pieniądze

W tym roku Bolesław przeznaczy na inwestycje prawie 3 mln 846 tys. złotych. Na co stawia gmina i okoliczne sołectwa?

Najdroższą pozycję w majątkowych wydatkach stanowi budowa kanalizacji sanitarnej w Krzykawie i w Krzykawce (1 mln 533 tys. złotych). 100 tys. złotych stanowią wydatki związane z siecią kanalizacyjną: budową jej odcinków do granic nieruchomości (40 tys. złotych) i dotacjami na wykonanie przyłączy (60 tys. złotych). Mieszkańcy mogą liczyć też na dofinansowanie kosztów ekologicznej wymiany źródeł ciepła, na co w budżecie widnieje kwota 20 tys. złotych.

301 tys. złotych przeznaczono na zagospodarowanie parku przy Dworku w Bolesławiu, a 60 tys. złotych na remont pokrycia dachowego Dworku w Krzykawce. W budżecie umieszczono również dwie inwestycje dotyczące oczyszczalni w Laskach: zakup i montaż kontenera na zaplecze biurowo-socjalne (180 tys. złotych) oraz zakup i montaż kraty z przenośnikiem ślimakowym i urządzeń napowietrzających (135 tys. złotych).

Jakie drogowe inwestycje na ten rok zaplanowała gmina? 300 tys. złotych ma kosztować przebudowa ul. Pniaki i ul. Laskowskiej w Małobądzu, a 240 tys. złotych wykonanie łącznika ul. Wyzwolenia do ul. Ponikowskiej w Bolesławiu. 200 tys. złotych to finansowe wsparcie dla powiatu na modernizację ul. Laskowskiej w Bolesławiu i ul. Bolesławskiej w Kolonii do „krajówki”. W planach jest także opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę odcinka ul. Cichej w Kolonii (30 tys. złotych) i dobudowę oświetlenia na tej ulicy (14 tys. złotych). Na zakup gruntów pod drogi publiczne  zaplanowano 50 tys. złotych. Na budowę zatok autobusowych przy „krajówce” w Bolesławiu gmina przeznaczy 120 tys. złotych,a na opracowanie dokumentacji projektowej zatoki przy skrzyżowaniu DK 94 w Kolonii 30 tys. złotych.

W budżecie zapisano 200 tys. złotych na termomodernizację budynku urzędu gminy oraz 25 tys. złotych na wymianę pieca gazowego. Z kolei 50 tys. złotych kosztować będzie adaptacja pomieszczeń na cele klubu przedszkolaka przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Laskach.
Gmina zaplanowała trzy sportowe inwestycje: II etap budowy trybun przy Orliku w Bolesławiu (80 tys. złotych), wykonanie piłkochwytu przy boisku w Laskach (45 tys. złotych) oraz opracowanie projektu renowacji płyty boisku przy SP w Bolesławiu (15 tys. złotych).

W inwestycyjnych wydatkach znajdziemy jeszcze dwie dotacje po 10 tys. złotych na dofinansowanie zakupów inwestycyjnych dla Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu i projekt wykonania przyłącza kanalizacyjnego dla budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Podlipiu

Jak podzielono fundusze sołeckie?
W sołectwie Bolesław 12 tys. złotych przeznaczono na przedszkole: 7 tys. złotych na wyposażenie placu zabaw, a 5 tys. złotych na zakup rozsuwanych drzwi. Zarezerwowano także środki na sprzęt i umundurowanie dla Ochotniczej Straży Pożarnej (9 tys. złotych) oraz remont elewacji zewnętrznej budynku OSP, wymianę drzwi wejściowych i garażowych (6 tys. złotych). Pozostałe zadania na ten rok to: zakup krzewów na teren sołectwa (3 tys. złotych), zabudowa ławek w Bolesławiu (2 tys. 450 złotych), organizacja dwóch imprez: Dnia Dziecka i choinki dla dzieci (3 tys. 695 złotych) oraz zabudowa ławki i kosza obok budynku Gminnej Biblioteki Publicznej (800 złotych).

8 tys. 634 złote z funduszu sołeckiego Hutek zostanie przeznaczone na zagospodarowanie placu rekreacyjnego przy miejscowym boisku. Po 1 tys. złotych zaplanowano na zakup: mundurów strażackich, wyposażenia dla filii Centrum Kultury w Hutkach oraz urządzenia multimedialnego. Remont elewacji domu wiejskiego wyniesie1 tys. 500 złotych, a -renowacja altanki i mebli biesiadnych 500 złotych. Organizacja imprez integracyjnych i zabaw dla dzieci to wydatek rzędu 850 złotych, a biegu przełajowego i turnieju piłki siatkowej 700 złotych.

Sołectwo Krążek najwięcej przeznaczyło na zakup wyposażenia dla OSP (7 tys. 837 złotych). Z funduszu soleckiego zostaną zakupione środki dydaktyczne do szkoły podstawowej (1 tys. złotych, wyposażenie zaplecza gastronomicznego przedszkola (1 tys. złotych) i sprzęt dydaktyczny do gimnazjum (1 tys. złotych). 1 tys. 250 złotych zapisano na zorganizowanie pikniku rodzinnego i Mikołaja, a 400 złotych na zakup narybku ryb rodzimych.

W Krzu 8 tys. złotych zaplanowano na zakup ogrodzenia i uporządkowanie działki, a 5 tys. złotych na wymianę okien, pomalowanie ścian, elektrykę i roboty remontowe w Domu Wiejskim w Małobądzu. 2 tys. złotych zostanie wydane na szafki do szatni , projektory i laptopy dla uczniów Zespołu Przedszkolno – Szkolno – Gimnazjalnego w Podlipiu. Na organizację imprez dla dzieci zapisano 1 tys. 680 złotych, a na utrzymanie boisk 203 złote.

18 tys. 500 złotych przeznacza Krzykawa na remont sali w budynku miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, a 1 tys. 544 złote na doposażenie tamtejszej świetlicy. Po 1 tys. złotych kosztować będą pomoce dydaktyczne dla przedszkola oraz doposażenie pracowni multimedialnej w Zespole Szkół. Piknik integracyjny dla dzieci i Mikołajki to wydatek rzędu 2 tys. 504 złotych, a zakup paszy na dokarmianie zwierzyny 500 złotych.

Krzykawka w tym roku wyda 24 tys. 600 złotych na prace remontowe, konserwacyjne i naprawcze w Staropolskim Dworku i jego otoczeniu. 3 tys. 500 złotych zapisano na zakup sprzętu AGD na potrzeby lokalnej społeczności, po 1 tys. 500 złotych na tablicę interaktywną dla Zespołu Szkół w Krzykawie oraz pomoce dydaktyczne dla przedszkola, 1 tys. złotych na konserwację mebli biesiadnych i utrzymanie placu zabaw oraz 500 złotych na dokarmianie zwierzyny. 3 tys. 569 złotych przeznaczono na organizację festynu rodzinnego, spotkania integracyjnego oraz Mikołajek.

Największą inwestycją finansowaną z funduszu Lasek jest budowa placu zabaw dla dzieci przy boisku (23 tys. 488 złotych). W tegorocznych wydatkach znalazły się również: upiększenie rabaty przy rondzie (3 tys. złotych), remont elewacji i wymiana okien w strażnicy w Laskach (1 tys. złotych), remont zaplecza kuchennego przy OSP w Laskach (1 tys. złotych), zakup zjeżdżalni dla Zespołu Przedszkolno – Szkolnego (1 tys. złotych), zarybienie stawów w Laskach (1 tys. złotych), organizacja Dnia Dziecka, Dnia Seniora i festynu rodzinnego (2 tys. 998 złotych) oraz organizacja turnieju tenisa stołowego (500 złotych).

W Małobądzu największym wydatkiem będzie 14 tys. złotych na budowę linii oświetlenia ul. Leśnej. Sołectwo planuje zakupić pomoce dydaktyczne dla młodzieży szkolnej (3 tys. złotych) i przedszkolaków (1 tys. 500 złotych). 2 tys. 162 złotych kosztować będzie organizacja Dnia Dziecka, Mikołajek i pikniku rodzinnego. Przewidziano także 950 złotych na remontowe prace w miejscowym Domu Wiejskim.

9 tys. 571 złotych z funduszu sołeckiego Międzygórza zapisano na montaż krawężników. Pozostałe wydatki to zakup agregatu prądotwórczego (2 tys. złotych) oraz organizacja pikniku rodzinnego (1 tys. 285 zlotych).

Podlipie za 10 tys. złotych w tym roku kupi szafki do szatni, projektory i laptopy dla miejscowego Zespołu Przedszkolno – Szkolnego. 15 tys. złotych przeznaczono na aparaty tlenowe dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Sołectwo planuje również zarybić miejscowe stawy (3 tys. złotych), rekultywować „Sołtysówkę” (500 złotych), kupić krzewy (500 złotych) i stroje sportowe dla Rady Sołeckiej (1 tys. 251 złotych). Poza tym 2 tys. 500 złotych stanowi wkład własny do projektu LGD „Działaj lokalnie”, a 3 tys. 694 złote koszt integrujących imprez dla mieszkańców.

W Ujkowie Nowym 12 tys. 834 złote z funduszu sołeckiego zapisano na remont posadzki na sali w budynku Domu Wiejskiego, gdzie zostaną także zakupione i zamontowane daszki nad wejściem do mieszczącej się tam biblioteki (4 tys. złotych) oraz doposażona kuchnia (1 tys. 500 złotych). Zakup interaktywnej tablicy do Zespołu Szkół w Krzykawie będzie kosztować 1 tys. 500 złotych, a organizacja Dnia Kobiet i Dnia Dziecka 2 tys. złotych.

Sołectwo Ujków Nowy Kolonia przeznacza 22 tys. złotych na zagospodarowanie placu rekreacyjnego przy ul. Cegielskiej w Kolonii. Remont elewacji i wymiana okien w strażnicy w Laskach kosztować ma 2 tys. 500 złotych, remont zaplecza kuchennego przy OSP w Laskach 1 tys. złotych, a doposażenie placu zabaw dla Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Laskach 2 tys. złotych. Z funduszu sołeckiego pokryte zostaną także wydatki na organizację spotkań integracyjnych i zawodów sportowych (po 1 tys. 500 złotych) oraz konserwacja i utrzymanie działki rekreacyjnej przy ul. Cegielskiej w Kolonii 1 tys. 420 złotych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ola
Ola
8 lat temu

Od kiedy to w Laskach jest rondo? Oznaczone znakiem C-12? 😉
Strasznie niejasno napisany artykuł, które OSP dofinansuje Krążek – w Podlipiu czy w Bolesławiu? I którą szkołę?

babajaga
babajaga
8 lat temu

Byle tylko ktoś te inwestycje odebrał i rozliczył tak jakby to zrobił prywatny inwestor. Dopiero co skończyli inwestycje kanalizacyjne na Mazańcu, położyli nową nawierzchnię a już nie można przejechać. Garby w drodze i popękany asfalt. Jest jakaś gwarancja na takie badziewie? Ktoś za to beknie? Bo chwalić się wydanymi na inwestycje pieniędzmi nie sztuka – zwłaszcza jeśli to pieniądze publiczne!