brzechomowcy 2

„Leń”, „Samochwała”, „Kaczka Dziwaczka”, „Hipopotam”… i tak można wymieniać bez końca. Kto z nas dzieci i dorosłych nie zna tych pełnych humoru utworów Jana Brzechwy?  Lubią je wszyscy niewątpliwie za to, że są utrzymane w żartobliwym tonie, zabawne i łatwe do zapamiętania. 25 kwietnia 2013r. w  Przedszkolu Nr 8 im. Jana Brzechwy w Olkuszu królowały wiersze tego wspaniałego poety – odbył się bowiem przedszkolny konkurs recytatorski  pt. „Brzechwomówcy”.

Zamierzeniem konkursu było stworzenie możliwości prezentacji umiejętności artystycznych dzieci. Drugim ważnym celem była popularyzacja literatury dziecięcej, w tym wypadku utworów Jana Brzechwy. Jego wiersze niosą bowiem ze sobą radość i uśmiech, dostarczają wzorów języka literackiego. W przedszkolach wykorzystywane są często w celu kształtowania u dzieci prawidłowego systemu wartości.                                          

 

Do konkursu zgłosiło się 14 przedszkolaków – przedstawicieli wszystkich grup wiekowych. Dzieci w domu z rodzicami przygotowały repertuar, stroje i rekwizyty na swój występ. Jury miało bardzo trudne zadanie w przyznawaniu nagród i wyróżnień, ponieważ wszyscy wykonawcy wykazali się bardzo wysokim poziomem deklamacji i interpretacji wierszy. Wobec wysokiego i wyrównanego poziomu zaprezentowanych utworów, uwzględniając dobór materiału, interpretację utworu oraz arcyciekawe stroje, jury postanowiło przyznać       I miejsce wszystkim uczestnikom, obdarowując ich książkami i dyplomami.

Furorę zrobiła Patrycja Wąs z grupy 3-latków, która w iście aktorski sposób przedstawiła bez zająknięcia bardzo długi tekst pt. „Samochwała”.
To było wspaniałe przeżycie. Oglądaliśmy i słuchaliśmy naszych małych artystów z zapartym tchem, mocno oklaskiwaliśmy ich występy i wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem talentu aktorskiego naszych milusińskich.  

Na szczególne słowa uznania zasłużyły Panie: Jolanta Pabisek, Edyta Woskowicz i Anna Wrona, które przygotowały fantastyczną oprawę plastyczną konkursu, wspaniale zinterpretowały wiersz „Na Wyspach Bergamuta” i czuwały nad płynnym przebiegiem konkursu. W godzinach popołudniowych odbył się koncert laureatów konkursu przeznaczony dla licznie zgromadzonej publiczności: rodziców, babć i dziadków wspaniałych aktorów. Jesteśmy pewni, że niektórych wykonawców będziemy w nieodległej przyszłości oglądać na szklanym ekranie albo na deskach wspaniałych teatrów.

Tekst nadesłany przez Przedszkole nr 8 w Olkuszu

brzechomowcy 1

brzechomowcy3

brzechomowcy

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze