wydanego przez lekarza specjalistę takiego jak ginekolog czy onkolog. W szpitalu w Olkuszu dostępne są również: poradnia onkologiczna, ginekologiczna oraz poradnia profilaktyki chorób piersi – dodaje Marta Pióro.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze