Bukowno

Mieszkańcy Bukowna, którzy jeszcze nie wymienili starych pieców, mogą już ubiegać o dotacje na ekologiczne źródła ciepła. Miasto uruchomiło program dopłat finansowanych z gminnego budżetu.

W regulaminie przyjętym przez Radę Miejską w Bukownie określono, że dotacje mogą być przyznane na wymianę starych kotłów i innych urządzeń grzewczych na paliwa stałe, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Chodzi o zastąpienie ich ekologicznymi źródłami ciepła (kotłami gazowymi co najmniej klasy energetycznej A, pompami ciepła co najmniej klasy energetycznej A, kotłami na biomasę V klasy emisyjnej i z certyfikatem ecodesign).

W ten sposób miasto chce osiągnąć dopuszczalne poziomy stężeń pyłu PM10 i pyłu PM2,5 do roku 2023 oraz poziom docelowego benzo(a)pirenu i dopuszczalnego dwutlenku azotu do roku 2026.

-Program skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, jak i do właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Warto dodać, że właściciele mieszkań nie mieli do tej pory możliwości skorzystania z tego typu programów, jak np. „Czyste Powietrze”. Mamy nadzieję, że nasi mieszkańcy zechcą skorzystać z przedłożonej przez burmistrza propozycji, którą zaakceptowała Rada Miejska – mówi wiceburmistrz Bukowna Marcin Cockiewicz.

Jak wynika z regulaminu, wnioski będą rozpatrywane w kolejności wpływu do urzędu. Jeśli ktoś chce wymienić piec w bieżącym roku, powinien złożyć wniosek do 31 października. Te, które wpłyną później, będą rozpatrywane w kolejnym roku. Złożone wnioski zweryfikuje komisja powołana przez burmistrza.

W jakiej wysokości dofinansowanie można uzyskać? To 40 procent kosztów zakupu lub kosztów zakupu i wymiany źródła ciepła, ale nie więcej niż 3 tys. złotych. Po pozytywnej weryfikacji wnioskodawca podpisuje umowę z gminą, wtedy może przystąpić do realizacji inwestycji.

Dotacji udziela się jeden raz na 10 lat na dany budynek czy lokal. Dofinansowanie nie może być przyznane na przenośne urządzenia grzewcze.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Referacie Ochrony Środowiska i Rolnictwa pod nr tel. 32 626 18 45.

fot.pixabay.com

1 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze