Bukowno

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej już po raz trzeci ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”, obrazującego jakość życia w każdej z 2 477 gmin w Polsce: w zestawieniu po raz kolejny znalazło się Bukowno.

Ranking PAP opracowany został na podstawie 63 wskaźników, wśród których znalazły się m.in. rozwój demograficzny, rozwój społeczno-ekonomiczny, rynek pracy, warunki mieszkaniowe i energetyczne, środowisko naturalne, infrastruktura osadnicza i ład przestrzenny, zdrowie i bezpieczeństwo, dostępność i jakość usług, kultura i rekreacja czy aktywność społeczna. Co prawda na część z nich samorządy nie maja wpływu, tym niemniej każdy z nich oddziałuje na jakość życia mieszkańców. Wszystkie kryteria tworzą razem Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stanowi o lokacie w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

Tak jak poprzednio, gminy sklasyfikowane zostały w pięciu kategoriach: w kategorii miast na prawach powiatu ponownie zwyciężyła Warszawa (64,02), wśród stref podmiejskich miast na prawach powiatu najlepsze okazało się Osielsko (67,60), najlepszą gminą z siedzibą powiatu ziemskiego została Stalowa Wola (59,92), w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich z miastem powyżej 5 tysięcy mieszkańców zwyciężył znów Gogolin (60,61), a zwycięzcą kategorii gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tysięcy mieszkańców i jednocześnie Najlepszą „Gminą do Życia” 2023 roku została gmina Kleszczów (68,17).

W ujęciu wojewódzkim najlepszą małopolską gminą okazała się natomiast gmina miejska Kraków, osiągając wskaźnik jakości życia na poziomie 63,98, co dało ponadto stolicy naszego województwa 11. miejsce w skali całego kraju. Małopolskie podium w uzupełniły dwie podkrakowskie gminy: Wielka Wieś (59,42) oraz Zielonki (59,17). Bukowno w skali całego województwa uplasowało się z kolei na 13. pozycji, jednakże w grupie gmin miejskich i miejsko-wiejskich z miastem powyżej 5 tysięcy mieszkańców okazało się najlepsze w Małopolsce! Tuż za Bukownem na podium tej kategorii uplasowała się zaś gmina Jordanów (56,13) oraz gmina Krynica Zdrój (55,86). Wyników pozostałych gmin powiatu olkuskiego nie opublikowano.

1 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze