szlakiem kordonw granicznych

83 dni do Tour de Pologne w Olkuszu! (stan na czwartek, 9 maja)

142 uczestników wzięło udział w IV Rodzinnym Rajdzie Rowerowym zorganizowanym w ostatnią niedzielę przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu we współpracy z Sołectwem Niesułowice. Trasa licząca blisko 15 kilometrów prowadziła Szlakiem Kordonu Granicznego, a start i metę imprezy wyznaczono w punkcie wypoczynkowym przy drodze 791 w Niesułowicach. Zmagania na rajdowych trasach były również świetną okazją dla uczczenia 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego na ziemiach olkuskich.

 

Rodzinny Rajd Rowerowy – jak wskazuje sama jego nazwa, skierowany jest do całych rodzin. Czwarta edycja kolarskiej wycieczki prowadziła szlakiem Kordonu Granicznego. Największą ciekawostką tego szlaku, jest fakt, że w sporej części prowadzi on przez miejsca, gdzie od 1815 roku przebiegała granica państwowa pomiędzy podporządkowanym Rosji Królestwem Polskim i Rzeczpospolitą Krakowską, a potem cesarstwem Austro-Węgier. Wszyscy uczestnicy pokonujący trasę, a było ich ponad 140 (!) mieli okazję zobaczyć miejsca, gdzie wznosiły się rosyjskie posterunki graniczne zwane kordonami, kamienne kopce, którymi oznaczano przebieg samej granicy oraz typowe umocnienia. Z umieszczonych na szlaku tablic informacyjnych, kolarze mogli również dowiedzieć się , jak granica wpływała na życie miejscowej ludności oraz jakie wydarzenia na tych terenach miały miejsce podczas Powstania Styczniowego. Od razu widać, że niedzielny rajd połączył aktywność fizyczną z cenną lekcją historii.

Podczas wyścigu zaplanowano też krótkie postoje, na których swoją wiedzą dotyczącą przeszłości dzielił się sołtys Niesułowic, Ryszard Lasoń. To właśnie z tej miejscowości na trasę rajdu wyruszyli wszyscy uczestnicy. Po przejechaniu blisko 15 km, cały peleton wrócił linię mety. Tam na uczestników rowerowej majówki czekały kolejne atrakcje, m.in. quiz historyczny. Najlepiej z nim poradził sobie Witold Pawełczyk, tylko nieco słabiej wypadli Anna Kluczewska i Jacek Leśniak. Wszyscy reprezentują Olkusz. Warto też wspomnieć, że na rajd dotarli rowerzyści z aż dwudziestu różnych miejscowości. Oprócz mieszkańców powiatu olkuskiego, na starcie zameldowali się miłośnicy jednośladów choćby z Zabrza, Jaworzna czy Krakowa. Każdy z uczestników miał również niepowtarzalną szansę wylosowania nagrody głównej – roweru górskiego ufundowanego przez radę sołecką Niesułowic. Szczęśliwcem okazał się Henryk Gręda z Olkusza. Na wszystkich zadowolonych, choć i nieco zmęczonych trudami wyścigu rowerzystów czekały kiełbaski z rusztu. Wszystko dzięki uprzejmości Restauracji „Podzamcze”. Rajd wsparły także firmy „Metal Spec – Salon Rowerowy” i „Skawa” Wadowice.

31 lipca przez Olkusz przejedzie barwny peleton jubileuszowego 70. Tour de Pologne. Będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń kolarskich, jakie w ostatnich latach miały miejsce na naszym terenie. Z tego faktu należy być dumnym, ale i pamiętać wypada, że nie byłoby tego spektaklu transmitowanego do kilkudziesięciu państw na całym świecie, gdyby nie wysiłek wielu ludzi z dziedziny sportu. Spory udział w wywalczeniu dla Olkusza premii lotnej w jednym z najważniejszych wyścigów globu ma Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. MOSiR chętnie stawia na rozrywkę rowerową. W ostatnim czasie zostały wytyczone nowe, jak również odnowione istniejące już wcześniej szlaki rowerowe, na których życie tętni od samego początku wiosny. Niebawem, bo już 19 maja w Rabsztynie odbędą się XVIII Amatorskie Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim „Family Cup 2013”. To znak, że do naszego miasta zawita kolejna grupa miłośników jazdy na dwóch kółkach.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:38547}{joomplu:38557}{joomplu:38609}{joomplu:38615}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze