Pół tysiąca uczniów z olkuskich szkół zamanifestowało swój sprzeciw dla pijanych kierowców. Uczniowie z SP 4, SP 5 oraz wszystkich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych spotkali się na rynku, gdzie została odczytana okolicznościowa deklaracja. Młodzi wykrzykiwali przygotowane na tę okazję hasła i spotkali się z burmistrzem miasta Dariuszem Rzepką, który wsparł tę inicjatywę. Przygotowane transparenty z napisem „Pijanym kierowcom – NIE”, koszulki z logo akcji „No promil – no problem”, gwizdki i baloniki sprawiły, że nie sposób było młodych nie zauważyć. Akcja skierowana była przede wszystkim do kierowców, ale również do tych, którzy kierowcami wkrótce zostaną.

Po raz kolejny olkuska młodzież przyłączyła się do organizowanej w całej Małopolsce kampanii „Trzeźwa Małopolska”. Młodzi olkuszanie wyruszyli z rynku i przeszli na skrzyżowanie ulic Rabsztyńskiej i Kościuszki z drogą krajową nr 94, rozdając przechodniom przygotowane na tę okazję ulotki. Tłumnie  manifestowali swoją niezgodę na jazdę „po kieliszku” przechodząc przez pasy na zielonym świetle oraz ustawiając wzdłuż trasy okolicznościowe transparenty. Przypominali, że pijany kierowca to zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Termin akcji też nie jest przypadkowy, bo poprzedza Wszystkich Świętych, kiedy ruch na drogach jest wzmożony, a spotkanie w rodzinnym gronie często stwarza okazję do napicia się alkoholu. Zagrożeniem są ci kierowcy, którzy po spożyciu wsiadają za kółko, jak również ci „wczorajsi”. Apel skierowany jest nie tylko do nich, ale również do członków rodzin, którzy często nie reagują na zamiar prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości.

– Młodzież bardzo aktywnie włączyła się w tę kampanię, przygotowując wcześniej transparenty i hasła. Ich udział w takich akcjach jest nieoceniony, bo po pierwsze zwracają uwagę na problem kierowcom, a po drugie – jako przyszli kierowcy – sami myślą nad problemem, który, jak pokazują statystyki, ciągle jest w naszym społeczeństwie bardzo duży – mówi Bogusława Lasota, Pełnomocnik Burmistrza do spraw Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom, która koordynuje akcję „No promil – no problem” w Olkuszu.

Happening wsparli Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Straż Miejska, olkuskie szkoły oraz grupa wolontariuszek z IV LO w Olkuszu.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:43449}{joomplu:43448}{joomplu:43443}{joomplu:43446}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pavv
pavv
9 lat temu

Strach jeździć po Olkuszewie jak piwa człowiek nie wypije. Szczególnie w święto dyszla.