kluczyki

W połowie przyszłego roku powinna rozpocząć się budowa bloku Olkuskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Budynek stanie przy skrzyżowaniu ul. Dworskiej i ul. Kolejowej. Nie wiadomo jeszcze, jakie koszty poniosą potencjalni lokatorzy. Lista chętnych na te mieszkania jest długa.

Nowy blok stanie na działce przekazanej pod budowę przez gminę Olkusz.  – Mamy już wyłonionego wykonawcę dokumentacji projektowej. Według wstępnej koncepcji w budynku będzie 36 mieszkań o powierzchni od 45 do 62 mkw. Większość to mieszkania dwupokojowe, do tego kilka trzypokojowych. W planach są również garaże w przyziemiu budynku oraz miejsca postojowe – opowiada wiceprezes OTBS Krzysztof Soborski.

Lista chętnych na mieszkanie w TBS – ie jest długa – widnieje na niej około 200 nazwisk. – Od zakończenia inwestycji przy ul. Osieckiej nie przyjmujemy już wniosków, ponieważ zmieniły się zasady finansowania naszych mieszkań. Kilka lat temu zlikwidowano Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, z którego pochodziły środki na nasze inwestycje. Kolejne wnioski będziemy mogli przyjąć, gdy opracujemy nową strukturę finansowania mieszkań – dodaje Krzysztof Soborski.

Likwidacja Krajowego Funduszu Mieszkaniowego zmusza TBS – y do zaciągania kredytów w komercyjnych bankach. W Olkuszu po zakończeniu prac projektowych i uzyskaniu pozwolenia na budowę TBS ogłosi przetarg na wybór banku, który udzieli kredytu na zbudowanie bloku. Dopiero wówczas będzie można ogłosić kolejny przetarg na wykonawcę inwestycji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa rozpocznie się w połowie przyszłego roku, a zakończy w ostatnim kwartale 2015 roku.

Dla wielu osób TBS był jedyną szansą na nowe lokum. Wpłata 30 procent wartości mieszkania i spłacanie pozostałej kwoty w czynszu nie stanowiły takiego finansowego obciążenia, jak zakup mieszkania na rynku pierwotnym czy wtórnym. Przy wyprowadzce partycypacja po zwaloryzowaniu o wskaźnik wartości odtworzeniowej mieszkania była zwracana. Jakie zasady będą obowiązywać teraz? – Nie znamy wysokości partycypacji wpłacanej przez mieszkańców, bo nie jesteśmy w stanie określić, ile wyniesie koszt budowy. To się okaże, gdy gotowy będzie projekt i kosztorysy. Na pewno chcemy, by nasza propozycja stała się atrakcyjna dla najemców – podkreśla Krzysztof Soborski.

Olkuski TBS ma na swoim koncie już sześć budynków. W 237 mieszkaniach zamieszkuje obecnie 554 lokatorów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Młody
Młody
10 lat temu

Koszty muszą być oszczędnościowe aby na pensje prezesów TBS-u starczyło – PULS OLKUSZA podaje że jest to kwota 276 tysięcy złotych za 2012 rok i rośnie w zastraszającym dla portfeli mieszkańców tempie …

PYTAJĄCA
PYTAJĄCA
10 lat temu

Nie stawiajcie bloków przy drogach śmierdzących oddechem spalin. Zagazujecie ludzi. Dlaczego nie dacie szansy dzieciom na wolność ?

pavv
pavv
10 lat temu

[quote name=”PYTAJĄCA”]Co to za działka na skryzżowaniu Dworskiej i kolejowej czy nie jest to aby cd tego bloku na skrzyżowaniu przy Aldim? Toz to zupełnie nieciekawe miejsce mieszkać na skrzyżowaniu 4 ulic. [/quote]

No już jeden deweloper postawił tam blok parę lat temu i do dzisiaj nie może swoich trakcyjnych mieszkań sprzedać.

gugiel
gugiel
10 lat temu

Oby wiecej TBS-ów bo styrane wysokimi kredytami spoleczeństwo już nie chce się zadłużać. Kalkulacja zrobiona przez portal http://tbs24.pl dowiodła że najbardziej się oplacają właśnie TBSy.

kumaty
kumaty
10 lat temu

Niech się mury pną do góry,
Kiedy dłonie chętne są,
Budujemy betonowy, nowy dom
bum tara bum tara bum
😆 😆 😆 😉

nikon
nikon
10 lat temu

Żeby przemyśleć to trzeba w głowie mieć odpowiednią substancje, której wypowiadającemu zdecydowanie brakuje.Kompetencje tego pana stawiają pod znakiem zapytania realizacje tego obiektu.

PYTAJĄCA
PYTAJĄCA
10 lat temu

Co to za działka na skryzżowaniu Dworskiej i kolejowej czy nie jest to aby cd tego bloku na skrzyżowaniu przy Aldim? Toz to zupełnie nieciekawe miejsce mieszkać na skrzyżowaniu 4 ulic. Kto ma taki rozum żeby stawiac bloki na skrzyżowaniach? Gdzie te dzieciaki spędzą dzieciństwo? Na przejściach dla pieszych czy w dyskotekowej zmianie świateł na skrzyżowaniach? Mało to miejsca na Mlodych i pól rozmaitych? Przemyślcie tą działkę.