dzien walki z rakiem2

Badania mammograficzne, nauka samobadania piersi, zumba i przejazd zabytkowych samochodów – tak wyglądały obchody Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi w Bolesławiu i Bukownie. Inicjatorem akcji było Stowarzyszenie „Zielone Światło”.

Mieszkanki Bolesławia spotkały się w parku przy dworku. Po występach młodych wokalistek z miejscowego Centrum Kultury wszyscy chętni mogli zatańczyć zumbę z instruktorem tańca z Agencji Eventowej „La Cultura”. Na panie zainteresowane nauką samobadania piersi czekała Joanna Dyba z małopolskiego oddziału PCK w Krakowie. – Dzisiejsza inicjatywa ma przypomnieć o tym, jak poważnym niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia kobiet jest rak piersi i jak ważna jest profilaktyka. Według szacunków lekarzy codziennie raka piersi wykrywa się u 12 kobiet. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Dla leczenia tego nowotworu kluczowe znaczenie ma jego wczesne wykrywanie. Jest ono możliwe dzięki samobadaniu piersi, które powinny wykonywać kobietydzien walki z rakiem1 już po ukończeniu 20 roku życia. Ogromnie istotne jest też badanie mammograficzne. Pamiętajmy, że w Polsce notuje się prawie 10 tys. zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na raka piersi choruje 30 kobiet na 100 tys. Umieralność rośnie w tempie 1,6 procenta rocznie. Tylko w 20 proc. przypadków chorobę wykrywa się we wczesnym stadium zaawansowania, kiedy szanse na wyleczenie są bardzo duże. Mamy nadzieję, że ta akcja zwiększy świadomość kobiet  – to fragment apelu wygłoszonego przez przedstawicielki Stowarzyszenia „Zielone Światło”.

W Bukownie zorganizowano Festyn Zdrowotny „MAMMOGRAFIA…warto o niej pamiętać!”. Na placu przy Urzędzie Miejskim panie – podobnie jak w Bolesławiu – uczyły się samobadania piersi na fantomie, a na wszystkie pytania odpowiadała Joanna Dyba. Mieszkanki mogły także wykonać badania mammograficzne oferowane przez krakowskie Centrum Medyczne „Maszachaba” w mobilnej pracowni. Podczas festynu nie zabrakło artystycznych atrakcji takich jak „zumba na świeżym powietrzu” czy taneczny występ przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola w Bukownie. W obydwu gminach uczestnicy prozdrowotnych eventów obejrzeli przejazd kolumny zabytkowych pojazdów.

Organizatorami obchodów byli: Stowarzyszenie „Zielone Światło”, Burmistrz Miasta Bukowno, Wójt Gminy Bolesław, Miejski Ośrodek Kultury w Bukownie oraz Centrum Kultury w Bolesławiu. – Za bardzo osobisty wkład i zaangażowanie dziękujemy dyrektor Centrum Kultury Barbarze Rzońcy oraz sekretarzowi miasta Bukowno Marcinowi Cockiewiczowi. Wyrazy naszej wdzięczności kierujemy pod adresem Nowego Szpitala w Olkuszu, który ufundował ulotki rozdawane przez wolontariuszy. Dziękujemy też Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie, Stowarzyszeniu Europejska Asocjacja Automobilerów, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej oraz dr Ewie Burakowskiej. Z całego serca dziękujemy każdemu z obecnych. Wasza obecność wskazuje na to, że nam wszystkim  zależy na tym, co najcenniejsze – na życiu – mówiły członkinie „Zielonego Światła”. Patronat medialny nad imprezą sprawował „Przegląd Olkuski”. 

Relacja filmowa:

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze