Wystawa „Inwazja 1968”zawiera materiał fotograficzny pokazujący przebieg interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, rozpoczętej 21 sierpnia 1968 r., ze szczególnym uwzględnieniem postaw solidarności społeczeństwa polskiego wobec wydarzeń lata 1968 r.
W 1968 roku losy Polaków, Czechów i Słowaków splotły się w szczególny sposób. Podczas protestów w marcu 1968 r. ogromne nadzieje wiązano w Polsce z reformami praskiej wiosny (popularne hasło głosiło: „Cała Polska czeka na swojego Dubczeka”), z drugiej strony w Czechosłowacji odnotowano liczne przejawy solidarności z represjonowanymi studentami i naukowcami. Udział Wojska Polskiego w interwencji w Czechosłowacji przyjęto z oburzeniem, jako pogwałcenie polskiej tradycji walki „o wolność waszą i naszą”. Inwazji towarzyszyły liczne protesty Polaków, które stanowiły fundament przyszłej współpracy polskiej i czechosłowackiej opozycji.

Wystawa „Inwazja 1968”, została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Krakowie.
Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki (ul. F. Nullo 29b) do końca czerwca.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze