bukowno schetynowka

Po raz kolejny Bukowno aplikuje o środki na drogowe remonty w ramach tzw. „schetynówek”. Tym razem chodzi o ul. Wiejską.

Władze miasta złożyły wniosek do ,,Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019″, który jest niejako kontynuacją Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, popularnie zwanego „schetynówkami”. W ciągu najbliższych czterech lat na dotacje dla samorządów przewidziano 4 mld złotych. W przypadku gmin i miast na prawach powiatu dofinansowanie na zgłoszony projekt może wynieść maksymalnie 50 proc. wartości inwestycji, ale nie więcej niż 3 mln złotych.

Władze Bukowna postanowiły ubiegać się o dofinansowanie przebudowy ul. Wiejskiej w Borze Biskupim. Trakt ten do niedawna był administrowany przez powiat. – Jakość infrastruktury drogowej na drogach powiatowych w Bukownie wyraźnie odbiega dziś od stanu dróg gminnych, będących w zarządzie Burmistrza Miasta Bukowno. Konieczne są tam nowe inwestycje, ale kondycja finansowa powiatu olkuskiego jest powszechnie znana. Fragment drogi powiatowej w Borze Biskupim był natomiast jednym z najbardziej zdegradowanych odcinków dróg powiatowych na terenie Bukowna. Na początku tego roku Powiat Olkuski poinformował Burmistrza, że powiatu nie będzie stać na gruntowny remont ulicy Wiejskiej. Co więcej, Starosta zaproponował przekazanie tej drogi przez powiat na rzecz gminy. Rozpoczęła się wtedy długotrwała procedura przejęcia tej drogi przez miasto. Ostatecznie Rada Powiatu w Olkuszu zdecydowała o pozbawieniu kategorii drogi powiatowej, a Rada Miejska w Bukownie podjęła uchwałę o zaliczeniu ulicy Wiejskiej do kategorii dróg gminnych – opowiada sekretarz Bukowna Marcin Cockiewicz.

Zgodnie z projektem, na 994 – metrowym odcinku ul. Wiejskiej pojawiłoby się odwodnienie, zostałaby wymieniona podbudowa, a także asfalt i chodniki. W planach jest także zamontowanie nowych wiat przystankowych oraz oznakowania pionowego i poziomego. Całkowita wartość robót to 3 mln 161 tys. złotych.

Jeśli uda się uzyskać dotacje, prace mogłyby rozpocznąć się już wiosną. – Wraz z końcem listopada zostanie zakończona procedura rozpatrywania i oceniania składanych przez jednostki samorządu terytorialnego wniosków. Zostanie też ogłoszona wtedy wstępna lista rankingowa. Jeśli więc projekt przebudowy ulicy Wiejskiej na niej się znajdzie, to już wiosną (po podpisaniu odpowiednich umów z wojewodą na dofinansowanie) będziemy mogli ogłaszać przetargi. Mieszkańcy nie mogą się już doczekać naprawienia tej drogi. Dlatego bardzo liczymy na to, że nasz projekt zostanie wysoko oceniony i uzyska odpowiednie dofinansowanie – mówi burmistrz Bukowna, Mirosław Gajdziszewski.

Do tej pory w Bukownie w ramach „schetynówek” wyremontowano ulice: Szkolną, Mostowa i Ogrodowa, Graniczną, Niepodległości i Nową. Łączna kwota dotacji wyniosła ponad 3 mln 200 tys. złotych.

Wiadomo już, że w przyszłym roku powiat wspólnie z miastem złoży wniosek dotyczący ul. 1 Maja. To efekt podpisanego niedawno porozumienia pomiędzy powiatem a czterema gminami (Bolesławiem, Bukownem, Kluczami i Olkuszem). Zakłada ono, że powiat będzie modernizował jedną swoją drogę w ciągu roku, przy wsparciu finansowym gminy, na terenie której przebiega dany trakt. Warunkiem realizacji tych inwestycji jest uzyskanie dofinansowania ze środków zewnętrznych, w wysokości co najmniej 50 proc. wartości przedsięwzięcia. Na 2017 rok przypada kolej Bukowna, w którym zaplanowano remont ul. 1 Maja.

Fot. UM Bukowno

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
dudzio
dudzio
8 lat temu

ZURADA ZURADA ZURADA BŁAGAM O NOWA DROGE!!!!! BO JUZ SIE ZWINĘŁA !!!!!

Rej Mikołaj.
Rej Mikołaj.
8 lat temu

Do autorki.Co to znaczy „aplikuje”?

Anioł Stróż.
Anioł Stróż.
8 lat temu

Mazaniec -Bukowno,pobocza -natychmiast!!!